TED

TED ModaiJa – idee warte rozpowszechniania

Od dziś ruszamy z nowym cyklem wideo artykułów: TED ModaiJa – idee warte rozpowszechniania. Oczywiście, w naszym przypadku będą to idee związane z tematyką serwisu ModaiJa.

Co to jest TED? I czemu zdobyła tak ogromną popularność na całym świecie? Jeśli jeszcze tego nie wiecie, poczytajcie!

TED (Technology, Entertainment and Design) – konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Obecnym kuratorem jest Brytyjczyk, Chris Anderson, były dziennikarz komputerowy i wydawca.

Pierwsza odbyła się w 1984 w zamierzeniu jako jednorazowe wydarzenie[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]. W 1990 odbyła się w Monterey w Kalifornii i od tego czasu jest imprezą organizowaną corocznie. Początkowo miała głównie technologiczny profil, ze względu na bliskość Doliny Krzemowej. Obecnie jej tematyka dotyczy także nauki i kultury. Jest organizowana w Long Beach i Palm Springs w USA oraz Europie i Azji. Od czerwca 2006 wykłady są udostępniane online na licencji Creative Commons na stronie www oraz kanale YouTube. Do stycznia 2014 udostępniono ponad 53 tysiące wykładów, oglądanych w sumie ponad 890 milionów razy[2]. Od 2005 przyznawane są nagrody, do 2009 trzy po 100 tysięcy dolarów, od 2010 jedna w wysokości 300 tysięcy dolarów. Ich celem jest umożliwienie realizacji projektu mającego zmienić świat.

Każdy mówca dostaje maksymalnie 18 minut. Wśród najważniejszych uczestników było wielu wybitnych naukowców, polityków, przedsiębiorców i działaczy społecznych, m.in.: Gordon Brown, Bill Clinton, Richard Dawkins, Bill Gates, Jane Goodall, Stephen Hawking, Naomi Klein, Colin Powell. Pierwszym Polakiem na konferencji TED był Jacek Utko (2009)[3].

Oprócz oficjalnych konferencji TED są także TEDx (TEDx, x – independently organized event), niezależne i organizowane lokalnie, podlegające niektórym regułom TED.

Linki zewnętrzne

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/TED_%28konferencja%29[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top