Przypinamy – Pomagamy! O programie Sewing Together opowiada jego twórczyni, Maja Kotala

Sewing Together to program, którego celem jest pomoc kobietom w Afryce wschodniej poprzez naukę zawodu: szycia, projektowania, tworzenia szablonów, ale również uczy podstaw marketingu, biznesu i fotografii, czyli wszystko to by być kobieta niezależną. Założony w 2018 roku przez Maję Kotala miał swoje edycje w Ugandzie, następnie w Nairobi, Kenii i aktualnie ma stale miejsce w Mombasie pod nazwa EKotala szkoła dla kobiet nazwana na cześć Taty Mai.

Ubóstwo menstruacyjne jest problemem globalnym, dotykającym kobiety na całym świecie. Ma ono dwa wymiary. Pierwszy – wiele kobiet nie stać na zakup podpasek. Drugi – tych podpasek po prostu nie ma.

Fakt: Menstruacja zajmuje kobiecie 5-7 lat życia.

Brak produktów higienicznych może wywołać uczucie głębokiego wstydu i zażenowania. Ubóstwo okresowe w krajach rozwiniętych wiąże się z niższą jakością życia, niską samooceną i problemami ze zdrowiem psychicznym.

W Kenii wiele dziewczyn używa niehigienicznych form zabezpieczenia się jak piasek, pióra czy liście trawy. Niektóre dziewczyny wymieniają się brudnymi podpaskami, a niektóre nawet dopuszczają się stosunków seksualnych, by mieć za co kupić podstawowe produkty higieniczne, by zawalczyć o swoja przyszłość.

Wiele młodych dziewczyn, które nie mają dostępu do bezpiecznych, higienicznych produktów zostaje w domu przez cały cykl, co niesie ogromne konsekwencje jak wydalenia ze szkoły, wczesna ciąża, czy późniejszy brak możliwości zarobku.

Szacuje się za około 1mln kobiet opuszcza zajęcia szkolne miesięcznie. 

Pomoc w postaci rozdawania podpasek jest ważna, ale co jak się te podpaski skończą? Cykl przecież jest co miesiąc!  Przeciętna Kenijska kobieta podczas menstruacji potrzebuje nawet dwóch do trzech opakowań podpasek.

Kolejnym ważnym aspektem jest utylizacja. Przeciętna podpaska może rozkładać się nawet 700 lat. W Kenii młode dziewczyny zakopują brudne podpaski, ponieważ nie ma możliwości poprawnej utylizacji.

Już niedługo dziewczyny wracają do szkoły, dlatego czas na zmiany! 

Sewing Together rusza z produkcja wielorazowych podpasek w atelier w Kenii. Jak pomoc? Dołącz do akcji:

Przypinamy, pomagamy!

Kupując przypinkę Sewing Together za 25 zł, podarowujesz zestaw podpasek wielorazowego użytku dla jednej kobiety w Kenii. Jeden zestaw to dwie podpaski na dzień i jedna na noc, uszyte przez uczennice Sewing Together.

 – Często dostaję pytanie, jak zadbać o ich czystość? 

Słońce! W Większości Kenii jest dostęp do wody, więc wyprana podpaskę można wysuszyć na słońcu, dzięki czemu zabijana jest większość bakterii. Dla Kobiet w miastach Sewing Together szyje specjalne woreczki, w których można trzymać brudna podpaskę, a następnie ja wysuszyć, tak by nie wzbudzać negatywnej sensacji wśród sąsiadów.

Pamiętajmy, że wiele rodzin nie ma starych ubrań, które można by wykorzystać do zabezpieczenia się. Wielorazowa, do tego kolorowa podpaska jest odpowiedzią na wiele problemów.

Fakt: przy dobrej rotacji i sposobach prania wielorazowa podpaska może starczyć nawet na rok użytkowania!

Nasza podpaska jest zbudowana z: 

  1. Dwóch skrzydełek i warstwy tylnej, która stanowi naturalny materiał, który dostałyśmy od marki Łukasz Jemioł oraz Pan Tu Nie Stał
  2. Środkowej warstwy – bambusa, który jest najbardziej chłonnym materiałem . W zależności czy tworzymy wersje Mini – Midi – Maxi   dajemy 1 -2 – 3 warstwy
  3. Wewnętrznej warstwy nieprzemakalnej zazwyczaj z upcyklingu kurtek przeciwdeszczowych 
  4. Zatrzasków metalowych  

Scroll to Top
Scroll to Top