Meryl1 Z ota Meryl Streep

Złota Meryl Streep

Oscarowa noc okazała się podwójnie szczęśliwa dla „Żelaznej Damy”. Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła twórców filmu za znakomity filmowy portret Margaret Thatcher. Meryl Streep, odebrała trzeciego w swojej karierze Oscara za kreację Margaret Thatcher. Uhonorowano również doskonałą charakteryzację Marka Coulier i J. Roy Helland, którzy stworzyli ekranową postać Żelaznej Damy na przestrzeni 40 lat jej życia.

Oszałamiający widzów na dużym ekranie „efekt Margaret Thatcher” wymagał dbałości o najmniejszy szczegół.

Charakteryzatorzy zmienili kształt twarzy Meryl Streep, wypełnili jej policzki silikonem, powiększyli nos, zastosowali protezę, która wypchnęła jej dolną szczękę. Zmieniono również jej uzębienie, w którym pojawiła się charakterystyczna dla Thatcher przerwa.

Aktorka długo analizowała archiwalne materiały, zapamiętując każdy ruch brytyjskiej premier i specyficzny dla Thatcher sposób mówienia – w pierwszych latach kariery wysoki ton głosu, później w wyniku długich ćwiczeń, sztucznie obniżony.

Reżyser Phyllida Lloyd wspomina moment, kiedy po raz pierwszy usłyszała i zobaczyła Meryl Streep jako Margaret Thatcher: „Otrzymałam wiadomość od Meryl, „Oto pierwsza przymiarka do Maggie”. Założyłam słuchawki i zaczęłam słuchać, po chwili dołączył do mnie mój brat, podałam mu jedną z słuchawek. Siedzieliśmy, słuchając z otwartymi ustami, wydawało nam się, że mamy do czynienia z Margaret Thatcher we własnej osobie. Następnie wykonaliśmy zdjęcia próbne przed kamerą, kiedy Meryl ukazała nam się w kostiumie, ucharakteryzowana na Margaret, dosłownie opadły nam szczęki. Nieustannie czuliśmy obecność Margaret Thatcher na planie zdjęciowym.”


To trzeci Oscar w karierze Meryl Streep. W roku 1980 aktorka otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii za drugoplanową rolę w filmie „Sprawa Kramerów”, a trzy lata później za pierwszoplanową kreację w filmie „Wybór Zofii”.

„Żelazna Dama” to opowieść o kobiecie, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn pokonała bariery pochodzenia i płci, by stać się pierwszą w historii premier Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej fascynujących postaci XX wieku.

Film zaczyna się od niepozbawionego humoru portretu pyskatej Maggy, która ma piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stanie się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budzą pobłażliwy uśmiech. Na naszych oczach rodzi się Żelazna Dama, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki.

Film grany jest w kinach w całej Polsce i do tej pory obejrzało go już ponad 200 tysięcy widzów.

Meryl Z ota Meryl Streep

Tytuł oryginalny: The Iron Lady
Aktorzy: Meryl Streep, Harry Lloyd, Jim Broadbent
Reżyseria: Phyllida Lloyd
Scenariusz: Abi Morgan
Zdjęcia: Elliot Davis
Muzyka: Clint Mansell, Thomas Newman
Produkcja: Film4, Goldcrest Pictures, Pathé
Dystrybucja: Best Film
Premiera: 10 lutego 2012

Zobacz wideo:

Czytaj również:

Copy link