Strona główna » Blog » Portrety projektantów: Antonio D’Amico

Portrety projektantów: Antonio D’Amico

Antonio D’Amico (urodzony w 1959 r.) swoją karierę zaczynał jako model, następnie projektant mody. Prywatnie wieloletni partner Gianniego Versace.

D’Amico urodził się w Mesagne, Prowincja Brindisi, we Włoszech. Mieszkał w Mediolanie. Zaczynał pracę w przemyśle modowym jako model. W 1982 r. poznał Gianniego Versace, z którym był związany przez 15 lat. Ich związek został przerwany tragiczną śmiercią Gianniego Versace. Latem 1997 roku wracający z przechadzki po Ocean Drive na Florydzie Versace został zastrzelony przez seryjnego mordercę przed swym pałacem na Miami Beach. Andrew Cunanan, który zabił Versaciego, popełnił po kilku dniach samobójstwo, a jego ciało znaleziono na łodzi.
Policja ustaliła, że Cunanan zastrzelił się przy uzyciu tej samej broni, która zabił Gianniego Versace.

Antonio D’Amico miał szczęście poznawać tajniki pracy i projektowania pod okiem i kierunkiem mistrza. Gianni Versace, był wymagający, ale przekazał mu niezwykle cenną wiedzę, jak również pozwolił na poznanie metod pracy. D’Amico nie ustawał w dążeniach do doskonalenia swojego warsztatu i umiejętności. Przez lata prowadził i projektował linię sportową Domu Mody Versace. Obecnie jest konsultantem firm modowych. Do Polski przyjeżdzał juz kilkakrotnie. Ostatnio na zaproszenie Mody Forum (magazynu branży odziezowej), aby wygłosić prelekcję podczas warsztatów dla profesjonalistów z branży modowej – TW Moda Forum Concept Store w Łodzi. W tej chwili jest również konsultantem w projekcie promującym mode manufaktur z okolic Mediolanu, przygotowanego przez Region Lomabrdii i Promos.

D’Amico ma zapisane w testamencie Gianniego Versace dożywotnią pensję (ok. 26.000 EUR/m-c), oraz prawo do
mieszkania we wszystkich posiadłościach Gianniego we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

Osoba D’Amico została sportretowana w filmie „The Versace Murder” w 1998 r. Jego postaś zagrał Oscar Torre. W 2009 r. napisał (wraz z Rody Mirri) książkę „It’s your song” dedykowaną jego związkowi z Giannim Versace.

Zobacz również:
nasza fotorelacja z Wieczoru Konesera wspieranego przez Antonio D’Amico
Antonio D’Amico Lookbook

[nggallery id=1398]

Foto: arch Antonio D’Amico

2018-03-14T10:56:56+00:004 lipca 2011|Moda|

Może zainteresuje Cię również: