To jest Wojna ok adka p aska To jest wojna Kobiety fundamentali ci i nowe redniowiecze

To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze

To nie Klementyna Suchanow ogłasza wojnę, tytułując swoją nową książkę „To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze” (wczoraj, 26. lutego premiera). To religijni fundamentaliści używają tego stwierdzenia. „Nie miejmy więc złudzeń i nazywajmy rzeczy po imieniu” – mówi Suchanow. 

Polska, Hiszpania, Rosja, Brazylia, Stany Zjednoczone… i wiele innych krajów jest uwikłanych w tę wojnę kulturową. Dowodzą nią głównie mężczyźni.  Opór stawiają głównie kobiety, bo też w godność kobiet w największym stopniu jest owa wojna wymierzona. Sprawa toczy się jednak o geopolitykę…

Ta historia nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Aby wyjaśnić jej kulisy, musiałam dokonać sporych syntez sytuacji politycznej wielu krajów. Będzie to wędrówka od Polski poczynając po Amerykę Południową, głównie jednak skupiam się na Europie i roli, jaką nasz kraj odgrywa w tej fundamentalistycznej grze. A także na tym, jak ciąży nad nią polityka Kremla. Walka kobiet a geopolityka? Tak, to bardzo geopolityczna historia. Chyba jeszcze nigdy sprawy kobiet tak nie wiązały się z geopolitycznymi jak teraz. Uzmysłowisz sobie, że kiedy wychodzisz na ulicę (tudzież Ty, mężczyzno – kiedy wychodzisz z siostrą, koleżanką, żoną – bo to również książka dla Ciebie) w obronie siebie czy córek, bronisz jednocześnie całego świata. Przed zatopieniem się w notorycznym kłamstwie, przed dogmatem średniowiecznych ksiąg, szaleństwem nieodpowiedzialnych polityków, kosmiczną hipokryzją kościoła i w końcu przed faszyzmem, który za tym wszystkim stoi.” – pisze badaczka.  „Mówią: „To jest wojna”. Ale kto ją wygra? Im bardziej przyglądam się temu zjawisku, tym bardziej rośnie we mnie przekonanie, że wygra wolność.” – kontynuuje.

(Uprzedzając: tak, jest sporo o Ordo Iuris)

Powiecie, że to teoria spiskowa?  Do niedawna świat nie uświadamiał sobie, jakim sposobem Rosjanie pomogli Trumpowi wygrać wybory…

Spotkania z Klementyną Suchanow:3 marca (wtorek) o 19:00 w Barze Studio w PKiN, Plac Defilad 1 w Warszawie, poprowadzi Paulina Reiter z Wysokich ObcasówWydarzenie na FB: https://business.facebook.com/events/2767588043324596/

30 marca (poniedziałek) o 18:30 w CK Dwór Artusa / Filia Dom Muz Podmurna, ul. Podmurna 1/3 w Toruniu, w ramach cyklu „Toruńskie Dziewuchy pytają o…” poprowadzi Natalia Waloch z Wysokich Obcasów.

Czujesz się zagubiona, zagubiony w tym, co się dzieje z naszą rzeczywistością? Zaskakuje cię to, jak bardzo się upodabnia do świata „podręcznych” z powieści Margaret Atwood? Masz rację, od kilku lat dzieje się coś bez precedensu. Czytasz wiadomości z Polski, Argentyny, ze Stanów Zjednoczonych czy Włoch i widzisz te same średniowieczne pomysły, krążące niebezpiecznie szybko po całym globie. Ktoś chce ci odebrać prawo do decydowania o intymności, o twoim ciele, o tym, jak kochać i kogo, i w ogóle jak żyć.

Ta książka opowiada o źródłach tego ciemnego, fundamentalistycznego nurtu, śledzi, kto za nim stoi. Klementyna Suchanow, autorka m.in. głośnej biografii Witolda Gombrowicza, dowodzi, że tu nic nie dzieje się przypadkiem, a kobiece ciała stały się dziś przedmiotem wielkiej politycznej rozgrywki o losy świata. Równolegle „To jest wojna” opowiada historię międzynarodowego buntu kobiet. To pisany na gorąco dziennik protestów, najnowsza historia feminizmu, który narodził się na nowo w Czarny Poniedziałek 3 października 2016, kiedy Polki, przerażone pomysłem karania za aborcję, wyszły na deszczowe ulice, by walczyć o swoje prawa. A potem szybko okazało się, że muszą tak naprawdę walczyć o wszystko.

Mówią: „to jest wojna”. Ale kto ją wygra? Im dłużej się przyglądam temu zjawisku, tym bardziej rośnie we mnie przekonanie, że wygra wolność. Dbajcie o siebie i nie dawajcie się ani cudacznym rycerzom zła, ani zwątpieniu. Do zobaczenia na ulicy.

Klementyna Suchanow

Jeśli wojna, to i opór. Jeśli zamach na nasze życia, to i obrona. Klementyna Suchanow staje na barykadzie w imię wolności: swojej, swojej córki. Poza walką uliczną podejmuje działania zwiadowcze, wyrusza na terytorium wroga. Kim są ludzie, którzy nienawidzą kobiet i mniejszości seksualnych? Jej śledztwo ujawnia powiązania fundamentalistycznych chrześcijańskich organizacji z sektami paramilitarnymi oraz politykami. Teorie spiskowe? Przeczytajcie sami. To, co przeżywamy w Polsce, to tylko część większego planu. Ta książka to petarda. 

Paulina Reiter

Zakaz rozwodów, zakaz edukacji seksualnej i antykoncepcji, zakaz aborcji i in vitro, dyskryminacja ludzi LGBTQ – to cele, do których dążą fundamentaliści katoliccy w Polsce i na świecie. Jesień średniowiecza, którą chcą nam narzucić, to nie lokalny koloryt czy przypadkowy wykwit pokręconych umysłów – to jest wojna. Klementyna Suchanow przedstawia sieć niejasnych powiązań fanatyków z Polski i zagranicy, którzy nie spoczną, póki nie dojdą do władzy. Jej książka to pasjonujący zapis międzynarodowego śledztwa. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto ceni wolność i chce jej bronić.

Anna Dryjańska

Klementyna Suchanow – pisarka i badaczka, aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Autorka „Argentyńskich przygód Gombrowicza” (Wyd. Literackie, 2005), „Królowej Karaibów” (WAB, 2013) i biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz” (Czarne, 2017) nagrodzonej przez Onet nagrodą O!lśnienia i nominowanej do Nike. W ostatnich latach zajmuje się śledzeniem sieci międzynarodowych fundamentalistów religijnych i trendów w geopolityce. Poza tym wagabunda i miłośniczka wolności. Porusza się zazwyczaj na rowerze.

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link