Wiedeń gości wystawę o Macieju Nowickim

Nowa wystawa w cyklu prezentacji wiedeńskiego centrum architektury „Architektur im Ringturm“ to spojrzenie na życie i działalność architektoniczną Macieja Nowickiego. Osiągnięcia artystyczne jednego z najważniejszych polskich architektów późnego okresu międzywojennego i wczesnych lat powojennych zostały przybliżone wiedeńskiej publiczności w oparciu o fotografie, szkice i rysunki.

Maciej Nowicki (1910 – 1950) to w historii polskiej i światowej architektury postać bardzo ważna. Jeden z ciekawszych protagonistów życia architektonicznego i rysowników w późnym okresie międzywojennym i wczesnych latach powojennych. Ukończył studia malarskie w Krakowie, na Politechnice Warszawskiej studia architektoniczne.
Wybuch II wojny światowej przejściowo przerwał jego karierę zawodową. Jednak jesienią 1945 r. po wyemigrowaniu do USA pracował m. in. z Le Corbusierem i Oskarem Niemeyerem przy projekcie kwatery głównej ONZ w Nowym Jorku oraz przy projekcie wybudowanej tuż po jego śmierci, a otwartej w 1952 r. hali widowiskowo-sportowej Dorton Arena w Północnej Karolinie, znanej jako „Paraboleum“. Ta budowla zapewniła Nowickiemu pewne miejsce w historii architektury współczesnej. W roku 2010, w stulecie urodzin architekta, narodziła się inicjatywa, której celem jest wpisanie „Paraboleum“ na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Ostatnim dużym wyzwaniem Nowickiego był projekt nowego miasta Czandigarh nazywanego też Pięknym Miastem w Indiach. Przy pracach planistycznych współpracował z Albertem Meyerem oraz Henleyem Wittlesseyem. Niestety tragiczna śmierć w katastrofie lotnicznej przerwała realizację tego projektu.

Wystawa „Maciej Nowicki: kariera architekta pomiędzy Polska, Ameryką a Indiami“ to obok projektów, dokumentacja teoretycznych rozważań polskiego architekta, które do dziś nie straciły nic na aktualności. Przygotowana wystawa informuje i prezentuje imponujący sposób myślenia Nowickiego. Jej kuratorami są Adolph Stiller i Tadeusz Barucki, a można ją oglądać w Wiedniu do 15. lutego 2013 r.

27. listopad 2012 – 15. luty 2013
Ausstellungszentrum im Ringturm
Schottenring 30
1010 Wiedeń
godz. otwarcia pon. – piątek 09.00 – 18.00
wstęp wolny

[nggallery id=3907]

Zdjęcia:
F 02 „Weißer Kubus, Haus für seine Eltern, Warschau, um 1934
Foto: Tadeusz Barucki, Warschau
F 04 Polnischer Pavillon, Weltausstellung New York, Wettbewerb 1938, 2. Preis Reproduktion: Tadeusz Barucki, Warschau
F 08 Paraboleum – State Fair Arena, Raleight, North Carolina
Foto: Tadeusz Barucki, Warschau
F 13 Chandigarh – Studienprojekt Parlamentsgebäude, Architectural Record 9/1954

Scroll to Top
Scroll to Top