Tradycyjne potrawy wielkanocne żurek w chlebie

Tradycyjne potrawy wielkanocne – najlepsze przepisy

Wielkanoc jest świętem, które wielu osobom kojarzy się w wyjątkowymi smakołykami, jakie przyrządzane są właśnie z tej okazji. Przez cały okres świąt w polskich domach unoszą się niezwykle apetyczne zapachy tradycyjnych wielkanocnych potraw, przygotowanych według specjalnych receptur. Poniżej znajdziesz kilka żelaznych zasad, bez których niemożliwe będzie stworzenie najpopularniejszych wielkanocnych dań. Zobacz, o czym pamiętać, by Twój stół nie stracił prawdziwie świątecznej atmosfery.

Przygotowanie wielkanocnych potraw na podstawie tradycyjnych przepisów to podstawa udanie zorganizowanych świąt. Oczywiście trudno będzie w tym względzie dorównać naszym babciom, które wszelkie tajniki przygotowywania naszych ulubionych wielkanocnych dań opanowały do perfekcji. Jest jednak kilka elementów, o jakich nie powinien zapomnieć żaden kucharz amator, przygotowujący swoje świąteczne menu. Sprawdź, o czym pod żadnym pozorem nie powinieneś/nie powinnaś zapomnieć.

 

Żurek

Bez niego Wielkanoc w zasadzie się nie obejdzie. Żurek jest bowiem najpopularniejszym wielkanocnym daniem, jakie podawane jest niemal w każdym polskim domu. Tradycyjna świąteczna zupa to prawdziwy przysmak znad Wisły, z którego smakiem jednoznacznie kojarzymy święto zmartwychwstania pańskiego. By Żurek posiadał wyjątkowy smak, powinien zostać ugotowany na tłustym wywarze z białej kiełbasy lub szybki (zapomnijmy o zupach gotowych z torebki). Zanim jednak przejdziemy do gotowania zupy, kilka dni wcześniej należy przygotować specjalny zakwas: mieszankę gorącej wody z mąką żytnią, czosnkiem, liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Taki zakwas jest gotowy do dodania do świeżego wywaru, po około tygodniu dojrzewania w ciepłym miejscu. Żurek powinien oczywiście być z dodatkiem chrzanu, kiełbaski i jajka.

 

Biała kiełbasa

Nie ma niczego lepszego od swojskiej kiełbasy, przygotowanej w domowym zaciszu. Choć czynność wykonania takiego rarytasu może wydać się czasochłonna, to jej efekt zdecydowanie wart jest swej ceny. Biała kiełbasa to również podstawa wielkanocnych dań. Do wyczyszczonych i wypłukanych jelit zwierzęcych (dostępnych w sklepach) dodaj zmielone różne rodzaje mięsa wieprzowego wraz z przyprawami (majeranek, pieprz, sól, kolendra, rozmaryn) i czosnkiem. Wcześniej oczywiście przygotuj z tych składników jednolitą masę. Taką kiełbasę następnie gotujemy w gorącej, ale nie wrzącej wodzie, przez około 20 minut.

 

Pasztet

Prawdziwy i wykonany w domu pasztet jest o niebo lepszy, od tego dostępnego w sklepie. Pasztet jest jednym z popularniejszych dań wielkanocnych nie tylko w Polsce, ale również we Francji. Usmażoną wątróbkę z cebulą przepuszczamy przez maszynkę do mielenia z wcześniej ugotowanym mięsem drobiowym z warzywami, grzybami i przyprawami (liść laurowy, sól, pieprz, ziele angielskie). Do takiej masy dodajemy jajko, śmietanę, pistacje, sól i pieprz. Całość przekładamy do formy i pieczemy przez godzinę w temp. ok 180 stopni.

 

Mazurek

Tradycyjna polska Wielkanoc nie mogłaby się odbyć bez słodkiego mazurka. Podstawą jest oczywiście gładkie ciasto zrobione z mąki, masła cukru i jajek. Z tak wyrobionego ciasta wykonujemy dwa płaskie placki, które pieczemy oddzielnie w dwóch formach. Następnie układamy jeden placek na drugim, dając pomiędzy nie różne domowe marmolady oraz dżemy. Na wierzch wylewamy czekoladę i dekorujemy różnymi słodkościami. Smacznego!

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie działu Życzenia wielkanocne w iWoman.pl

Scroll to Top
Scroll to Top