Zdrowie

Jakie typy łysienia wyróżniamy?

Łysienie stało się powszechnie występującą dolegliwością dotykającą nie tylko mężczyzn, ale również płeć piękną. Chociaż włosy występują niemal na całym naszym ciele, to w niektórych miejscach ich ilość jest znacznie większa. Ciekawe jest również to, że w zależności od części ciała, obserwuje się różnorodne owłosienie. To co widzimy na zewnątrz, czyli włosy, to tylko ich część, ponieważ mieszek włosowy umiejscowiony jest w skórze, a częścią włosa jest również gruczoł łojowy. W zależności od okolicy ciała faza wzrostu każdego włosa może trwać od kilkunastu dni do nawet kilku lat. W przypadku łysienia coraz więcej włosów znajduje się w fazie spoczynku, czyli końcowej fazie życia każdego włosa. Jakie typy łysienia wyróżniamy?

Faza cyklu życia włosów a łysienie

Anagen jest fazą prawidłowego wzrostu każdego włosa. U osób zdrowych w tejże właśnie fazie zazwyczaj znajduje się około dziewięćdziesięciu procent włosów na głowie. Faza ta trwa zwykle od dwóch do trzech lat, w czasie którym mieszek włosowy jest aktywny i dobrze rozwinięty, a włos rośnie. Inna część włosów znajduje się w tym samym czasie w fazie nazywanej katagen, czyli we fazie przejściowej, a pozostałe włosy są w fazie inwolucji. Telogen jest ostatnią fazą, na skutek której włos wypada, a meszek zanika. Okazuje się, że dopiero po upływie około trzech miesięcy dochodzi do jego ponownej regeneracji.

Zobacz również: Trycholog w Gdańsku – drTrycholog.pl

Kiedy wypadanie włosów powinno budzić obawy?

Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem. To, że widzimy włosy na szczotce, w brodziku prysznicowym, w wannie czy na poduszce nie powinno budzić w nas niepokoju, ponieważ codziennie tracimy około stu włosów. W porównaniu z ilością włosów znajdujących się na naszej skórze głowy, codzienne wypadnięcie około stu z nich jest wręcz niedostrzegalne i nie przyczynia się do zmniejszenia objętości naszej fryzury. Problem pojawia się wtedy, kiedy to wypadających włosów jest znacznie więcej. Pojawiające się prześwity i zakola to znak, że należy udać się do specjalisty, czyli do trychologa. Nie bagatelizujmy utraty włosów, ponieważ może to być pierwszy objaw łysienia czy też poważnej choroby. Rozpoznanie przyczyny wypadania włosów umożliwia jak najszybsze zastosowanie odpowiedniego leczenia, dzięki czemu można uniknąć wielu nieprzyjemnych w skutkach dolegliwości.

Jakie typu łysienia obecnie wyróżniamy?

Na chwilę obecną wyróżniamy kilka typów łysienia, ale do najczęstszych zaliczamy łysienie androgenowe. Są jeszcze mniej spotykane, czyli łysienie plackowate oaz bliznowaciejące. W łysieniu bliznowaciejącym chory ma najmniejsze szanse na wyleczenie, ponieważ jest to typ łysienia, gdzie dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia mieszków włosowych. Bliznowacenie jest na szczęście stosunkowo rzadko występującym typem łysienia. Pojawia się często na skutek mechanicznych urazów czy też na skutek poparzenia bądź odmrożenia. Toczeń oraz grzybica również mogą przyczynić się do powstania łysienia bliznowaciejącego (więcej na temat łysienia bliznowaciejącego przeczytasz na stronie http://drtrycholog.pl/lysienie-bliznowaciejace/)

Z kolei łysienie plackowate spotykane jest praktycznie w takim samym stopniu u kobiet, jak również u mężczyzn. Przyczyną tego typu łysienia jest zazwyczaj stres oraz zaburzenia psychiczne. Niestety leczenie tego schorzenia nie jest proste i wymaga długotrwałej interwencji specjalisty.

Łysienie androgenowe dotyka głównie mężczyzn, ale coraz częściej z tym przykrym schorzeniem borykają się także kobiety. U mężczyzn głównym czynnikiem wyzwalającym łysienie jest w tym przypadku nadmiar androgenów, a u kobiet dochodzą jeszcze zaburzenia hormonalne. Kobietom cierpiącym na wypadanie włosów często towarzyszą także otyłość czy choroby tarczycy.  Problem pogarsza także stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Share