Pomnik Praskiej Kapeli Podworkowej

Warszawa i Polska duszą się od smogu

Luty to pod względem jakości powietrza najgorszy miesiąc w Polsce. W tym roku jedynie przez 6 dni lutego w stolicy nie zostały przekroczone dzienne dawki zapylenia. Z powodu braku czytelnych i łatwo dostępnych bieżących informacji o jakości powietrza, Greenpeace wprowadził na Twitterze hasztag #UwagaSmog i codziennie publikuje informacje o poziomie zanieczyszczeń.

„Wdychanie pyłów szkodzi jak bierne palenie. Tyle że dymu papierosowego można uniknąć, a od szkodliwych produktów spalania węgla zawieszonych w powietrzu na warszawskiej ulicy ucieczki nie ma” – mówi dr hab. Leszek Pazderski , chemik pracujący na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Greenpeace zwraca uwagę, że mówiąc o smogu, należy mówić o toksycznej mieszance wielu składników, w skład której wchodzą pyły, gazy i metale ciężkie. Pomijanie niektórych składników może prowadzić do błędnego zrzucania winy na jedno z kilku źródeł zanieczyszczeń. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w stolicy jest spalanie węgla i oleju opałowego w systemach grzewczych w gospodarstwach domowych, transport, przemysł oraz elektroenergetyka, przy czym znaczna część zanieczyszczeń trafia do miasta spoza Warszawy.

„Lekarze robią, co mogą, żeby leczyć choroby dróg oddechowych, jak astma czy rak płuc. Ale ten wysiłek nie będzie nigdy w pełni skuteczny i nie rozwiąże masowego problemu, jeśli nie zajmiemy się jedną z głównych przyczyn problemu, czyli zanieczyszczeniem powietrza. Bez walki o czyste powietrze wysiłek lekarzy będzie syzyfową pracą” – mówi dr hab. n. med. Renata Złotkowska, Śląski Uniwersytet Medyczny.

„Zimą poziom szkodliwych zanieczyszczeń znacznie przekracza normy w wielu Polskich miastach. Warszawa nie jest pod tym względem wyjątkiem. Niestety, trudno jest znaleźć dane dotyczące aktualnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, a te, które są dostępne, przedstawiane są w sposób niezrozumiały dla większości osób” – mówi Iwo Łoś, ekspert Greenpeace ds. energetyki węglowej.

16756868686_0f8bf5b136_z

16171373454_4e72776c67_z

Zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/sets/72157651277774732/

Scroll to Top
Scroll to Top