Warsztaty kulinarne z Grzegorzem Łopanowskim

Warsztaty kulinarne z Grzegorzem Łopanowskim

Warsztaty kulinarne z Grzegorzem Łapanowskim – Food Lab Studio – 27.08.2015 r.

Rostbef z sokiem jabłkowym, chlebem z ogniska, sałatką z musztardowca
Składniki na 4 porcje:
 500g rostbeefu QMP  2 gałązki rozmarynu  2 ząbki czosnku  30g masła  sól  olej
Dressing  150ml oliwy extra virgin  łyżka musztardy dijon  1/2 łyżki miodu  sok z cytryny  sól, pieprz
Sałatka z musztardowcem  1/2 średniej wielkości jabłka  1/2 gałązki selera naciowego  12 listków musztardowca
Redukcja soku jabłkowego  5 jabłek
Chleb z ogniska  4 kromki pieczywa pszennego

Rostbef wyjmujemy z lodówki 40 minut przed planowanym użyciem. Rozgrzewamy piekarnik do 80°C. Mięso solimy z każdej strony, obsmażamy na patelni z dodatkiem oleju na złotobrązowy kolor. Następnie przekładamy na blaszkę, dodajemy rozmaryn, czosnek w łupince i odrobinę masła (na górę mięsa). Rostbef pieczemy z użyciem sondy lub termometru. Wyjmujemy gdy temperatura w środku mięsa wyniesie 52°C. Zostawiamy do ostygnięcia.
Do miski przekładamy musztardę, miód, sok z cytryny, sól, pieprz. Mieszamy dokładnie. Powoli, kropla po kropli dodajemy oliwę z oliwek.
Jabłko i selera (obieramy ze skóry) i kroimy w drobną kostkę. Przekładamy do miski. Dodajemy musztardowca i dressing. Delikatnie mieszamy wszystko razem.
Z jabłek wyciskamy sok. Gotujemy go tak długo aż się skoncentruje do konsystencji syropu.
Chleb kroimy cienko i opalamy palnikiem kuchennym.
Sposób podania
Na pieczywo kładziemy cienko pokrojony w plastry rostbef. Polewamy redukcją soku jabłkowego i podajemy z sałatką z musztardowca.

Bulion estragonowo-wołowy z oliwą ziołową
Składniki na 4 porcje:
Bulion wołowy  500 g karku wołowego QMP  1 szt. marchewki  1 szt. cebuli  1 ząbek czosnku  1 szt. korzenia pietruszki  5 szt. suszony grzybów (mogą być świeże np. borowiki)  4-5 ziaren kopru włoskiego  50 ml śmietany 36%  kilka listków świeżego estragonu  sól
Warzywa  1 szt. dużego ziemniaka  1 szt. dużej marchewki  1 gałązka selera naciowego
Oliwa ziołowa  100 ml oliwy Extra Virgin  10 listków natki pietruszki  10 listków bazylii  10 listków kolendry
Kark wołowy płuczemy przez chwilę pod bieżącą wodą. Przekładamy do szybkowaru, dodajemy pokrojone w mniejsze kawałki warzywa (cebulę opalamy wcześniej na palniku aż ściemnieje). Dorzucamy ziarna kopru włoskiego i suszone grzyby. Zamiennie można użyć innych grzybów np. świeżych borowików. Zalewamy zimną wodą do przykrycia składników. Zamykamy szczelnie szybkowar, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy gaz i gotujemy bulion przez 30 minut. Następnie garnek pozostawiamy do ostygnięcia (możemy schłodzić go pod zimną wodą). Bulion przecedzamy przez drobne sitko. Mięso rozdzielamy na mniejsze kawałki.

Obieramy ziemniaki, marchewkę i seler naciowy. Kroimy w kostkę jednakowej wielkości i gotujemy do miękkości we wcześniej przygotowanym bulionie.
W oddzielnym pojemniku blendujemy oliwę z mieszanką świeżych ziół (natka pietruszki, kolendra, bazylia).
Sposób podania
Bulion doprawiamy solą i pieprzem. Zabielamy śmietaną. Serwujemy z wcześniej ugotowanymi warzywami, mięsem ( 50 g/ 1 os.), świeżo posiekanym estragonem i oliwą ziołową.

Tacos z rwaną wołowiną, salsą pomidorową i guacamole
Składniki na 4 porcje:
Rwana wołowina  400 g szpondra wołowego QMP  1 szt. dużej marchewki  1 szt. białej cebuli  1 gałązka selera naciowego  1/2 łyżeczki cynamonu w proszku  1/2 łyżeczki kminu rzymskiego w proszku  1/3 łyżeczki suszonego oregano  40 g ketchupu  5 ml sosu typu worcester  15 ml whisky  sól
Salsa pomidorowa  4 pomidory  1szt. zielonej papryki  1/2 szt. papryczki chili  1 ząbek czosnku  1/2 szt. czerwonej cebuli  kilka listków kolendry  50ml oliwy extra virgin  sól
Guacamole  2 dojrzałe awokado  2-3 łyżki soku z limonki lub cytryny  1 łyżka oliwy z oliwek  1 ząbek czosnku  2 łyżki posiekanej natki pietruszki  sól 4 szt. tacos (tortilla)  4 łyżki kwaśnej śmietany  kilka listków świeżej kolendry
Szponder wołowy (łatę) płuczemy przez chwilę pod wodą. Osuszamy dokładnie i obsmażamy na patelni z dodatkiem oleju na złoto brązowy kolor. Przekładamy mięso do szybkowaru, dodajemy pokrojone w mniejsze kawałki warzywa. Zalewamy zimną wodą do przykrycia składników (nie więcej). Zamykamy szczelnie szybkowar, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy gaz i gotujemy mięso przez 40 minut. Garnek pozostawiamy do ostygnięcia (możemy schłodzić go pod zimną wodą). Wołowinę rwiemy na drobne kawałki. Wywar przecedzamy przez sitko i gotujemy w oddzielnym garnku tak długo aż zgęstnieje. Mięso przesmażamy przez chwilę na oliwie. Następnie dodajemy cynamon, kmin rzymski, ketchup, sos worcester, whisky oraz wcześniej przygotowany wywar. Gotujemy całość na małym ogniu przez ok. 10 minut do momentu aż powstanie gęsta „masa”.
Opalamy intensywnie pomidory i zieloną paprykę. W tym celu możemy użyć palnika kuchennego lub „specjalistycznej” kuchennej opalarki. Następnie obieramy ze skóry (z pomidorów pozbywamy się gniazd nasiennych). Kroimy w kostkę jednakowej wielkości, dodajemy posiekaną papryczkę chili, czosnek, czerwoną cebulę (również kostka), posiekaną kolendrę i oliwę. Doprawiamy solą do smaku.
Awokado obieramy ze skóry, przekładamy do robota kuchennego razem z czosnkiem, sokiem z cytryny, solą, oliwą z oliwek i mielimy przez kilka sekund. Wstawiamy do lodówki.
Sposób podania Tacos wypełniamy wołowiną, posypujemy świeżo posiekaną kolendrą. Na mięso kładziemy salsę pomidorową, guacamole i kwaśną śmietanę.

Wołowina QMP – smaczny przepis na sukces

Klient jest dzisiaj najważniejszą osobą w szeroko rozumianym biznesie gastronomicznym. Począwszy od barów szybkiej obsługi poprzez różnego rodzaju bistra, stołówki i restauracje, aż po sieciowych potentatów – o sukcesie lub klęsce lokalu decyduje satysfakcja klienta. Jej poziom zależny jest przede wszystkim od atrakcyjności oferty handlowej, czyli w przypadku branży gastronomicznej – proponowanego menu. Współczesny klient bowiem, decydując się na zamówienie wołowiny chce, by była chuda, a zarazem miękka oraz soczysta, odznaczała się atrakcyjnym wyglądem i doskonałym smakiem. Równie ważna przy tym jest gwarancja bezpieczeństwa mięsa, a także możliwość uzyskania szczegółowych informacji o jego pochodzeniu i właściwościach.

Certyfikowana jakość na talerzu

Ze względu na rosnące zainteresowanie, wręcz kulinarną modę na wołowinę, a zarazem ograniczoną dostępność dobrej jakości mięsa wołowego na polskim rynku, wołowina QMP ma szansę stać się wschodzącą gwiazdą kart dań.

Dla branży gastronomicznej certyfikat QMP oznacza bowiem surowiec o znakomitych właściwościach smakowych i odżywczych oraz dobrej relacji jakości do ceny, a więc oferujący szeroki wachlarz kulinarnych możliwości. Dzięki powtarzalnej, wysokiej jakości potwierdzonej certyfikatem wołowina QMP jest doskonałą bazą do przygotowania zarówno tradycyjnych dań kuchni polskiej, jak i modnych międzynarodowych propozycji kulinarnych. Niezwykła łatwość przyrządzania oraz mnogość przepisów, w których świetnie sprawdza się wołowina QMP umożliwiają częstsze wprowadzanie zmian w menu, zgodnych z nowymi trendami, sezonowym zapotrzebowaniem czy w odpowiedzi na sugestie klientów.

Wielu konsumentów wybierając pozycję z restauracyjnej karty dań kieruje się nie tylko obietnicą doskonałego smaku. Równie ważna jest jakość składników, ich pochodzenie i wartość odżywcza. Dlatego tak istotne jest komponowanie potraw w oparciu o wysokiej jakości produkty. W przypadku wołowiny QMP ściśle określone standardy jej pozyskiwania oraz dokładana kontrola każdej partii mięsa przed jego dostarczeniem na rynek dają gastronomii gwarancję serwowania swoim klientom wołowiny, która nie zawiedzie ich oczekiwań, zawsze pewną i bezpieczną.

Gotuj i zyskuj z wołowiną QMP

Statystyki dowodzą, że niezadowolony klient lokalu gastronomicznego podzieli się swoim złym doświadczeniem z dwunastoma innymi osobami, którzy powiedzą to kolejnym dwunastu, te zaś – sześciu następnym1. Tak więc każdy nieusatysfakcjonowany klient może przynieść restauracji wymierne straty. Ponadprzeciętna jakość wołowiny QMP w zestawieniu z przyjazną konsumentowi ceną, wygoda przyrządzania, a wreszcie – przyjemność płynąca z kosztowania miękkiego, kruchego i soczystego mięsa − to wszystko stanowi idealny oręż w walce o zaufanie klienta oraz pozycję rynkową.

1 Źródło Magazyn Restaurator: http://www.restaurator.com.pl/

Scroll to Top
Scroll to Top