zniszczone-dlonie-–-jak-pielegnowac-sucha-skore-rak-tagomago

Zniszczone dłonie – zobacz jak pielęgnować suchą skórę rąk

Szorstka dłonie, odstające skórki, napięta skóra – znasz to, prawda? Latem skóra wysusza się od słońca, zimą od ogrzewania. Do tego dochodzi niekorzystny wpływ detergentów, którymi sprzątasz mieszkanie. Zadbaj o skórę – sprawdź proste sposoby na pielęgnację dłoni.

Przyczyn suchej skóry na dłoniach może być wiele. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich oraz sposoby na zniwelowanie problemu.

Niewystarczająca ilość witamin i mikroelementów

Na przykład niedobór retinolu, czyli witaminy A może wpłynąć na kondycję skóry dłoni. Łamliwe paznokcie mogą oznaczać niedobór wapnia i żelaza. Niewystarczająca ilość witamin z grupy B (B1, B2, B6) oraz pierwiastków, takich jak magnez i krzem wpływają na wygląd dłoni. Białe plamki, zwane kwitnieniem paznokci, mogą być sygnałem niedoboru cynku.

Jak temu zaradzić? Sięgnij po suplementy diety bogate w mikroelementy i witaminy. Na rynku są dostępne produkty specjalnie przeznaczone dla osób z problemami łamliwych paznokci i odstających skórek. Suplementy to jednak nie wszystko. Nie zapominaj o diecie bogatej w nabiał i zielone warzywa. Cynk znajdziesz w drobiu, kaszach i pieczywie pełnoziarnistym – dołącz je do swojej diety.

Niewłaściwa pielęgnacja dłoni

Bardzo często problem suchej skóry jest spowodowany niewłaściwą ochroną przed czynnikami atmosferycznymi, czyli promieniami ultrafioletowymi, zimnym wiatrem i mrozem.

Jak temu zaradzić? Zimą zakładaj rękawiczki i stosuj kremy pielęgnacyjne, które chronią przed ujemnymi temperaturami. Mogą być tłuste, ważne jednak, aby nie zawierały w składzie wody.

Niewłaściwe kosmetyki

Niektóre środki do mycia mogą wysuszać dłonie, tak jak na przykład zwykłe mydło. Również nieodpowiednio dobrane kremy mogą spowodować wysuszanie skóry. Również detergenty używane na co dzień niszczą ochronną warstwę naskórka, wysuszają dłonie i pogłębiają zmarszczki.

Jak temu zaradzić?

Wybierz kosmetyki przeznaczone specjalnie do rąk: http://tagomago.pl/katalog/76/Stopy,-dlonie,-paznokcie/. Stosuj produkty nawilżające bogate w witaminy. Kremy do pielęgnacji stosuj po każdym myciu dłoni (w ciepłej, ale nie gorącej wodzie). Przed aplikacją preparatu na skórę dokładnie wytrzyj dłonie ręcznikiem. Krem postaw obok umywalki – kremowanie dłoni po każdym umyciu rąk wejdzie Ci w nawyk. Zwróć uwagę na to, jakie mydło stosujesz. Te antybakteryjne bardzo wysuszają Twoje dłonie. I przede wszystkim: unikaj mycia naczyń, prania i sprzątania bez rękawiczek ochronnych.

Maseczki, kąpiele, i kompresy

Jeżeli wskazane wyżej sposoby nie pomogą, możesz wykonać raz w tygodniu zabieg nawilżający. Nałóż na dłonie dużą ilość kremu i załóż foliowe lub jedwabne rękawiczki. Z taką maseczką zrelaksuj się na przykład podczas czytania książki czy oglądania telewizji. Możesz też zastosować kąpiele w ciepłej oliwie z oliwek. Nalej jej niewielką ilość w miseczkę i zamocz dłonie na kilkanaście minut. Więcej tego typu domowych sposobów na suche dłonie znajdziesz tutaj.

Jeśli zabiegi i właściwa pielęgnacja nie pomaga i dłonie dalej są niepokojąco suche, skonsultuj się z lekarzem, na przykład dermatologiem.

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link