Welurowe sofy Welurowe sofy znowu s modne

Welurowe sofy znowu są modne!

Nie od dziś wiadomo, że mody mają to do siebie, że cyklicznie wracają, zataczając koło pomiędzy uwielbieniem a całkowitym zapomnieniem. Ten sam, cykl dotknął właśnie welur, który z wielkim hukiem wraca do łask, szczególnie jako obicia sof.

 

Czym jest welur?

 

Welur to potoczna nazwa aksamitu, czyli dwuwarstwowej tkaniny, która składa się z podłoża i gęstego, miłego w dotyku “runa”, które tworzone jest przez bardzo gęsto wszyte króciutkie niteczki, tworzące efekt meszku.

 

Materiał ten pochodzi z dalekich Indii, skąd za pośrednictwem handlarzy trafił na początku XII wieku do Europy, gdzie jak łatwo przewidzieć, używany był najpierw do produkcji szat liturgicznych, a następnie, gdy już się upowszechnił, posłużył również do obijania mebli.

 

Jak każdy materiał, i ten posiada zarówno mocne, jak i słabe strony, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o jego wyborze.

 

Słabe strony aksamitu na sofach

 

Pewne wątpliwości, które można mieć decydując się na mebel w tego typu obiciu, mogą pojawić się w związku z jego stroną użytkową. Chodzi tu o wytrzymałość. Jest ona co prawda na bardzo wysokim poziomie, jednak czasem mogą zdarzyć się różnego rodzaju obtarcia, której później są dosyć trudne do usunięcia. Wynika to ze struktury materiału.

 

Drugą sprawą jest ryzyko poplamienia, które później wiąże się z trudnym procesem usuwania plam. Sytuacje tu nieco ratują producenci, którzy produkują tkaniny w wersji plamoopornej, jednak mimo to warto zachować ostrożność. Warto więc sięgać po takie tkaniny, które posiadają odpowiednie apretury czy warstwy zabezpieczające np. przed szybkim wchłanianiem rozlanych płynów.

 

Kolejną słabą stroną może być wizualne wrażenie ciężkości i masywności całego mebla, w przypadku, gdy będzie to wersja większa np. dla nawet 6 osób. W przypadku kupowania tak dużej sofy warto wyposażyć ją na etapie produkcyjnym w cienki nóżki, które nieco uratują jej lekkość.

 

Te słabe e nie powinny jednak nikogo skłonić do zaniechania kupna takiego mebla posiadającego welurowe obicie, ponieważ zalety, które posiada, są niespotykane wśród innego typu materiałów służących do obijania.

 

Dlaczego warto używać weluru?

 

Czym wybijają się sofy welurowe ponad te wykonywane z innych materiałów? Przede wszystkim niebanalnym wyglądem, który zapewnia ten materiał.

 

Dzięki niemu sofa sprawia wrażenie bardzo wytwornej i eleganckiej. Welur może być jednokolorowy, a może także przyjąć postać aksamitu wzorzystego. Dzięki temu welurowe meble świetnie sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym, jak i glamour, francuskim i pałacowym.

 

Tego typu materiał na sofie doskonale komponuje się z dodatkami w podobnej aranżacji. Dlatego też warto również pamiętać o dodatkach w postaci foteli obitych taką samą tkaniną, pięknych aksamitnych zasłonach lub chociażby poduszek.

 

Malkontenci mogliby pomyśleć, że tego typu obicia będą niepraktyczne i trudne w zestawieniu z codziennymi funkcjami, jednak to całkowita nieprawda. Bez trudu na rynku znajdzie się chociażby aksamitna pikowana sofa z funkcją spania, która będzie zarówno praktyczna, jak i zniewalająco efektowna (pięknych modeli welurowych sof z funkcją spania szukaj na stronie https://www.galameble.com/sofy/sofy-z-funkcja-spania/).

Welur tworzy wrażenie trójwymiarowości. Dzięki swojej strukturze wygląda niezwykle efektownie. Dzieje się tak dzięki grze światła i cieni, jaka rozgrywa się na jego powierzchni. Jeśli więc chcesz mieć w domu meble oryginalne, niebanalne i zachwycające – sięgnij po welurowe sofy lub welurowe narożniki.

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link