Strona główna » Blog » Levi’s świętuje 140-te urodziny kultowego modelu 501!

Levi’s świętuje 140-te urodziny kultowego modelu 501!

Model Levi’s® 501® zajmuje istotne miejsce w historii mody. Na przestrzeni ostatnich 140 lat przekształcił się w kulturową ikonę. Od prezydentów przez gwiazdy kina, rocka czy mody, artystów i pionierów technologii – dżinsy Levi’s® 501® są jednym z najczęściej noszonych i najbardziej uwielbianych modeli na świecie.

W sezonie wiosna/lato 2013 świętując 140 rocznicę powstania pierwszego kultowego modelu 501®, marka Levi’s® przedstawia go po raz pierwszy w wersji non-denim. Odchodząc delikatnie od tradycji, ale zachowując pełną esencję oraz ponadczasowego ducha 501®, Levi’s® prezentuje wyjątkową kolekcję, która dostępna jest w 4 kolorach ivy green, true chino, chalk blue i mineral red. Oprócz nowej kolorystyki i innowacji w tkaninach, 501® to także nowa generacja charakteryzująca się subtelnymi, raczej estetycznymi zmianami tak, by spodnie spełniały wymagania i były dostosowane do stylu dzisiejszych pionierów.

Model Levi’s® 501® od lat stale ewoluował, by sprostać potrzebom każdego nowego pokolenia, ale w taki sposób, by jednocześnie nie utracić swojej odrębności i unikatowego dziedzictwa. Najnowsza odsłona niedenimowych 501® pozwala na wyraźniejsze podkreślenie sylwetki, oferuje jeszcze lepszy komfort noszenia, a nieco większe kieszenie zostały dostosowane tak, by móc wygodniej w nich przechowywać smart phone’y i najnowsze gadżety niezbędne w codziennym życiu. Levi’s® 501® w wersji non-denim wyposażone są również w mocniejsze szwy, mają też wzmocnione szlufki, bardziej solidne obszycia dziurek na guziki i ‚mankiety’. Kunszt i autentyczność sprawiają, że model 501® od dekad utrzymuje się w czołówce jeżeli chodzi o spodnie. Wciąż ewoluując, jest udoskonalany wraz z biegiem czasu tak, by dopasować się do zmieniających się sylwetek oraz, by kreować ponadczasowy efekt niezależny od rodzaju wykończenia.

Od przeszłości do teraźniejszości: historia modelu Levi’s® 501®
Kiedy Levi Strauss i Jacob Davis podjęli współpracę w 1873 roku nad opatentowaniem “waist overalls” wzmacnianych miedzianymi nitami, nie mieli pojęcia, że ich produkt stanie się jednym z najbardziej klasycznych elementów mody wszechczasów.
Idea narodziła się z potrzeby wzmocnienia kombinezonów roboczych. Levi Strauss i jego partner biznesowy, Jacob Davis, który był krawcem otrzymali patent na swoją produkcję w dniu 20 maja 1873 roku, który uznawany jest za datę narodzin błękitnych dżinsów Levi’s® 501®. Ta pierwsza para denimowych spodni wyróżniała się specjalnymi miedzianymi guzikami i klamrą z tyłu talii, które dzięki połączeniu z szelkami trzymały całość na swoim miejscu, bez względu na to jak ciężką pracę wykonywał ich właściciel. Łukowate przeszycia na tylnej kieszeni stały się znakiem rozpoznawczym marki od czasu pojawienia się pierwszego modelu Levi’s® 501®, co dało im status jednego z najstarszych znaków towarowych w użyciu na świecie. W 1886 roku na tylnej kieszeni pojawiła się znana do dzisiaj skórzana naszywka przedstawiająca dwa odwrócone do siebie konie, będące do dziś logo marki. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami każdego pokolenia design 501® był nieco zmieniany i odświeżany. Na przykład w 1922 roku, w związku z popularnością pasków przy spodniach pojawiły się szlufki, zaś w 1936 roku na prawej tylnej kieszeni – charakterystyczna czerwona wszywka wyróżniająca oryginalne Levi’s® podróbek. Rok 1971 to czas gdy duża litera „E” w nazwie marki Levi’s® zostaje zastąpiona małą.
Żaden inny produkt nie wpłynął na kształt świata mody tak jak dżinsy Levi’s® 501®. Od momentu jego powstania, model ten stał się jednym z najbardziej cenionych elementów garderoby. Nazwane przez Time Magazine „Fashion Item XX wieku”, stały się częścią świata mody, jego kulturowego dziedzictwa i bazą niemal każdej szafy na świecie.

A jak ty je widzisz? #501
Od lutego aż do maja 2013 roku marka Levi’s® prowadzi kampanię zatytułowaną “501® Interpretation”, aby celebrować szeroki wachlarz interpretacji unikalnego stylu ludzi na całym świecie. Model Levi’s® 501® zostaje oddany w ręce fanów – młodych i starszych, sławnych i nie tylko – po to by, każdy z nich podzielił się swoją indywidualną interpretacją oryginalnego stylu 501®. Wirtualna galeria fotografii zarówno „high” jak i „street” fashion i wszystkiego co pomiędzy znajduje się na www.levis501.com .
Fani Levi’s® mogą także przyłączyć się do akcji tagując się w swoich dżinsach 501® poprzez #501 na Twitterze i Instagramie lub poprzez bezpośrednie załadowanie zdjęć na www.levis501.com.
Z tej niezwykłej kolekcji wybierzemy zdjęcia najdoskonalej reprezentujące i oddające energię i wydarzenia dzisiejszych czasów i jako zapis spuścizny współczesności dla przyszłych pokoleń stworzymy limitowany album “Book of 501®”.

Wczoraj. Dzisiaj. Jutro. Na zawsze. Levi’s® 501®.

Zobacz również: Levi’s – historia kultowych dżinsów

[nggallery id=4611]
2018-03-14T08:15:20+00:004 maja 2013|Moda|