Strona główna » Blog » Trądzik to problem nie tylko nastolatków

Trądzik to problem nie tylko nastolatków

Trądzik to problem coraz częściej pojawiający się nie tylko u nastolatków. Na pytania dotyczące problemów z cerą 20 i 30 latków odpowiada dermatolog, dr n. med Tomasz Pniewski:

Dlaczego trądzik coraz częściej pojawia się u osób po okresie dorastania – w wieku 20-30 lat?

Trądzik dotyczy do 90% populacji zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zmiany trądzikowe występują najczęściej w przedziale wiekowym 12-30 lat ale mogą występować również powyżej 30 r.ż. Ocenia się że zmiany trądzikowe pojawiają się u około 54% dorosłych kobiet. U 82% dorosłych pacjentek z trądzikiem przewlekłe zmiany mogą utrzymywać się do 44 r.ż. Przyczyny tego stanu są złożone i zależne od czynników hormonalnych, genetycznych, bakteryjnych, środowiskowych. Hormonami, które najsilniej stymulują gruczoły do produkcji łoju są androgeny wydzielane przez jądra, nadnercza, w niewielkiej ilości przez jajniki . U dorosłych kobiet trądzik może być spowodowany brakiem odpowiednich proporcji między estrogenami, hormonami produkowanymi w większej ilości w pierwszej fazie cyklu miesięcznego, a gestagenami, hormonami drugiej fazy cyklu. Bywa również że trądzik dorosłych towarzyszy poważnym zaburzeniom hormonalnym jakie stwierdzamy w hyperandrogenizmie nadnerczowym, jajnikowym, zespole policystycznych jajników, niedoczynności tarczycy, wzroście aktywności enzymów androgenowych, hyperprolaktynemii. Nie oznacza to że trądzik jest schorzeniem wyłącznie hormonalnym, gdyż u wielu osób nie stwierdza się zaburzeń hormonalnych. Niekiedy decydują o tym skłonności genetyczne, polegające na wzroście wrażliwości gruczołów łojowych na androgenowe hormony męskie. Na skutek stałego pobudzania gruczołów łojowych dochodzi do przerostu gruczołów i łojotoku. Ważne są również czynniki środowiskowe, zanieczyszczenia, dieta oraz ogólne warunki życia w tym stres.

Czy trądzik u trzydziestolatków zwalcza się tak samo jak trądzik młodzieńczy?

Lekarz dermatolog, dr n. med Tomasz Pniewski

Trądzik dorosłych szczególnie u kobiet 30+ ze względu na niekiedy złożone przyczyny powstawania wymaga wielokrotnie istotnie odmiennego postępowania jak trądzik młodzieńczy. W przypadkach tych w pierwszej kolejności należy wyeliminować przyczyny związane z szeroko rozumianymi zaburzeniami hormonalnymi. Ważna jest również odpowiednia dieta ponieważ u osób dorosłych z trądzikiem stwierdza się podwyższony poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, który stymuluje androgeny w tym testosteron pogarszając trądzik. Nadwaga oraz nieodpowiednia dieta o wysokim indeksie glikemicznym powoduje wzrost glukozy i następowo zwiększa ilość insuliny a od jej ilości zależy poziom wydzielanego testosteronu. Testosteron zwiększa wydzielanie i zmienia skład łoju skórnego pogarszając trądzik.
W pielęgnacji trądziku dorosłych należy wyeliminować preparaty drażniące w tym z alkoholem. Należy pamiętać ze trądzik to choroba i wielokrotnie sama pielęgnacja nie jest skuteczna. Warto wtedy skorzystać z porady dermatologa.

2018-03-14T08:53:02+00:005 listopada 2012|Uroda|

Może zainteresuje Cię również: