Źródła wiedzy o kobiecych problemach

Organizm każdej kobiety narażony jest na wiele schorzeń charakterystycznych dla płci pięknej. Bardzo często jednak niepokojące objawy są bagatelizowane lub leczone domowymi środkami, które w poważniejszych stadiach choroby mogą okazać się nieskuteczne.

Do kobiecych chorób intymnych zalicza się wiele dolegliwości, jedną z nich jest zakażenie układu moczowego – schorzenie tym bardziej dokuczliwe, bo nawracające. Niestety, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pracownię Badawczą BSM, 1/3 kobiet przyznaje, że mało wie na ten temat1. Ponad połowa ocenia problem jako wstydliwy i krępujący2. Nie dziwi więc fakt, że większość badanych kobiet deklaruje, że wiedzę na temat Zakażenia Układu Moczowego czerpie z mediów: Internetu, prasy i telewizji3. Prawdopodobnie z tego też powodu ponad 30% ankietowanych wskazuje praktykę życiową oraz własne doświadczenia jako źródło wiedzy na temat tej choroby4. Niestety, jedynie 2% respondentek przyznaje, że po fachową poradę na temat schorzeń układu moczowego udaje się do lekarza5. Dlatego zapewne tak niewiele z nas posiada dogłębną wiedze na temat prewencji oraz specyfików stymulujących ogólną odporność organizmu i zmniejszających ryzyko nawtoru objawów, jak np. te, zawierające substancję czynną o nazwie OM-89 (liofilizowany ekstrakt wybranych szczepów E. Coli)6.

Jeśli rozmawiamy na temat chorób, które uznajemy za intymne, naszymi powierniczkami zamiast specjalisty najczęściej są przyjaciółki, z którymi dzielimy się swoimi problemami. Badania wskazują bowiem, że co dziesiąta kobieta stara się uzyskać potrzebne informacje od innych kobiet, które być może spotkały się z tym problemem wcześniej7. Nie dziwi też fakt, że im młodsza kobieta, tym chętniej wybiera media jako główne źródło wiedzy o zakażeniu dróg moczowych8. Wyniki ankiety udowadniają, że chęć korzystania z tych właśnie zasobów informacji w przedziale wiekowym od 18 do 44 lat oscyluje w granicach 31%, podczas gdy gotowość do korzystania z różnego rodzaju mediów maleje wraz z wiekiem na rzecz doświadczenia życiowego i w przedziale 60+ wynosi już tylko 18%9.
Media mogą być dobrym przekaźnikiem informacji na temat chorób pod warunkiem oczywiście, że dysponują rzetelną wiedzą z zakresu danej dolegliwości. Internet staje się coraz ważniejszym źródłem wiedzy z zakresu tematów medycznych, dlatego szerząc ideę profilaktyki chorób intymnych coraz więcej portali wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom kobiet wspierając różnorakie przedsięwzięcia. Przykładem może tu być akcja ,,Kobiece sprawy – nasze sprawy”, której celem jest budowa świadomości na temat chorób układu moczowego.
Nie istnieje jedyny i najlepszy sposób pozyskiwania informacji. Najważniejsze jednak, aby informacje te były rzetelne, a my, kobiety – gotowe do ich poszukiwania!

Więcej na: www.urokobiecesprawy.pl

Scroll to Top
Scroll to Top