zabiegi-kosmetyczne-i-dbanie-o-urode-w-czasie-ciazy

Zabiegi kosmetyczne dla przyszłej mamy

Ciąża jest szczególnym czasem dla każdej kobiety. Niemniej, przyszłe mamy często rezygnują w tym okresie z wizyt w salonach urody, bojąc się o zdrowie dziecka. Warto jednak pamiętać o tym, że ciąża to nie choroba, lecz stan fizjologiczny, który ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Delikatne zabiegi kosmetyczne, wykonywane przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, nie tylko zagwarantują bezpieczeństwo, ale także pozwolą na właściwą pielęgnację ciała.

Zmiany hormonalne w trakcie ciąży sprawiają, że skóra staje się znacznie bardziej wrażliwa, niż zwykle. Całemu procesowi często towarzyszy pojawienie się wykwitów pierwotnych (krostek), pękanie naczynek krwionośnych, występowanie przebarwień czy też szybsza utrata nawilżenia. W rozwiązaniu tych problemów może pomóc wizyta w salonie kosmetycznym. Ciąża jest oczywiście przeciwwskazaniem do wykonywania wielu zabiegów, lecz nie wszystkich. Z jakich kuracji można skorzystać w tym szczególnym czasie, a których terapii należy bezwzględnie unikać?

 

Zabiegi dla kobiet w ciąży

Współcześnie oferta gabinetów kosmetycznych jest otwarta na potrzeby kobiet w ciąży. Przyszłe mamy mogą skorzystać zarówno z bezinwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz nawilżających, jak i kuracji o działaniu relaksacyjnym, np. masażu klasycznego wybranych partii ciała. Przed wizytą w salonie zawsze należy jednak poinformować kosmetologa o swoim stanie. Pozwoli to na użycie odpowiednich substancji odżywczych oraz dostosowanie intensywności zabiegu do potrzeb pacjentki.

W trakcie ciąży mamy do czynienia ze zwiększoną wrażliwością na działanie niektórych składników kosmetycznych. Dlatego niewskazane jest wtedy stosowanie takich związków, jak: witamina A i jej pochodne, kwas salicylowy, kwasy owocowe, parabeny czy też tetracykliny. Nie oznacza to jednak, że musimy wykluczyć wszystkie zabiegi. W tym czasie doskonale sprawdzi się m.in. infuzja tlenowa, oxybrazja lub mezoterapia mikroigłowa – wyjaśnia Katarzyna Floriańczyk, ekspertka salonu Qclinique.

Zanim zdecydujemy się na wizytę w gabinecie, warto poznać specyfikę zabiegów kosmetycznych, które są oferowane kobietom w ciąży. Z pewnością ułatwi to wybór właściwej kuracji, a w rezultacie – pozwoli na zniwelowanie konkretnych problemów.

 

Infuzja tlenowa – recepta na odświeżenie skóry

Infuzja tlenowa to nie tylko zabieg popularny wśród gwiazd światowego show-biznesu. Ze względu na swoją bezinwazyjność, kuracja jest również często wybierana przez kobiety w ciąży. Sam zabieg trwa około 30 minut i polega na wprowadzeniu w skórę substancji aktywnych przy pomocy sprężonego powietrza (hiperbarycznego tlenu). Działanie skoncentrowanych składników odżywczych daje natychmiastowy efekt wygładzenia i odświeżenia cery. Ponadto, infuzja tlenowa poprawia kontury twarzy, ujędrnia i nawilża skórę, a także niweluje cienie pod oczami oraz spłyca zmarszczki.

 

Oxybrazja – usuwa zanieczyszczenia oraz zaskórniki

Ciąża jest jednym z głównych przeciwwskazań do wykonywania peelingu kawitacyjnego (popularna metoda oczyszczania skóry). Doskonałą alternatywą dla tego zabiegu może być jednak oxybrazja. Kuracja ta polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka za pomocą aplikowanego pod ciśnieniem (tlenem hiperbarycznym) strumienia soli fizjologicznej. Peeling tego typu, nazywany również wodno-tlenowym, skutecznie oczyszcza, dotlenia, nawilża oraz regeneruje skórę, która podczas ciąży ulega zwiększonemu przesuszeniu. Co więcej, niewątpliwą zaletą oxybrazji jest możliwość zastosowania tej kuracji w przypadku cery wrażliwej – naczyniowej, alergicznej lub trądzikowej.

 

Mezoterapia mikroigłowa – tylko w drugim trymestrze ciąży

Już na początku należy zaznaczyć, że mezoterapię mikroigłową można przeprowadzić jedynie po wcześniejszej konsultacji z kosmetologiem. Zabieg jest dostępny dla kobiet w drugim trymestrze ciąży, lecz jego wykonanie zależy od indywidualnych predyspozycji przyszłej mamy (ze względu na niewielką inwazyjność). W efekcie zastosowania mezoterapii mikroigłowej dochodzi do rewitalizacji cery, przy równoczesnym pobudzeniu naturalnych zdolności regeneracyjnych skóry. Kuracja umożliwia bowiem głębokie wprowadzenie wybranego preparatu kosmetycznego.

Mezoterapia mikroigłowa polega na ściśle kontrolowanej perforacji naskórka. Zarówno częstotliwość, jak i głębokość wnikania są zawsze regulowane w zależności od potrzeb pacjentki – podkreśla Katarzyna Floriańczyk.

 

Kuracje kosmetyczne, których nie można wykonywać

Lista zabiegów, których nie można wykonywać w czasie ciąży, jest długa. W tym okresie na pewno trzeba zrezygnować z peelingu kawitacyjnego, kawitacji ultradźwiękowej, fal radiowych, endermologii, kriolipolizy, eksfoliacji kwasami oraz karboksyterapii. Ponadto, ciąża stanowi przeciwwskazanie do przeprowadzania wszelkiego rodzaju zabiegów laserowych – usuwania owłosienia, zamykania naczynek, likwidowania przebarwień, fotoodmładzania oraz leczenia trądziku. O czym jeszcze należy pamiętać?

Poszczególne kuracje kosmetyczne to nie jedyne czynności, których przyszłe mamy powinny szczególnie unikać. Do grupy tej należy również zaliczyć: tatuowanie, piercing, wizyty w saunie, opalanie na solarium, wykonywanie makijażu permanentnego czy też nakładanie masek algowych – tłumaczy ekspertka Qclinique.

 

Jak widać, ciąża nie musi wcale wiązać się z koniecznością całkowitego zrezygnowania z dbania o swój wygląd. Dotyczy to zarówno wizyty w profesjonalnym salonie kosmetycznym, jak i odpowiedniej pielęgnacji domowej. W obydwu przypadkach trzeba jednak pamiętać o tym, aby uważnie wybierać metody niwelowania niedoskonałości skóry. Zdrowie przyszłej mamy oraz jej dziecka powinno być bowiem na pierwszym miejscu.

Scroll to Top
Scroll to Top