Uroda

Witaminy na piękne i zdrowe włosy

Właściwie dobrane kosmetyki mogą sprawić, że włosy będą błyszczące, mocne i gęste. Jednak nawet najlepsze szampony, odżywki i maski nie pomogą przy niedoborach ważnych składników odżywczych w diecie. Szczególne znaczenie posiadają witaminy, które dbają o fryzurę od wewnątrz. Jakie witaminy sprawią, że włosy będą piękne i zdrowe?

Dlaczego witaminy mają tak duży wpływ na włosy?

Braki ważnych witamin negatywnie odbijają się na kondycji całego organizmu, w tym także na wyglądzie włosów. Właśnie dlatego matowe, łamliwe, wypadające włosy mogą w pierwszej kolejności świadczyć o nieprawidłowej diecie.

Duży wpływ, jaki mają witaminy na włosy, widać między innymi w okresie jesienno-zimowym, gdy dieta staje się uboższa w świeże warzywa i owoce i brakuje słońca. Także z problemem tym borykają się osoby na intensywnych dietach redukcyjnych, w chorobach przewlekłych, którym towarzyszą niedobory.

Jakie witaminy mają największy wpływ na wygląd włosów?

Na kondycję włosów oddziałuje szereg ważnych witamin. Najważniejsze nich to witamina A, witaminy z grupy B, witaminy C, D i E.

Witamina A – odpowiada za prawidłowy metabolizm cebulek włosowych, dlatego zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.

Witaminy z grupy B, w tym kwas pantotenowy (witamina B5), biotyna (witamina B7, H), kwas foliowy (witamina B9), a także witaminy B6 i B12 – są odpowiedzialne za prawidłową pracę cebulek, przyspieszają tempo wzrostu włosów, powodują, że są mocniejsze.

Witamina C – uczestniczy w syntezie kolagenu, który jest jednym ze składników budulcowych włosów.

Witamina D – nazywana także „witaminą słońca”, ponieważ produkowana jest przy ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jej niedobory mogą powodować wypadanie włosów.

Witamina E – odpowiada za elastyczność, nawilżenie włosów. Niewystarczająca ilość witaminy E w diecie powoduje, że stają się matowe, łamliwe.

Jak zadbać o odpowiednią dawkę witamin dla włosów?

Najlepiej witaminy na włosy dostarczać wraz ze zdrową dietą. Powinna być zróżnicowana i zbilansowana, aby nie dopuszczać do powstawania niedoborów.

Duże ilości witaminy A zawierają jajka, sery, mięsa, marchew, papryka i zielone warzywa liściaste. Witaminy z grupy B znajdują się w produktach odzwierzęcych – mięsie, rybach, nabiale, ale także w orzechach, nasionach, bananach, pełnoziarnistych produktach zbożowych. Najbogatszym źródłem witaminy C jest acerola. Z kolei witaminę D można znaleźć w jajkach, mleku i jego przetworach, rybach morskich i wątróbce wieprzowej. Witaminę E zawierają ziarna zbóż, migdały, mleko, orzechy.

Dodatkowym wsparciem mogą być suplementy diety. Zawierają wszystkie kluczowe witaminy na włosy, które uzupełnione są o dodatkowe składniki wspomagające ich kondycję – składniki mineralne, ekstrakty roślinne. Systematyczne stosowanie takich preparatów jest dobrym uzupełnieniem diety i pomaga w uzyskaniu jeszcze lepszych efektów – włosy są gęstsze, mocniejsze, mniej wypadają, odzyskują wewnętrzny blask i miękkość.

Share