Stres dotyka każdego z nas w bardzo różnych, codziennych sytuacjach. Wbrew ogólnie panującej opinii, nie jest on wywoływany tylko negatywnymi czynnikami, ale pojawia się także w przyjemnych momentach.
Na przykład, kiedy wybieramy się na randkę albo dowiadujemy o awansie. Jest on zatem nieodłączną częścią naszego życia. Ponieważ jednak wpływ stresu na organizm ludzki jest bardzo zgubny, warto poznać kilka sposobów na redukcję jego poziomu.
Pierwszym i bardzo ważnym krokiem na drodze do poradzenia sobie ze stresem jest zdrowa dieta. Fast food, przetworzone jedzenie i źle dobrane składniki powodują zaburzenia w przemianie materii, nie zaspokajają podstawowego zapotrzebowania na witaminy i minerały, a w efekcie utrudniają organizmowi regenerację i sprawne funkcjonowanie. Aby dieta, poza przyjemnością, przynosiła także rezultaty, musi być obfita w owoce i warzywa, kasze, ryby, nabiał i pełnowartościowe pieczywo. Białe mięso powinno być spożywane w niewielkich ilościach. Ziemniaki najlepiej natomiast zastąpić ryżem albo gotowanymi warzywami.
Osoby szczególnie narażone na stres, pijące dużo kawy albo uprawiające regularnie sport, powinny natomiast zadbać o odpowiedni poziom magnezu, który ma zbawienny wpływ na organizm i doskonale zwalcza skutki stresu. Należy pamiętać jednak o kilku rzeczach. Tabletki powinny zawierać suplement w postaci organicznej: mleczanu, cytrynianiu albo asparaginianiu. W innym przypadku ich skuteczność jest niewielka. Ważna jest też ilość jonów – w jednej kapsułce powinno się ich znaleźć co najmniej 20 mg.
Poza dietą bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Najmniejsza ilość czasu, jaką powinniśmy spędzać aktywnie to 20 minut dziennie, ale wówczas ruch powinien być bardzo intensywny. Ćwiczenia rozciągające, mniej dynamiczne i bardziej precyzyjne muszą być wykonywanie przez przynajmniej 45 minut. Aktywność fizyczna jest ważna z kilku powodów. Przede wszystkim reguluje przemianę materii, a nawet gospodarkę hormonalną. Dostarcza organizmowi endorfin i oksytocyny, potocznie zwanych „hormonami szczęścia”, które polepszają samopoczucie. Ruch dodaje energii, pomaga pozbyć się uciążliwych dolegliwości, jak nawracające bóle głowy i bezsenność, wzmacnia system odpornościowy. Nie mówiąc już o wpływie na wygląd, co wpływa na poczucie własnej wartości, a co za tym idzie – na dobre samopoczucie.
W walce ze stresem bardzo ważna jest także umiejętność wyciszenia się. Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy narażeni na niepotrzebny hałas przez większość dnia, nieustannie pochłaniają nas myśli, działania, ludzie, emocje. Dlatego zdolność do całkowitego odcięcia się od wszystkich tych bodźców nie jest łatwa. Istnieje kilka technik relaksacyjnych, które każdy może wykonywać w domu, przed snem albo w ciągu dnia i które mogą pomóc w nabywaniu tej umiejętności.
Pierwszą z nich i właściwie najważniejszą, jest sztuka świadomego oddychania. Polega ona na skupieniu uwagi na oddechu. Wdychamy powietrze do przepony, unosząc przy tym brzuch. Wyobrażamy sobie, że powietrze ma jasny kolor. Kiedy je wydychamy, jego kolor zmienia się na ciemny. Powtarzamy to ćwiczenie przez około piętnaście minut. Można je wykonywać nie tylko w domu, ale także w pracy. Bardzo ważne jest w nim nauczenie się kontrolowania swojego oddechu, który powinien być głęboki i wolny, a nie szybki i płytki, jaki towarzyszy nam na co dzień. Warto wykonywać to ćwiczenie także w samych nerwowych sytuacjach, ponieważ doskonale hamuje ono objawy stresu: płaski oddech, drżenie i pocenie się rąk, zawroty głowy, uczucie „ściśniętego żołądka”.
Bardzo dobrze relaksują także wizualizacje. Polegają na stworzeniu w swoim umyśle miejsca, do którego możemy wracać za każdym razem, kiedy czujemy, że coś nas przytłacza. Wyobrażamy sobie wtedy, że leżymy na przykład na plaży, słyszymy szum morza, śpiew ptaków, czujemy piasek i słońce na swojej skórze. Bardziej wtajemniczeni mogą sięgnąć po medytację. Nie jest ona niczym innym, jak próbą skoncentrowania swojej uwagi na sobie, swoim wnętrzu i niedopuszczania do siebie innych, zbędnych i natrętnych myśli. Aby połączyć aktywność fizyczną i medytację, warto sięgnąć po jogę – popularną obecnie technikę relaksacyjną, która przynosi bardzo dobre efekty w walce ze stresem i dodatkowo uelastycznia ciało. Joga łączy w sobie ruch, elementy medytacji, skupia się także na świadomym oddechu. Ważne jest jednak dobranie odpowiedniego poziomu ćwiczeń.
Stres jest przyczyną nie tylko złego samopoczucia, ale także wielu chorób, w tym nowotworowych. Skuteczne radzenie sobie z jego wpływem może zredukować mnóstwo niechcianych dolegliwości, a nawet przedłużyć życie. Dlatego warto zadbać o siebie już dziś i zachować zdrowie oraz dobry nastrój.
Natalia Klimek