Najlepsze firanki Wybieramy najlepsze firanki do salonu lub sypialni

Wybieramy najlepsze firanki do salonu lub sypialni

Wygląd pomieszczenia w znacznej mierze zależy od dodatków, które w nim wykorzystano. Stylowe wazony, pufy, lampki czy narzuty pozwalają uzyskać pożądany efekt. Istotne znaczenie odgrywają również firanki. Od ich długości, koloru, rodzaju materiału zależy, jak prezentować będzie się całe wnętrze. W jaki sposób więc wybrać firanki do domu lub mieszkania, aby maksymalnie wyeksponować ich wygląd i urodę? Dowiedz się z poniższego wpisu.

  1. Długość zasłony
  2. Rodzaj zawieszenia firanki
  3. Odpowiednie zaciemnienie okna
  4. Kolor firanki
  5. Stylistyka wnętrza
  6. Wielkość pomieszczenia

Długość zasłony

Duże znaczenie odgrywa długość firanki. Zazwyczaj spotykane są dwa warianty: długość do podłogi albo do połowy okna (tzn. do parapetu). Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Firanki krótsze nie zasłaniają kaloryfera, który zwykle montowany jest pod oknem. To pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła, jakie zapewnia w sezonie grzewczym kaloryfer. W przypadku dłuższych zasłon, urządzenie to jest zakryte, co może wiązać się ze stratami cieplnymi, zwłaszcza w przypadku ciężkich i grubych kotar. Ponadto krótka firanka jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Długie firanki gotowe są zazwyczaj uznawane za bardziej eleganckie i estetyczne wizualnie. Z kolei to, że zakrywają one kaloryfer, dla wielu osób jest uznawane za dużą zaletę. Ponadto modele te pozwalają również łatwiej zaaranżować w interesujący sposób wnętrza.

Jak można więc zauważyć, zarówno krótkie, jak i długie firanki niosą z sobą wiele korzyści. Wybór konkretnej długości jest więc sprawą indywidualną, dopasowaną do gustu właściciela oraz pomysłu na aranżację wnętrza.

Rodzaj zawieszenia firanki

Ważną kwestią podczas wyboru odpowiedniej dekoracji okna jest też rodzaj zawieszenia. Zasłony i firanki można zamontować nad oknem za pomocą trzech typów mocowań: na kółkach, szelkach albo taśmie marszczącej. Wszystkie mocowania są przystosowane do karnisza drążkowego, a dodatkowo część z nich również do karnisza drążkowo-szynowego oraz szynowego. Dlatego też przed zakupem konkretnego modelu, należy upewnić się, jaki rodzaj karnisza znajduje się w danym wnętrzu. Najbardziej uniwersalny, a przy tym najpopularniejszy jest system drążkowy. Jego prostota sprawia, że świetnie nadaje się on do dowolnych zasłon oraz firan.

Jeśli chodzi natomiast o rodzaj mocowań, to dużym zainteresowaniem cieszą się modele na taśmie marszczącej. Firanki tego typu posiadają wszytą taśmę oraz marszczenia, przez co są gotowe do montażu od razu po zakupie. Ponadto typ ten cechuje się znacznymi walorami dekoracyjnymi. Jest bardzo stylowym rodzajem zasłony, dlatego też firanka sprawdzi się w dowolnym wnętrzu, w którym duże znaczenie odgrywają piękne detale wyrobów.

Firanka na kółkach cechuje się natomiast dużą wygodą stosowania. Zamocowane w niej kółka pozwalają na płynne i lekkie przesuwanie firany na karniszu. Model ten sprawdzi się szczególnie dobrze do często otwieranych okien balkonowych.

Kolejny rodzaj firanki – na szelkach pozwala z kolei na bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Umożliwia niemal dowolne decydowanie o szerokości zakładek czy też finalnym wyglądzie marszczeń. Tego typu zasłony świetnie wyglądają zarówno w salonie, jak i w sypialni.

Odpowiednie zaciemnienie okna

Ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas wybierania firanki, jest stopień zaciemnienia, które mają one zapewnić. Zazwyczaj zasłony nie służą do całkowitego odizolowania się od otoczenia zewnętrznego, a raczej spełniają funkcję dekoracyjną. Jednakże profesjonalne sklepy z tekstyliami oferują również modele o wysokim stopniu zaciemnienia, takie jak m.in. firanki ze sklepu Alena. Zasłony wykonane z grubych, mięsistych tkanin albo też z materiałów cieńszych i lekkich, jednakże mocno zacieniających, pozwolą uzyskać pożądany stopień zaciemnienia w pomieszczeniu.

Kolor firanki

Dla wielu osób podstawowe znaczenie przy wyborze firanki ma jej kolor. Zazwyczaj firany dostępne są w kolorze białym, w przeciwieństwie do zasłon – tutaj producenci i sklepy oferują dosłownie setki modeli o różnych kolorach oraz wzorach. Jeśli chodzi natomiast o biel firan, to ten uniwersalny kolor pasuje doskonale do dowolnego wnętrza. Dostępne są również modele z dekoracyjnymi wstawkami z tkanin albo też wersje białe lub ecru, ale przełamane barwnym pasem na dole firanki.

Stylistyka wnętrza

W zależności od aranżacji salonu, sypialni, gabinetu czy innego pomieszczenia, warto zdecydować się na firankę dopasowaną do stylu pokoju. W przypadku wnętrz klasycznych i retro, najlepiej sprawdzą się delikatne, długie firanki woalowe z tradycyjnymi wzorami kwiatowymi. Z kolei we wnętrzu zaaranżowanym minimalistycznie albo modernistycznie, odpowiednie będą firany gładkie, ewentualnie wersje ze wzorami geometrycznymi. Pozwolą one na stylowe uzupełnienie nowoczesnej stylistyki.

Wielkość pomieszczenia

Istotna jest też wielkość danego pomieszczenia. W przypadku niewielkich salonów, sypialni, jadalni czy kuchni, lepiej jest zdecydować się na modele jasne i krótkie, które optycznie powiększą przestrzeń oraz rozświetlą pomieszczenie.

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link