scarsilc_20_ml

Blizny – jak sobie z nimi radzić?

Prawie każdy ma na swoim ciele jakąś bliznę, która powstała na skutek urazu, takiego jak na przykład: oparzenie, skaleczenie, czy operacja. Niektóre blizny, zwłaszcza te, które powstają po małych i płytkich zranieniach, po pewnym czasie znikają samoistnie. Jednak część z nich pozostaje.

Czym jest blizna?

Blizna to inaczej ślad na skórze, który powstaje na skutek różnych urazów. Skóra właściwa zostaje uszkodzona, a ubytek zastępowany jest przez włóknistą tkankę łączną.

Niektóre z nich są małe i prawie niewidoczne. Problemem estetycznym i zdrowotnym stają się blizny rozległe o nieprawidłowej strukturze (twarde, zgrubiałe), które czasami mogą pokrywać sporą część ciała. Mogą one powodować różne kłopoty zdrowotne, jak na przykład: silny ból i świąd, czy przykurcze.

Na bliźnie nigdy nie rosną włosy ani nie znajdują się gruczoły łojowe. W początkowym stadium przybierają kolor różowy, który z czasem blednie i zmienia się na perłowy.

Blizny mogą mieć różne kształty, które zależą od:

  1. przyczyny urazu (skaleczenie, oparzenie, zmiażdżenie, itp.),
  2. miejsca występowania,
  3. czasu gojenia rany,
  4. indywidualnych skłonności do bliznowacenia.

Najmniej widoczne są blizny po skaleczeniu nożem, oraz pooperacyjne. Bardziej widoczne i bolesne powodujące przykurcze są blizny tzw. płaszczyznowe powstałe po oparzeniach, zmiażdżeniach i ciężkich urazach. Charakteryzują się nierówną powierzchnią i zabarwieniem różowym lub czerwonym.

Rodzaje blizn

Blizny zwykłe najczęściej pojawiają się u dzieci, czasami u dorosłych. Na początku są twarde i zgrubiałe, swędzą. Mają barwę sinoczerwoną. Po pewnym czasie miękną, stają się jaśniejsze, mniej widoczne i przestają swędzieć. Są skutkiem ran pourazowych i pooperacyjnych, oraz przedłużonego czasu gojenia.

Blizny przerosłe powstają w momencie kiedy zostaje zachwiany naturalny proces gojenia ran, jak na przykład zakażenie rany pooperacyjnej, czy drapanie blizny. Z reguły są mało elastyczne. Czasami mogą wychodzić poza obszar zranienia.

Blizny zanikowe to pozostałość po ospie wietrznej i trądziku młodzieńczym. Mają postać małych dołków. Powstają kiedy podczas gojenia się rany, organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości włókien tkanki łącznej.

Bliznowce, czyli keloidy powstają po zagojeniu się rany. Mają kształt wybrzuszeń o barwie od różowej do ciemnoczerwonej Z reguły wychodzą poza obszar rany. Często bolą przy dotknięciu. Są twarde. Mogą pojawiać się w różnych miejscach, ale najczęściej umiejscowione są na ramieniu, w okolicy mostka i płatów usznych. Problem dotyczy osób ze skłonnością do nadmiernej produkcji kolagenu.

Przykurcze bliznowate pojawiają się na skutek silnych urazów. Powstają kiedy blizny przyciągają brzegi skóry do siebie. Zdarza się, że przykurcze mogą obejmować swoim zasięgiem przyległe mięśnie i ścięgna czego konsekwencją jest ograniczenie ruchu w stawach

Blizny – pielęgnacja

Aby blizna była mniej widoczna i nie stwarzała problemów warto jest o nią odpowiednio zadbać stosując zabiegi pielęgnacyjne. W sprzedaży znajduje się duży wybór kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji różnego rodzaju blizn. Polecanym produktem godnym zastosowania jest Sylikonowy żel na blizny SCARSILC. Kosmetyk jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji blizn:

  • pooperacyjnych,
  • po oparzeniach,
  • powstałych po urazach,
  • przerostowych,
  • bliznowców,
  • po trądziku,
  • rozstępów.

Żel należy stosować raz dziennie przez okres od 4 do 8 tygodni na świeże blizny, a na blizny wieloletnie przez okres od 3 do 6 miesięcy. Produkt należy nanieść cienką warstwą na bliznę i delikatnie wmasować do całkowitego wchłonięcia. Żel dostępny jest w tubce mającej pojemność 20 ml.

Źródło: Diagnosis.pl

Scroll to Top
Scroll to Top