Infantin Margarita (1651–1673) in blauem Kleid, Velázquez 1659

„Velázquez“ w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki

Velázquez w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu to hit tegorocznego sezonu jesienno-zimowego w austriackiej stolicy.

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien) prezentuje pierwszą na niemieckim obszarze językowym wystawę indywidualną poświęconą słynnemu artyście, hiszpańskiemu malarzowi Diego Velázquezowi, który tworzył w służbie „Casa de Austria”. Wystawa koncentruje się na wszechstronnej i pod względem artystycznym wyjątkowej sile twórczej Velázqueza i oprócz słynnych portretów przedstawia również przykłady jego dzieł mitologicznych i religijnych oraz martwą naturę, pejzaże i studia zwierząt.

Dzięki bliskim powiązaniom rodzinnym i politycznym między rodami habsburskimi panującymi w XVII wieku w Wiedniu i Madrycie galeria obrazów Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu posiada znaczącą kolekcję wybitnych portretów dzieła dworskiego malarza hiszpańskiego króla Filipa IV. Oprócz wizerunków Marii Teresy czy infanta Filipa Prospera światową sławę przyniosła mu przede wszystkim seria uroczych obrazów przedstawiających infantkę Małgorzatę Teresę. Portrety ukazujące Małgorzatę jako trzy-, pięcio- i ośmioletnią dziewczynkę zostały namalowane dla jej przyszłego narzeczonego z dynastii Habsburgów.

Cenne eksponaty wypożyczone między innymi z National Gallery w Londynie i z  Muzeum Prado w Madrycie umożliwiają ukazanie twórczości artystycznej Diego Velázqueza z różnych perspektyw. On sam dokładnie analizował obrazy zgromadzone w królewskiej galerii w Madrycie, a podczas podróży do Włoch studiował dzieła innych malarzy.

Bliższe informacje na stronie: www.khm.at

Velázquez
28.10.2014 – 15.02.2015
Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
Maria-Theresien-Platz
1010 Wiedeń

F 2

F 3

F 4_Valencia__Selbstbildnis

F1

Foto:
F 1 Infant Felipe Prospero Diego Velázquez 1659 © Wien, Kunsthistorisches Museum
F 2 Infantin Margarita (1651–1673) in blauem Kleid, Velázquez 1659 © Wien, Kunsthistorisches Museum
F 3 Infantin María Teresa (1638–1683) Diego Velázquez 1652/53 © Wien, Kunsthistorisches Museum
F 4 Selbstbildnis Diego Velázquez um 1650 (?) © Valencia, Museo de Bellas Artes

Scroll to Top
Scroll to Top