Cieniowanie włosów

Cieniowanie włosów

Cieniowanie włosów modeluje rysy twarzy, odmładza oraz daje możliwość stworzenia na głowie nowoczesnej fryzury. Tego rodzaju strzyżenie może sprawdzić się u każdej kobiety, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wykonane oraz dobrane do danego rodzaju włosów. Umiejętnie wycieniowane włosy nie tylko zyskują lekkość i objętość, ale także bardzo łatwo się je modeluje.

 

Cieniowanie a rodzaj włosów

Odpowiednio wykonane cieniowanie sprawdzi się na każdego rodzaju włosach. Ta technika strzyżenia to idealne rozwiązanie dla pan z grubymi, gęstymi, falowanymi lub kręconymi włosami. Stopniowane włosy nadają lokom sprężystości, skrętu oraz sprawiają, że fryzura staje się lekka. Paniom o cienkich, delikatnych i prostych włosach poleca się nieco subtelniejsze cieniowanie, które wprawia włosy w ruch i dodaje fryzurze energii. W przypadku bujnej czupryny, cieniowanie zredukuje objętość włosów i odciąży je, dzięki czemu włosy będą znacznie lepiej się układały. Przy cienkich włosach, które przylegają do skóry głowy i którym brakuje objętości, cieniowanie nada odpowiednią strukturę.

 

Sposoby cieniowania

Włosy cieniowane mają strukturę mieszaną – ich tekstura jest rozbudowa w sekcji wewnętrznej i staje się gładsza wraz ze wzrostem długości włosów. Aby włosy wyglądały naturalnie, cieniowanie powinno następować płynnie i harmonijnie. Podczas cieniowania włosów bardzo ważny jest kąt strzyżenia włosów, który jest podstawą udanej fryzury. Im kąt projekcji jest bardziej zbliżony do prostego, tym bardziej przestrzenna tekstura uczesania. Fryzjerzy wyróżniają 4 układy strzyżenia włosów:

– naturalny – linie podziału są prowadzone z tyłu do przodu lub na odwrót. Tego rodzaju technikę wykorzystuje się przy tworzeniu różnego rodzaju fryzur stopniowanych;

– kąta prostego – włosy są zaczesane pod kątem prostym w stosunku do linii podziału. Najczęściej wykorzystuje się ja do fryzur cieniowanych o reliefowej strukturze;

– przesunięty – tego rodzaju cięcie pozwala uczesać włosy w dowolnym kierunku w stosunku do linii podziału. Wykorzystuje się je do fryzur z włosów o zróżnicowanej długości oraz przy tworzeniu awangardowych stylizacji.

Cieniowanie na krótkich włosach można wykonać, kiedy pasma mają minimum 5 cm. Stopniowanie na czubku głowy zwiększy objętość włosów i nadaje fryzurze odpowiedni kształt. Przy cienkich włosach cieniowanie powinno być wykonane delikatnie, przy pomocy łagodnych przejść pomiędzy włosami różnej długości. Jeżeli cieniowanie będzie wykonane zbyt mocno, włosy będą sprawiać wrażenie przerzedzonych. Właściwe cieniowanie pozwala odbić włosy u nasady, dzięki czemu fryzura nie sprawi wrażenia przyklapniętej. W przypadku cieniowania kręconych włosów, ważne jest umiejętne stopniowanie pasm tak, by poszczególne kosmyki włosów efektownie się przenikały.

Do cieniowania włosów wykorzystuje się wszystkie możliwe narzędzia fryzjerskie. Ich dobór zależy jednak od puszystości oraz stopnia postrzępienia fryzury. Najpopularniejszym sposobem cieniowania długich włosów jest cięcie w literę „U” oraz w „V”. Pierwsze, poleca się paniom o kwadratowej twarzy. Drugie, kobietom z falowanymi lub kręconymi włosami (bez względu na długość włosów), którym zależy na kontrolowanej objętości fryzury.

 

Warto zaznaczyć, że nie każda kobieta oczekuje diametralnej zmiany w wyglądzie. Dlatego przed wybraniem odpowiedniego cięcia, fryzjer powinien skonsultować z klientką, jakie ma oczekiwania wobec nowego uczesania.

 

Dobór odpowiedniej techniki cieniowania

Cieniowanie włosów wytycza fryzurze nowy zarys oraz kształt. Wykonuje się je przy pomocy odpowiednich narzędzi oraz dysponując umiejętnościami, które umożliwiają pracę różnymi technikami strzyżenia. Doświadczony fryzjer, podczas dobierania odpowiedniej techniki strzyżenia powinien brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim niezbędne jest umiejętne rozpoznanie tekstury włosów (gładka, prosta, przestrzenna itd.) oraz dobranie najlepszej metody cieniowania, np. nad grzebieniem, maszynką do strzyżenia, za pomocą brzytwy, noża chińskiego czy tzw. degażówek, czyli dwustronnie ząbkowanych nożyczek.

 

Cieniowane włosy – warto wiedzieć

W zależności od rodzaju włosów, cieniowanie może prezentować się mniej lub bardziej atrakcyjnie. Cieniowanie wzmacnia skręt, dlatego jeżeli nie masz naturalnie prostych włosów, a nie chcesz, aby twoje włosy się falowały, wybierz cięcie na prosto. Cieniowanie odradza się także paniom z włosami o niskiej porowatości, czyli takimi, które są gładkie i odporne na stylizowanie. Warto zdawać sobie również sprawę, że w przypadku cieniowanych włosów znacznie częściej dochodzi do rozdwajania końcówek i to na różnej długości. Aby odżywić zniszczone włosy konieczne jest w takim wypadku regularne odwiedzanie fryzjera. Dobrze w tym miejscu wspomnieć, że cieniowanie efektownie współgra z pasemkami i refleksami, które podkreślają zróżnicowaną fakturę włosów. na Przy fryzurach, w których wykorzystuje się stopniowanie włosów bardzo ładnie prezentują się również koloryzacje typu sombre, ombre i flamboyage.

 

Zastanawiasz się, czy cieniowanie włosów jest dla ciebie odpowiednią techniką strzyżenia? Poniżej możesz poznać więcej szczegółów, które dotyczą tego rodzaju stylizacji:

https://www.jeanlouisdavid.pl/artykul/po-co-cieniowac-wlosy_a4015/1

 

Scroll to Top
Scroll to Top