Pielegnacja Dopasuj piel gnacj do typu cery praktyczne porady

Dopasuj pielęgnację do typu cery – praktyczne porady

Aby zapewnić skórze odpowiednie wsparcie, trzeba zadbać o jej codzienną pielęgnację. Równie ważny jak systematyczność jest dobór kosmetyków odpowiednich do danego typu skóry. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.

Rozpoznanie typu skóry

Brak właściwej pielęgnacji to jedna z najczęstszych przyczyn słabej kondycji skóry. Częstym powodem jest jednak także dobór nieodpowiednich preparatów – mogą one wyrządzić skórze więcej szkody niż pożytku. Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie typu cery i dobranie kosmetyków, które pomogą zachować jej młody i świeży wygląd, a także utrzymać ją w dobrej formie.

Wyróżnia się pięć podstawowych typów: cerę suchą, tłustą, normalną, mieszaną i wrażliwą. Każda wymaga innego sposobu pielęgnacji, mimo że w drogeriach są też uniwersalne preparaty, jak Garnier płyn micelarny z olejkiem arganowym do każdego rodzaju skóry.

Cera normalna

Jest gładka, jędrna i występuje na niej niewiele widocznych porów, przebarwień i niedoskonałości, ale jest rzadko spotykana u osób dorosłych. Mimo że jest mało problematyczna, też wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy zadbać o ochronę przed promieniami słonecznymi i innymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Warto też unikać kosmetyków o silnym działaniu, aby nie przesuszyć skóry. Osoby o cerze normalnej nie powinny używać tłustych kremów. Do codziennego demakijażu twarzy odpowiedni będzie łagodny kosmetyk Bielenda, AA, Garnier – płyn micelarny z olejkiem arganowym, tonik, mleczko itd.

Cera sucha

Jak twoja skóra reaguje na wodę? Jeśli jest napięta, ściągnięta i zaczerwieniona, łatwo ulega podrażnieniom, prawdopodobnie masz cerę suchą. Warto wiedzieć, że jest ona szczególnie narażona na szybkie starzenie się. Również nieodpowiednia pielęgnacja jest częstym powodem przesuszenia skóry.

Należy stosować kremy nawilżające i natłuszczające, najlepiej z filtrem UV, ale także zadbać o odpowiednią dietę i nawadniać organizm od środka. Co ważne, kosmetyki do demakijażu nie powinny zawierać alkoholu, gdyż ma on właściwości wysuszające.

Cera wrażliwa

Cera wrażliwa, podatna na podrażnienia, wymaga specjalnego traktowania. Podstawą jest preparat stosowany codziennie do demakijażu – warto wybrać kosmetyki znanej firmy, np. Bielenda czy Garnier. Płyn micelarny z olejkiem arganowym delikatnie, ale skutecznie oczyszcza, odżywia i będzie odpowiedni do pielęgnacji każdego typu skóry, również wrażliwej.

Cera tłusta

Jest gruba, chropowata, a nadmiar martwego naskórka blokuje pory, co prowadzi do powstania zaskórników. Uznaje się ją za problematyczną, ale dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, gdyż nie przesusza i nie starzeje się tak szybko jak np. cera sucha. Wymaga jednak starannego oczyszczenia zarówno rano, jak i wieczorem, a także zastosowania toniku antybakteryjnego, a raz w tygodniu peelingu złuszczającego.

Cera mieszana

Typ mieszany jest najtrudniejszy w pielęgnacji – łączy cechy cery tłustej i suchej. Do demakijażu warto stosować preparaty 3 w 1 – jak Garnier płyn micelarny z olejkiem arganowym, przeznaczony do skutecznej pielęgnacji każdego typu skóry, także mieszanej. Usunie każdy rodzaj makijażu, odżywi oraz ukoi skórę.

Do pielęgnacji należy stosować kosmetyki do cery mieszanej, ale też zadbać o działania dwufazowe, czyli np. przeprowadzić dokładne oczyszczanie maseczką peelingującą w strefie „T”, nawilżenie policzków itd. Należy też unikać tłustych kremów – kosmetyk na dzień powinien kontrolować sebum w strefie „T”, a na noc nawilżać.

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link