torebki-damskie

Torebki, jako nieodłączny element garderoby każdej kobiety

Kobiety przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu. Starają się zawsze prezentować jak najlepiej. Nie tylko żeby podobać się innym, ale również po to, żeby same czuły się świetnie we własnej skórze. Z reguły skupiają się na wyglądzie zewnętrznym, dbając o swoje ciało, skórę, włosy, paznokcie, nakładając makijaż, dobierając ubrania na każdą okazję, czemu poświęcają niezwykle dużo czasu każdego dnia.

Wyjście na zakupy stało się pewną formą rozrywki, a nowa rzecz, czy to kosmetyk, czy też nowa bluzka sprawiają kobietom wiele radości. Już pewną normą stało się poprawianie sobie humoru przez zakup nowych butów albo torebki damskiej.

Torebki towarzyszą kobietom chyba od zawsze. Czy to w formie woreczka, czy torby sportowej, sakiewki, ale również torby skórzanej, podróżnej, małej, codziennej oraz balowej. Bardzo ciekawa jest historia torebki damskiej. Już w siedemnastym i osiemnastym wieku pojawiały się nieduże sakiewki, które przeznaczone były nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Ich przeznaczeniem było wówczas przechowywanie żetonów do gier hazardowych. Bardzo interesujące jest także to, że w osiemnastym wieku to kieszenie w kobiecych sukniach pełniły funkcję torebki. Mieściły one wtedy flakoniki z perfumami.

Za prekursorki torebek damskich uważa się również woreczki, w których chowane były przybory do ręcznych robótek. Kobiety mogły zajmować się tym, mając swoje niezbędne narzędzia zawsze przy sobie. Wielka Rewolucja Francuska znacznie wpłynęła na historię damskiej torby. Kieszenie zamieniły się we właściwe torebki, trzymane w ręce. Noszą bardzo przyjemną nazwę – ridicules, czyli śmiesznotki. Początkowo torebka widziana w ręce kobiety budziła zdziwienie. Na początku dziewiętnastego wieku kobiety zaczęły nosić małe sakiewki, które były jedynie dekoracją i uzupełnieniem reszty stroju. Natomiast w drugiej połowie dziewiętnastego wieku torba stała się nieodłącznym elementem kobiety aktywnej. Była ona dużo większa, bardziej pojemna i mieściła rzeczy podręczne i najbardziej potrzebne. Wtedy pierwszy raz produkowane są torby podróżne. Pojawiają się również po raz pierwszy znane współcześnie marki, czyli Louis Vuitton i Maison Hermés.

Dwudziesty wiek przynosi już różne rodzaje torebek. Pojawiają się torebki damskie takie jak: skórzane, torby z tkanin, balowe, a później również torebki kopertowe. Po II wojnie światowej materiał na wytworzenie torebek był bardzo ograniczony, więc zaczęto stosować również materiał z tworzyw sztucznych. Dzięki temu powstaje np. torebka z bambusowymi rączkami, która stała się wizytówką marki Gucci. W latach pięćdziesiątych powstaje słynna obecnie pikowana mała torebka ze złotym łańcuszkiem, autorstwa Coco Chanel. Przełomem stają się lata sześćdziesiąte, w którym torebki najczęściej ozdabiane są wzorami kwiatów, pojawiają się także motywy zaczerpnięte ze wschodu. W latach osiemdziesiątych torebki damskie służą już jako wielki worek, w którym wszystko trzeba pomieścić. Kobieta prowadzi życie zawodowe, zajmuje się domem, rozwija się i jeszcze potrafi znaleźć chwilę na relaks. Jej potrzeby zmieniają się , więc zmienia się także jej torebka. Wśród damskich akcesoriów pojawiają się również plecaki.

Współcześnie, wśród tak dużego wyboru, kobiety wybierając dla siebie torebki bardzo chcą się dzięki nim wyróżnić, prezentując tym samym swoją osobowość. Kobieta szuka swojego niepowtarzalnego i unikatowego stylu i to dzięki torebce pragnie wyrazić samą siebie. Często znane piosenkarki lub aktorki tworzą swoje własne linie ubrań oraz torebek, którymi inspirują miliony kobiet na świecie.

RKuVM7qtLvqq OuRGbq1L7uRHruREjgGr qz4jd9LUVuylMAAfo7lWO7nfU7ofs7nnuXngK7oc97oUkvfjR61jn6u8L3o5zrkff7ojR5E5rrkRo4Bf47fgD7ppO7oki7pcx61Z6Dpfh4QADs Torebki jako nieod czny element garderoby ka dej kobietyAutor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep z torebkami online www.skorzana.com.

ModaiJa poleca również:

Copy link