Wręczono Lodołamacze 2011

Na wtorkowej Gali Finałowej na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody VI Edycji Konkursu LODOŁAMACZE 2011 pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.

Podczas Gali wręczone zostały statuetki LODOŁAMACZA laureatom konkursu w kilku kategoriach. W kategorii zakładów pracy chronionej pierwszą nagrodę otrzymała firma Limatherm Components, która produkuje kostki ceramiczne i aparaturę pomiarową, a niemal wszyscy pracownicy tej firmy to osoby niepełnosprawne. Drugie miejsce w tej kategorii przyznano Spółdzielni Inwalidów Prespo, a trzecie – Jednostce Innowacyjno Wdrożeniowej „Jumpe” Jędryczek.
W kategorii pracodawców na otwartym rynku pracy pierwsze miejsce otrzymała firma Balian PPUH Sebastian Górniak, zajmująca się sprzedażą sprzętu rehabilitacyjnego. Kapituła zwróciła uwagę, że niemal wszyscy jej pracownicy to osoby z niepełnosprawnością, a mimo to przedsiębiorstwo działa na otwartym rynku pracy. Drugie miejsce przypadło Kujawskiej Fabryce Maszyn Rolniczych, a trzecie – laboratorium Cogito.
W kategorii pracodawcy-nieprzedsiębiorcy pierwsze miejsce przyznano Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy za „łamanie barier architektonicznych w budynkach uczelni” i „za pozytywne podejście do potrzeb osób niepełnosprawnych”. Drugą nagrodę otrzymał Urząd Miejski w Kaliszu, a trzecią miejsce – Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON.
Lodołamacz specjalny otrzymały „Wiadomości” TVP i ich szefowa Małgorzata Wyszyńska. Superlodołamaczem 2011 nagrodzono Zrzeszenie Sportowe Inwalidów „START” w Rzeszowie „Drużyna koszykówki na wózkach„.

Galę poprowadził Jarosław Kuźniar, z recitalem wystąpił Michał Bajora, Budka Suflera oraz Filipa Moniuszko, uczestnika programu „THE VOICE OF POLAND„. Artystycznym akcentem była także recytacja wiersza przez Ambasadora Konkursu Zbigniewa Zamachowskiego.

Przybyli goście mieli również niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pokazie „Jak moda ma się do niepełnosprawności?„, nawiązującym do konkursu „Beauties in Motion” („Piękne w ruchu”) dla modelek poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ula, Beata, Basia, Agnieszka, Jola to niezwykłe kobiety, których zmysłowość, gracja i ubiory magnetyzują każdego. Modelki zaprezentowały kolekcję polskich projektantów mody Ewy i Piotra Krajewskich, z którymi współpracowały w 2004 r. przy pokazie mody, zakończonym filmem pt. ”Modelki”, stając się jednocześnie jego głównymi bohaterkami oraz kapelusze Eli Gajewskiej. Nad fryzurami i makijażem czuwali: Helena Pastuszek i Agata Paluch.

[nggallery id=1958]

[nggallery id=1959]

Konkurs Lodołamacze organizowany jest od 2006 roku. LODOŁAMACZE to ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. To pracodawcy, którzy wyznaczają i wskazują nowe szlaki, nowe kierunki działania w życiu gospodarczym – cechuje ich większa wrażliwość społeczna. Dają pozytywny przykład, pokazują, że można odnosić sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników. Pokazują, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych może być trendy. To oni przyczyniają się do tego, że tworzy się swoista moda na zatrudnianie tej grupy pracowników.

Scroll to Top
Scroll to Top