inkBOOK Prime HD testy

Testujemy: inkBOOK Prime HD – komfortowy e-czytnik dla wymagających

Czytać czy nie czytać na ekranie – oto jest pytanie! Przed ebookami i audiobookami już nie uciekniemy, takie czasy. Jak pogodzić tradycję z nowoczesnością, stare przyzwyczajenia i nowe możliwości? Odpowiedzią na te dylematy może być inkBOOK Prime HD. 

Z góry zaznaczam: tak, z jednej strony jestem techno gadżeciarzem i uwielbiam przetestować – i mieć pod ręką! – wszelkie nowinki. Z drugiej jednak strony, szczególnie w przypadku książek, jestem zatwardziałym konserwatystą. Książkę muszę poczuć w ręce, usłyszeć szelest przewracanych kartek, poczuć ten wyjątkowy zapach świeżo wydanej, albo zczytanej już do cna książki. I od razu też przechodzę do puenty, jeżeli nie chce Wam się czytać: tak, testowany e-czytnik (obsługuje zarówno ebooki, jak i audiobooki) zrobił na mnie kolosalne wrażenie!

IMG 20190602 090154 750x563 Testujemy inkBOOK Prime HD 8211 komfortowy e czytnik dla wymagaj cychinkBOOK Prime HD robi wrażenie już po rozpakowaniu

Gustowne, eleganckie opakowanie kryje równie eleganckie urządzenie. inBOOK Prime HD jest po prostu… ładny! Potwierdzeniem mych słów, oprócz zdjęć, niech będzie fakt, że został on doceniony i nagrodzony przez jury Red Dot Design Award 2015 i projekt Must Have selected by Łódź Design Festival 2017. Jeżeli chcecie go sobie jeszcze bardziej upiększyć , spersonalizować, możecie dołączyć dopasowane etui. Nie tylko po to, by chronić to cacko np. w czasie podróży, ale i dla dodatkowej wygody podczas czytania (stojak, magnesy).

Lekki (159×114×9 mm), doskonale trzyma się w dłoni. Na tyle duży, że korzysta się z niego bez szkody dla oczu i na tyle mały (159×114×9 mm), że bez problemu zmieści się w damskiej torebce. Podstawa w czytniku to oczywiście ekran. W tym przypadku dostajemy najostrzejszy na rynku ekran, o rozdzielczości 300 ppi i przekątnej 6 cali. Z komfortowym dla oczu doświetleniem ekranu o regulowanym natężeniu i barwie. Możecie pożegnać się z regałami zajmującymi całe mieszkanie i kartonami książek, kiedy już zabraknie miejsca na regałach. Pamięć 8 GB pomieści dosłownie tysiące ebooków i audiobooków! Mało Wam? Możecie dołożyć kartę microSD albo korzystać z książek w chmurze. I to nieważne jak wydanych – inkBOOK wspiera formaty EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF.

IMG 20190606 112537 750x721 Testujemy inkBOOK Prime HD 8211 komfortowy e czytnik dla wymagaj cychGotowy do działania w każdej chwili

Urządzenie bez aplikacji jest tylko kawałkiem plastiku. Z inkBOOK-a możemy korzystać praktycznie zaraz po uruchomieniu. Zainstalowane fabrycznie aplikacje to Biblioteka (Książki), Przeglądarka internetowa, Dysk (w chmurze), Księgarnia Freebooks, darmowe aplikacje w inkBOOK Apps – Amazon Kindle, Słownik, Youboox oraz Legimi. Już dzięki temu mamy na starcie darmowy dostęp do tysięcy e-booków z całego świata takich jak: Wolne Lektury, Project Guttenberg czy Feedbooks, a także abonamentów takich jak Legimi. Jest oczywiście Wi-Fi i system inkBOOK OS kompatybilny z Androidem, zatem nie ma żadnych przeszkód, by zainstalować i korzystać również z innych aplikacji. Dla czytelników przydatne będą zapewne encyklopedie, wikipedie, słowniki, blogi, notatniki czy dyski w chmurze.

Klawiatura duża, wygodna, oczywiście z obsługą polskich znaków. Co ciekawe, można również podłączyć zewnątrzną klawiaturę i zmienić czytnik w maszynę do pisania. Podłączyć można również słuchawki Bluetooth i słuchać audiobooków lub ulubionych empetrójek. Główny, podświetlany przycisk fizyczny na dole urządzenia służy do powracania do wcześniejszych ekranów. Po obu stronach mamy znane z czytników czy smartfonów przyciski do zmiany stron w książce lub przewijania ekranu. Dodatkowo konfigurowalne przyciski boczne, którym poza domyślnym przewracaniem stron, można przypisać dodatkowe funkcje.

IMG 20190606 115215 563x750 Testujemy inkBOOK Prime HD 8211 komfortowy e czytnik dla wymagaj cychKomfort użytkowania

Wielkość ekranu, doświetlanie, ostrość 0 wszystko to w pełni zadowoliło nawet takiego tradycjonalistę i okularnik w jednym, jak niżej podpisany. Bałem się, że przy e-czytniku będę musiał powiększać strony do niebotycznych rozmiarów i co chwilę ocierać wypływające oczy. Nic z tych rzeczy! Komfortowe czytanie w każdej pozycji, miejsce i porze dnia. Przewracanie stron płynne. Oprócz zmiany natężenie oświetlenia i barwy możemy sobie również dopasować krój czcionki, jej rozmiar, marginesy i interlinie, orientacje ekranu. Oczywiście, nie mogło zabraknąć funkcji wyszukiwania, kopiowania tekstu i robienia notatek. To akurat kocham w czytnikach ebook’ów. Funkcje zbawienne, np. przy robieniu research’u i nie trzeba bazgrać ołówkiem po książce.

inkBOOK Prime HD – podsumowanie

Zdecydowanie największą zaletą tego e-czytnika jest jego ekran. Dalej, dostępne już na starcie użyteczne aplikacje i tysiące darmowych e-booków (Wolne Lektury, Project Guttenberg czy Feedbooks). Pamięć pozwalająca na przechowywanie tysięcy ulubionych tytułów, którą można poszerzyć dzięki karcie microSD do 32 GB lub skorzystać z rozwiązań umożliwiających przechowywanie plików w chmurze. Funkcja Bluetooth umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie plików między komputerem czy telefonem, a czytnikiem ebook (wsparcie dla systemów Windows, Linux, MacOS). Do tego tygodnie pracy baterii (sam przetrzymałem go do oporu) i i 3 lata gwarancji producenta (Arta Tech). Dla nas, jako serwisu modowego, niezwykle istotny jest również piękn design inkBOOK-a, będący przykładem prawdziwie nowoczesnej elegancji.

Cena tego cacka to 548,99 zł. Jeżeli przeliczysz to na tysiące książek, które na dodatek mieszczą się w kieszeni, to inkBOOK Prime HD zdecydowanie wart jest każdej wydanej na niego złotówki.

Andrzej Kwaśniewski

Więcej informacji: https://www.inkbook.pl/primehd

Zobacz również inne Testy na ModaiJa

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link