Kenzo Takada

Znani projektanci mody: KENZO – wizjoner, który zmienił oblicze mody

Znani projektanci mody: KENZO – wizjoner, który zmienił oblicze mody

Swoją pierwszą kolekcję stworzył z materiałów zakupionych na pchlim targu oraz przerabiając stare kimona. Zaledwie rok po otworzeniu autorskiego butiku jego projekty docenił paryski Vogue i Elle. To on jest prekursorem pokazów mody, które odbywają się w nietypowych miejscach i są imponującymi spektaklami. To on otworzył projektantom ze wschodu europejskie rynki mody. Uwielbia muzykę klasyczną, a w wolnych chwilach maluje obrazy. Poznajcie bliżej sylwetkę znakomitego twórcy – Kenzo Takada.

Urodził się 27 lutego 1939 roku w japońskim mieście Himeji. Od dziecka uwielbiał rysować. Modą zainteresował się natomiast dzięki starszej siostrze, której podkradał takie magazyny jak „Solei” czy „Tournesol”. Gdy zaczął dorastać naturalna stała się więc chęć pogodzenia obu tych pasji. Młody Takada marzył by projektować. W latach 50-tych, w których mógł udać się na studia kierunek moda i projektowanie ubioru był jednak zarezerwowany wyłącznie dla kobiet. Kenzo zaczął więc zgłębiać literaturę. Po kilku latach, gdy sytuacja się zmieniła, a uczelnie otworzyły swoje mury również na mężczyzn Takada rzucił studia i wbrew woli rodziców przeprowadził się do Tokio. Tam rozpoczął naukę w prestiżowej szkole mody Bunka Fashion College, którą ukończył z wyróżnieniem.

W latach 60-tych wielka moda, o której marzył Kenzo była dostępna jedynie w Paryżu. 25-letni projektant postanowił więc, że się tam przeprowadzić. Po siedmiu latach od momentu przyjazdu do stolicy Francji otworzył swój pierwszy butik – „Jungle Jap”. – Jego oryginalne projekty szybko zwróciły uwagę prestiżowych magazynów modowych. Zaledwie rok po otwarciu jego dzieła zostały pokazane w paryskim wydaniu Vogue’a oraz Elle. To był niewątpliwy przełom w karierze Takady. – mówi Katarzyna Burda, założycielka portalu PasujeMi.pl

Oversizowe fasony, odważne łączenia kolorów i wzorów były jego znakami rozpoznawczymi. Kolorowe kombinezony, sukienki oraz bluzki powstałe na bazie japońskiego kimona doskonale wpasowywały się w nastroje społeczne ówczesnego Paryża. Kenzo nie chciał jednak tylko tworzyć niebanalnych kreacji. Chciał je również prezentować w wyjątkowy sposób. Zaczął więc dbać o oryginalną oprawę pokazów. Wybierał nietypowe lokalizacje i wymyślał spektakularne choreografie. To u niego widzowie mogli po raz pierwszy oglądać tańczące modelki, a także wybieg pokryty piaskiem. Prezentacje jego kolekcji stały się prawdziwymi spektaklami, w których główną rolę grała moda.

Pod koniec lat 80-tych Takada postanowił zmienić nazwę swojej firmy. Metkę „Jungle Jap” zastąpiła „Kenzo”. Projektant zaczął tworzyć również dla mężczyzn i dzieci, a także produkować perfumy. Z czasem doszło projektowanie torebek, okularów czy butów. Markę Kenzo znali już wszyscy.

W 1993 roku Kenzo Takada sprzedał swoją firmę i odszedł na emeryturę. Na stanowisku głównego projektanta zastąpił go Antonio Marras. W 2011 roku odszedł jednak z Kenzo, by tworzyć własne projekty. Od tamtego momentu dyrektorami kreatywnymi marki są Carol Lim i Humberto Leon. To właśnie dzieła stworzone przez ich zespół projektowy będziemy mogli kupić już jesienią w znanej sieciówce. 3 listopada 2016 roku do ponad 250 sklepów trafią ubrania będące efektem współpracy KENZO i H&M.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Kenzo Takada
Kenzo Takada

Materiały prasowe/ PasujeMi.pl

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top