dobroci

W Polsce jest miejsce na lawinowe uruchamianie dobroci!

DKMSFinał akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś całe życie” za nami. W ciągu dwóch dni na akcji zorganizowanej przez studentów w bazie dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS zarejestrowały się 17 594 osoby. To blisko połowa liczby wszystkich dawców zarejestrowanych w Polsce przed pięcioma laty, kiedy to swoją działalność rozpoczęła Fundacja DKMS Polska.

To niewiarygodne co można zdziałać łącząc zapał, energię i kreatywność młodych ludziz naszym organizacyjnym doświadczeniem – mówi Agata Maraszek, Kierownik Działu Rekrutacji Dawców z Fundacji DKMS – Liczba zarejestrowanych osób przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Akcja Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś całe życie to kolejny przykład, że w Polsce jest jeszcze miejsce na lawinowe uruchamianie dobroci.”

Studenci z blisko 100 uczelni w 43 miastach w Polsce w ponad 130 lokalizacjach zorganizowali Dni Dawcy Szpiku. W wydarzenie od strony organizacyjnej zaangażowanych było 203 koordynatorów lokalnych – ambasadorów Fundacji – oraz 1540 wolontariuszy.

Nowotwór krwi to choroba, która może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Studenci wykazywali się najrozmaitszymi pomysłami jak z tą wiadomością dotrzeć do kolejnych osób.

W promowaniu swoich wydarzeń studenci byli bardzo kreatywni i innowacyjni. Przykładem może być specjalnie uszyty kostium „Puzzla”, przygotowany przez studentów z Lublina. – opowiada Tomasz Oćwieja z Fundacji DKMS, koordynator i pomysłodawca projektu – Wolontariusz przebrany za „Puzzel” chodził po całym mieście i zachęcał do rejestracji. Podczas swojej akcji edukacyjnej „Puzzel” spotkał młodą dziewczynę, która jak się później okazało walczy z nowotworem krwi. Napotkana osoba pogratulowała inicjatywy i nie kryła nadziei, że to właśnie dzieki projektowi studenckiemu uda się znaleźć zgodnego dawcę szpiku, dzięki któremu otrzyma szanse na nowe życie”.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi 1:20 000, a nawet 1:kilku milionów. Zatem im więcej osób się zarejestruje, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję – mówi Agata Maraszek – Jej wynikiem jest 17 594 nowych szans na życie. Mamy świadomość, że nasza praca nigdy się nie kończy. Dlatego po chwili ogromnej radości, z dużym entuzjazmem zaczynamy przygotowania do kolejnych edycji.”

W bazie dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS tym samym jest zarejestrowanych już ponad 400 000 osób, z czego ponad 150 000 osób dołączyło do niej w tym roku. Kto nie miał okazji uczestniczyć w żadnym organizowanym Dniu Dawcy, zawsze może zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych przez Internet wchodząc na stronę www.dkms.pl.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również