Strona główna » Blog » Polska aktorka w amerykańskiej kampanii

Polska aktorka w amerykańskiej kampanii

Usta zaklejone taśmą i charakterystyczny symbol NOH8 (czyt. no hate – przeciw nienawiści) na policzku to znak rozpoznawczy osób wspierających kampanię przeciwko nierównemu traktowaniu par homoseksualnych. Ostatnio dołączyła do niej aktorka Izabela Miko.

Inicjatywa powstała w odpowiedzi na poprawkę do kalifornijskiej konstytucji (znaną pod nazwą Propozycja 8), wprowadzoną w listopadzie 2008, która sprecyzowała definicję małżeństwa jako związku między mężczyzną i kobietą, odbierając tym samym prawo do zawierania legalnych związków parom jednopłciowym.

W proteście przeciwko zmianom w konstytucji powstał projekt fotograficzny – NOH8 Campaign, którego pomysłodawcami są fotograf Adam Bouska i Jeff Parshley. Początkowo w ramach przedsięwzięcia powstały portrety Kalifornijczyków reprezentujących różne grupy zawodowe i społeczne. Obecnie w galerii profesjonalnych fotografii, którą można obejrzeć na oficjalnej stronie projektu, są zarówno znani, głównie w USA, celebryci, jak również zwykli Amerykanie, którzy postanowili wyrazić swój sprzeciw.

W ciągu dwóch lat trwania akcji przystąpiło do niej 5,500 tysiąca osób, a sesje zdjęciowe wciąż organizowane są w wielu stanach Ameryki. Do kampanii dołaczyła również polska aktorka Izabela Miko.

Kilkuletnie starania i protesty środowisk LGBT doprowadziły do ponownego rozpatrzenia Poprawki 8, która w sierpniu tego roku decyzją sądu została uznana za niezgodną z konstytucją. Daje to szansę wielu kalifornijskim parom homoseksualnym na sformalizowanie związku.

[nggallery id=242]

źródło:kampaniespoleczne.pl

2010-10-18T10:58:10+00:0018 października 2010|Gwiazdy|

Może zainteresuje Cię również: