Zabawki edukacyjne to bez dwóch zdań dobry wkład w rozwój małego dziecka. Nie chodzi przecież o to, by obdarowywać najmłodszych gadżetami, o jakich my sami marzyliśmy w dzieciństwie. Nie chodzi tez o zasypywanie ich kolorowymi, grającymi czy świecącymi się bublami chińskiego pochodzenia. Zabawki owszem, mają dostarczać rozrywki natomiast mogą również edukować, pobudzać ich kreatywność, wyobraźnię i wpływać na utrwalanie i nabywanie przez maluchy nowych umiejętności.

Właśnie taką rolę pełnią zabawki edukacyjne. Coraz większa liczba rodziców zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak istotny jest wybór odpowiednich przedmiotów, którymi będzie bawić się dziecko. Zabawka ma być nie tylko dobrana odpowiednio do wieku naszej pociechy czy jej zainteresowań, ale właśnie umiejętności, które już posiada bądź ma w niedługim czasie nabyć.

Warto zacząć od podstaw. Należy dokładnie przeanalizować, co dziecko już potrafi a czego już najwyższy czas się nauczyć. Nie kupujmy zabawek na wyrost, szczególnie tych edukacyjnych, bo nie będą spełniać swojej roli, nie zostaną wykorzystane odpowiednio a dziecko zamiast uczucia radości poczuje jedynie irytację, że przedmiot musi poczekać na półce do właściwego momentu jego rozwoju.

Istotna jest też różnorodność. Pamiętajmy, że zabawki mogą a nawet powinny oddziaływać na różne zmysły i tym kierujmy się przy wyborze dobrej zabawki edukacyjnej. Co więcej, okazuje się, że im zabawka jest skonstruowana z prostszych elementów, tym jest zwyczajnie lepsza. Nie musi jednocześnie grać, świecić czy wydawać różnych dźwięków. Uznaje się, że najlepsze zabawki kreatywne to te wykonane z drewna – przykładem mogą być klocki, z których można stworzyć co tylko się chce a przy tym rozwijać jakże ważne umiejętności: motorykę ruchu, precyzję, samodzielność, koncentrację uwagi, pamięć czy też wytrwałość w dążeniu do celu.

Ważny jest jeden cel, chodzi o zabawę połączoną z nauką. Nie może być jednak nudno, bo dziecko szybko się zniechęci. Musi być barwnie, ale nie „położone na tacy”. Maluch sam musi obsłużyć zabawkę, samodzielnie ją wykorzystywać. Musimy wiedzieć, że nie wszystkie zabawki, tzw. interaktywne będą skłaniać do nauki. Ileż razy można bawić się tym samym gadżetem, który powtarza w kółko nagrane regułki?

Co jest jeszcze ważne przy wyborze zabawek edukacyjnych? Na pewno ich jakość wykonania. Nigdy nie nabywajmy zabawek bez atestów. To, co nam może wydawać się atrakcyjne, może okazać się zwyczajnie niebezpieczne dla malucha. Sklepowe półki aż uginają się od chińskiej produkcji bubli. Co więcej, już dawno udowodniono, że to nie cena jest w tym przypadku najważniejsza. Drogie zabawki mogą leżeć w kącie całkowicie nieużywane, podczas gdy dziecko upodoba sobie klocki i będzie z nich korzystać każdego dnia. Wybierając zabawkę patrz na zainteresowania swojego dziecka, zaprezentuj maluchowi przedmiot w jak najbardziej atrakcyjny sposób, pokaż, jak z niego korzystać, zachęć do zabawy i poświęć mu czas. Chwile spędzone na wspólnej zabawie będą najcenniejsze a dziecko z pewnością będzie chętniej brało udział w rozwojowych zabawach.

Artykuł napisany w oparciu o materiały ze strony kabum.pl.

Share