Zwyczaje Polaków związane ze spożyciem i zakupem pieczywa

KOMENTARZ OD DR HAB. ANNY KOŁŁAJTIS-DOŁOWY, eksperta ds. żywienia dotyczący adania przygotowanego przez TNS Polska dla firmy Żabka Polska: „Zwyczaje Polaków związane ze spożyciem i zakupem pieczywa”.

  • Chociaż, co wykazują wyniki badania obecnego jak i wcześniejszych badań, pieczywo należy do jednych z najpowszechniej spożywanych produktów, to jego ilościowe spożycie w Polsce spada, co należy uznać za zjawisko niepokojące. Produkty zbożowe, w tym właśnie pieczywo, powinny stanowić podstawę codziennego żywienia jako główne źródło energii pochodzącej z węglowodanów złożonych (skrobi).
  • Wprawdzie 80% respondentów deklaruje spożywanie pieczywa kilka razy dziennie, to pozostałe 20% osób, czyli 1/5, jada je tylko raz dziennie (15%), a nawet rzadziej. Jest wobec tego bardzo prawdopodobne, że ta część osób spożywa za mało węglowodanów złożonych, a energię, w wyższym niż pożądanym stopniu, czerpie z innych składników, w tym z tłuszczu oraz węglowodanów prostych (dwucukru – sacharozy, czyli z cukru),  co jest niekorzystne ze zdrowotnego i żywieniowego p.w.
  • Jak wynika z badania, aż 58% respondentów, w tym więcej m.in. młodzieży, spożywa bułki, które sporządza się z tzw. białej mąki, czyli jasnej, wysoko przetworzonej, pozbawionej w stosunku do ziarna zbóż, dużej części składników odżywczych, przede wszystkim mineralnych (wapnia, magnezu, żelaza) oraz witamin z grupy B. Z p.w. żywienia jest to oczywiście niewłaściwe.
  • Jednocześnie stosunkowo mała część konsumentów, bo zaledwie nieco ponad 1/5 (22%) spożywa pieczywo razowe, z mąki mało przetworzonej, ciemnej, o wyższej, niż jasne, wartości odżywczej. Świadczy to o niskiej świadomości żywieniowej polskich konsumentów, co potwierdzają wyniki, że tylko 15% osób bierze pod uwagę rodzaj pieczywa przy jego wyborze.
  • Warto podkreślić, że wśród osób, które spożywają pieczywo razowe, co może wynikać z ich większej wiedzy żywieniowej, więcej jest kobiet, osób z wyższym wykształceniem oraz tych, które dbają o sylwetkę.
  • Duża przewaga osób, która spożywa jedynie pieczywo pszenne, nad tymi, którzy jadają żytnie i mieszane, również dowodzi niskiej świadomości żywieniowej Polaków, którzy nie zdają sobie sprawy, że spożywane pokarmy, w tym zbożowe, powinny być urozmaicone, bo dostarczają wtedy więcej różnych składników odżywczych. I tak na przykład pszenica zawiera więcej białka, niż żyto, które z kolei ma nieco więcej niektórych składników mineralnych i witamin B2 i E.
  • Wśród osób, które spożywają za rzadko pieczywo (raz dziennie i rzadziej) jest m.in. więcej kobiet i osób z wyższym wykształceniem, czyli tych, po których można się spodziewać większej świadomości żywieniowej.  Jednak przypuszczalnie, osoby te należą do odchudzających się (czego potwierdzeniem jest także większa wśród nich część dbających o sylwetkę) i mylnie sądzących, że duże ograniczenie pieczywa jest wskazane.

Zobacz również: Co Polacy jedzą na śniadanie?

 

Scroll to Top
Scroll to Top