Wiosenne stawanie na nogi

Wiosną metabolizm człowieka ulega przyspieszeniu, ale organizm wolniej przystosowuje się do zmian w przyrodzie. Skutkiem tego układ odpo rnościowy pracuje mniej wydajnie wytwarzając przeciwciała. Z tym wszystkim trzeba sobie radzić.

Gdy układ odpo rnościowy jest mniej skuteczny, człowiek staje się bardziej podatny na infekcje bakteryjne i wirusowe, katar, kaszel i inne schorzenia górnych dróg oddechowych. Na szczęście odkryto nieinwazyjne metody pozwalające poradzić sobie z tymi problemami.

Po pierwsze, negatywne stany emocjonalne osłabiają system immunologiczny człowieka, co skutkuje częstszym występowaniem chorób. Potwierdzają to analizy badaczy z University of Wisconsin-Madison, pracujących pod kierunkiem dra Richarda Davidsona. Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że emocje mają istotny wpływ na stan zdrowia człowieka.
W trakcie długofalowych badań eksperci przeanalizowali pracę mózgu wielu setek ludzi. Naukowcy z University of Wisconsin-Madison ustalili, że zachodzi silny związek między aktywnością mózgu w rejonie związanym z emocjami a reakcją systemu odp ornościowego. Kolejne badania wykazały, że bardziej podatne na zapadanie na wszelakie choroby są osoby silniej odczuwające negatywne emocje. Z kolei system immunologiczny osób okazujących często
pozytywne emocje działa dynamiczniej i szybciej reaguje, nie dopuszczając do rozwijania się schorzeń, takich jak, np. grypa. Życiowy optymizm pomaga więc zwalczać infekcje, więc warto go polecić jako ogólnie dostępny, bezpłatny lek na wiosenne osłabienie.
Wiosną wciąż jeszcze odczuwamy skutki słabszego nasłonecznienia. Co ważne, niedobór witaminy D u osób w wieku podeszłym wywołuje zaburzenia czynności mięśni oraz mózgu, co skutkuje niekontrolowanymi upadkami. Te z kolei są jedną z głównych przyczyn śmierci ludzi starszych.

Wśród osób po 80. roku życia złamanie kości udowej w wyniku upadku kończy się dla 30 proc. z nich śmiercią w ciągu miesiąca – w efekcie powikłań, np. zapalenia płuc. Potwierdzają to badania zespołu naukowców z University of Western Australia w Perth, kierowanego przez dr Leona Flickera. Australijscy naukowcy dowiedli, że niedobór witaminy D
u osób starszych jest wysoki i to bez względu na region świata, w którym mieszkają. Organizm osoby starszej wykorzystuje witaminę D z promieni słonecznych mało efektywnie, więc potrzebuje dużych jej dawek. Zalecaną metodą pozyskiwania witaminy D przez seniorów jest częste przebywanie na świeżym powietrzu.
Do spacerów, naukowcy z uniwersytetu w Pradze, zalecają wprowadzenie multiwitaminowej diety. Na poprawę stanu organizmu, twierdzą czescy badacze, najkorzystniej wpłyną jadane każdego dnia sałatki z pielęgnowanej w domu świeżej rzeżuchy, gryki i młodych pędów zbóż. Korzystne ma być również wzbogacenie jadłospisu o kapustę, zarówno słodką, jak i kiszoną, a także w chrzan, czosnek i cebulę.

Korzystając z tych naturalnych metod można, jak widać, przełamać wiosenne osłabienie i stanąć na nogi.

Tadeusz Oszubski

Scroll to Top
Scroll to Top