taras drewniany

Czy warto inwestować w taras drewniany?

Decydując się na posiadanie tarasu, stajemy przed dylematem, jak go urządzić. Czy zdecydować się na taras w kamieniu, położyć płytki czy może postawić na drewno? Jeśli najbliższy jest Wam ten ostatni surowiec, koniecznie zapoznajcie się z argumentami przemawiającymi za drewnianym tarasem. Podpowiemy też, jakie deski na taras wybrać, by na długo zachował swój elegancki wygląd.

Zalety i wady drewnianego tarasu

Na drewniany taras najczęściej decydują się osoby, które lubią otaczać się naturalnymi i estetycznymi rozwiązaniami. Drewno ma w sobie ponadczasowe piękno i urok, a do tego pozwala tworzyć bardzo nowoczesne i funkcjonalne aranżacje. Do tego nie nagrzewa się tak szybko jak inne materiały i nie jest śliski. Mitem jest, że drewno jest nietrwałe i trudno je zachować w czystości. Jak zauważa specjalista z firmy Profi-Parkiet, zajmującej się sprzedażą i montażem podłóg drewnianych, regularna pielęgnacja pozwoli zachować piękny wygląd drewnianego tarasu na wiele lat. Specjalne preparaty przeznaczone do tego celu skutecznie usuną z drewna wszystkie zanieczyszczenia. Drewniany taras wymaga również zabezpieczenia przed grzybami, pleśnią i owadami. Dlatego deski, które kupujemy na taras, powinny być zaimpregnowane ciśnieniowo. Druga ważna sprawa to ochrona przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, m.in. deszczu i słońca. Tu do wyboru mamy lakier i olej. Eksperci skłaniają się ku olejowi, gdyż wnika on w deski, chroniąc je przed wilgocią oraz odbarwieniami pod wpływem promieni słonecznych. Natomiast w przypadku lakieru, ochrona deski może okazać się mniej skuteczna, gdyż lakierowa powłoka może pękać, a w szczelinach będzie wówczas gromadzić się woda. A to już pierwszy krok do niszczenia tarasowych desek.

 

Jakie deski na taras wybrać?

Równie ważną kwestią jak właściwa pielęgnacja, jest wybór odpowiednich desek. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków drewna. Najlepiej wybrać te estetyczne i trwałe – czyli drewno egzotyczne. Nie jest ono tanie, ale zapewnia nieskazitelny wygląd tarasu przez długie lata. Są to takie gatunki, jak merbau, teak, ipe, bangkiraj. Ich atutem jest również piękny wygląd – naturalny, ciepły kolor tego drewna stworzy niepowtarzalny nastrój na tarasie. Z polskich gatunków drewna na tarasie sprawdzi się drewno dębowe, jeśli zdecydujemy się na sosnę czy świerk, musimy pamiętać o impregnacji. Alternatywą dla naturalnych desek z drewna mogą być tańsze deski kompozytowe. Ale specjaliści nie polecają tego rozwiązania, gdyż deski te mogą niszczeć pod wpływem słońca bądź wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie na tarasie, powinniśmy poddać deski ryflowaniu, czyli żłobieniu. Dzięki temu taras nie będzie śliski, np. po deszczu.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również