Jazz Jamboree 2013

TREE STONES QUARTET,55. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2013

55. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2013
Warszawa, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12
8 grudnia, niedziela, godz. 19.00
TREE STONES QUARTET
wstęp wolny

Kęstutis Vaiginis /Litwa/ – sax
Dmitrij Golovanov /Litwa/ – piano
Peedu Kass /Estonia/ – bass
Kaspars Kurdeko /Łotwa/ – drums

TREE STONES QUARTET powstał w 2012 roku w wyniku inicjatywy czołowych muzyków z krajów nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Koncepcja artystyczna opierała się na oryginalnych kompozycjach a celem było stworzenie własnego, oryginalnego języka muzycznego. Kwartet występował w wielu krajach europejskich.

Kęstutis Vaiginis jest jednym z najbardziej utalentowanych saksofonistów młodego pokolenia na Litwie. Jego kompozycje zawierają elementy bopu i muzyki afrykańskiej z nawiązaniem do współczesnej klasyki. Studiował w Prince Claus Konserwatorium, Amsterdam School of Arts (Holandia) i Manhattan School of Music (New York). Występował na wielu festiwalach jazzowych, takich jak: North Sea Jazz  Festival, Jazz in Rotterdam, Cape Town, w Ottawie, Hongkongu. Jego dotychczasowi partnerzy muzyczni to: Barbara Dennerlein, Daniel Messina, Hernan Romero, David Berkman, Alex Sipiagin, Ed Howard, Randal Corsen, Bilal Karaman, Burak Bedikyan  , Ferit Odman, Herbie Kopf, Joonas Haavisto. Grał z różnych zespołach w: Holandii, Hiszpanii, Francji, Malezji, Brazylii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Azerbejdżanu, Gruzji, Białorusi, Republiki Południowej Afryki, Chin, Kanady, USA i Turcji. W 2013 roku został odznaczony przez prezydenta Joachima Gaucka Europamusicale Music Prize.

Dmitrij Golovanov jest jednym z najbardziej znanych pianistów jazzowych na Litwie. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów jazzowych, takich jak: Montreux Jazz Solo Piano Competition (2012), Europejski Konkurs Jazzowy w Rotterdamie (2013). Jego stylistyka zawiera elementy od jazzu tradycyjnego poprzez creative, free jazz, do eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Występował w Londynie, na festiwalach Jazz Brugge i w Pori.

Peedu Kass – basista został nagrodzony prestiżową nagrodą Młodych Talentów Elion Jazz a także Grammy Mark Gross i Antonio Hart. Grał m.in. z takimi muzykami jak: Django Bates, Lonnie Liston Smith, Tony Allen oraz w European Jazz Orchestra (2011). Kass studiował grę na kontrabasie na Tallinn Music College Georg Ots jak również Helsinki Metropolia University of Applied Sciences. Jako kompozytor i aranżer jest autorem muzyki filmowej oraz zaproszony został do projektu ECM Tallinn Chamber Orchestra z repertuarem klasycznym.

Kaspars Kurdeko ukończył Akademię Muzyczną w Rydze (Łotwa). Jak zawsze podkreśla, muzyka jest jego pasją i celem życia. Jego gra na perkusji jest pełna barw choć niepozbawiona silnego groove. Występował z wieloma zespołami w różnych krajach świata: USA, Korei Południowej, Szwecji, Portugalii a także w Holandii, gdzie obecnie zamieszkuje.

Organizator: Fundacja Jazz Jamboree:  Krzysztof Sadowski,  512 231  667
Grzegorz Gałuszka, 501 334 120
Koordynator: MCKiS, Piotr Mazur

Tree_Stones_Quartetweb

Podziel się wiadomością:

Polecamy również