oryginalne ciasta

Te dwa oryginalne ciasta zrobisz bez problemu – sprawdź!

Ciasta, zwłaszcza przygotowane w domu, są najlepszą słodką przekąską. Kruche, kremowe, puszyste, przekładane, owocowe, z budyniem czy galaretką – ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli lubisz zaskakiwać bliskich oryginalnymi smakami, przygotuj pachnący piernikiem placek dyniowy lub rozpływające się w ustach ciasto z bananami bez pieczenia.

Aromatyczne ciasto z dyni

Ze względu na sporą ilość składników przepis na ciasto dyniowe może wydawać ci się trudne i czasochłonne. Nic bardziej mylnego. Trzymając się wskazówek, bez problemu poradzisz sobie z jego przygotowaniem.

Najpierw upiecz półkilogramową dynię w temperaturze 180 stopni Celsjusza, aż zrobi się miękka. Gdy całkiem wystygnie, zmiksuj wydrążony ze środka miąższ na gładki krem. Teraz czas na przygotowanie ciasta, do którego potrzebujesz 300 g mąki, 200 g cukru trzcinowego, 200 g masła, 4 jaja, przyprawę do piernika, po 2 łyżeczki proszku do pieczenia i sody oczyszczonej, otartą skórkę i dwie łyżeczki soku z cytryny i limonki. Do masy dyniowej dodaj roztopione (ale nie gorące) masło, ubite jajka oraz resztę składników. Wszystko dokładnie wymieszaj i przełóż do wysmarowanej masłem formy. Ciasto piecz w 180 stopniach Celsjusza przez godzinę. Gdy będzie rumiane, wyciągnij je, odłóż na bok i pozwól mu ostygnąć.

Teraz czas na przygotowanie cytrusowej polewy nadającej ciastu wyjątkowego smaku. Utrzyj 150 g serka mascarpone z opakowaniem cukru wanilinowego (użyj np. Cukier wanilinowy WINIARY) i 2 łyżkami cukru pudru. Zetrzyj do polewy skórkę z cytryny i limonki. Z połówki każdego cytrusa wyciśnij sok, dodaj do reszty składników i dobrze wymieszaj. Chłodne ciasto pokryj równomiernie masą i wstaw do lodówki na około 2 godziny, żeby polewa zgęstniała. Przed podaniem ciasto można udekorować kilkoma listkami świeżej mięty.

Ciasto dyniowe charakteryzuje się wspaniałym zapachem i lekko korzennym smakiem. Świetnie smakuje zwłaszcza w chłodne dni, a oryginalna cytrynowo-limonkowa polewa dodaje mu zaskakującej egzotycznej nuty, której trudno się oprzeć.

Smakowity bananowiec na zimno

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na zrobienie ciasta, zależy ci na tym, żeby było proste w wykonaniu i nie miało wyszukanych składników, wypróbuj przepis na ciasto z bananami bez pieczenia. Łagodny smak masy bananowej wspaniale łączy się z kwaskowatymi galaretkami z cytrusów. Jest to lekkie, wilgotne, dosłownie rozpływające się w ustach ciasto, które kochają zarówno dorośli, jak i dzieci.

W dwóch szklankach gorącej wody rozpuść dwa opakowania galaretki cytrynowej (bardzo dobrze się sprawdzi kwaskowata Galaretka cytrynowy smak WINIARY). Zetrzyj na tarce 4 obrane ze skórki banany. Utrzyj jedno żółtko ze 150 g masła oraz połową szklanki cukru pudru. Dodaj utarte banany, ostudzone galaretki i dokładnie wymieszaj, by wszystkie składniki stworzyły jednolitą masę. Przygotowaną wcześniej tortownicę wyłóż biszkoptami, a na nich rozsmaruj równomiernie całą masę bananową. Ciasto wstaw do lodówki na godzinę, żeby masa zgęstniała. W tym czasie zagotuj szklankę wody i rozpuść w niej 1 opakowanie galaretki pomarańczowej.

Na koniec jeszcze tylko dekoracja! Pokrojonego w plasterki banana ułóż na wierzchu ciasta, delikatnie zalej zimną galaretką pomarańczową i ponownie wstaw do lodówki na godzinę. Gdy galaretka stężeje, przepyszny bananowiec będzie gotowy do kosztowania.

Ciasto z bananami bez pieczenia jest idealne nie tylko na popołudniowy deser, ale także jako lekki torcik na przyjęcia dziecięce. Prosty przepis oraz mała liczba składników sprawiają, że bez problemu poradzisz sobie z jego przygotowaniem. Wyłóż na talerzyk kawałek ciasta, usiądź wygodnie i delektuj się wspaniałym bananowo cytrusowym smakiem.

Materiał partnera

Scroll to Top
Scroll to Top