Taniec dobry na wszystko

Taniec dobry na wszystko. Przekonuje Monika Grzelak, tancerka i choreograf

Jak mawiała Martha Graham, wybitna tancerka i choreograf “Taniec jest odzwierciedleniem naszego ciała, czasem zabawy, czasem bólu“. To, co w tańcu jest najbardziej cenne to emocje.

Otwartość w tańcu wyzwala wiele uczuć – pasję, radość, zmysłowość a przy tym jest najlepszą formą zabawy. Różnorodność stylów, odmian tanecznych powoduje, że możemy wcielać się w różne role i na różny sposób wyrażać to, co czujemy.

Taniec jest formą aktywności dostępną dla wszystkich: dorosłych, dzieci jak i osób starszych – jest jedną z najzdrowszych form spędzania wolnego czasu. Lista korzyści, które daje taniec jest długa i nie zamyka się tylko do pozytywnego wpływu na wygląd i sprawność fizyczną. Dzięki regularnym treningom tanecznym zachowujemy witalność i pogodę ducha.

Taniec poprawia kondycję. Jest to rodzaj treningu aerobowego poprawiający pracę serca i przyspieszający krążenie krwi, dlatego jest szczególnie polecaną formą aktywności dla osób dorosłych i starszych. Jest sprzymierzeńcem w leczeniu chorób serca takich jak choroba niedokrwienna lub nadciśnienie, ponieważ dotleniamy wszystkie tkanki naszego organizmu. Regularny trening taneczny poprawia naszą odporność na wysiłek – wzmacnia nasze ciało i wytrzymałość.

Taniec pomaga wysmuklić sylwetkę. Wysiłek fizyczny związany z tańcem zwiększa nasz metabolizm oznacza to, że szybciej redukujemy tkankę tłuszczową. Nasila się przemiana energetyczna, więcej się pocimy – to wspomaga proces odchudzania. Nasza sylwetka staje się smuklejsza, dzięki czemu czujemy się zdrowo i dobrze.

Taniec poprawia gibkość i elastyczność ciała. W odróżnieniu od treningu z obciążeniem taniec nie tylko wpływa na rozwój i wzmocnienie mięśni, ale również poprawia elastyczność ciała.

Taniec rozwija i poprawia koordynację ruchową. Jest to korzyść nieunikniona, każdy rodzaj tańca wyrabia koordynację ruchową. Nauka kroków choreografii wymaga synchronizacji ruchów i dostosowania ich do tępa muzyki. U osób dorosłych i starszych wpływa korzystnie na stawy i kręgosłup. U dzieci taniec jako aktywność fizyczna jest podstawą rozwoju ruchowego, wpływa na prawidłową postawę oraz rozwój tkanki mięśniowej.

Taniec dodaje energii i poprawia nastrój. A to dlatego, że wysiłek fizyczny tak działa na nasz organizm – krew szybciej krąży, nasz organizm się dotlenia, bo tlen dociera do wszystkich organów w tym do mózgu. Regularny trening taneczny wzmacnia organizm – dzięki temu, mamy więcej sił a zmęczenie nie daje się aż tak we znaki. Zdrowy wysiłek fizyczny ułatwia zasypianie a sen staje się bardziej regenerujący dla naszego organizmu.

Taniec redukuje stres, jest antidotum na wahania nastroju i nadmierne napięcie. W walce ze stresem pozwala w kontrolowany sposób wyładować negatywną energię, którą każdego dnia gromadzimy mierząc się z trudnymi, konfliktowymi sytuacjami. Napięcie, które kumuluje się w naszym organizmie ma zły wpływ na nasze samopoczucie, powoduje rozdrażnienie i niezadowolenie, zaburza nasze kontakty z otoczeniem. Taniec to kontakt z ludźmi a to poprawia nastrój i pozwala się oderwać od negatywnych myśli. Podczas tańca wyzwalamy endorfiny – hormony szczęścia, co realnie wpływa na poprawę naszego nastroju.

Taniec rozwija pewność siebie i nie tylko. Taniec to niewymuszona forma kontaktu z innymi ludźmi, Rozwija naszą mentalną część. Otwieramy się na kontakt z drugim człowiekiem, poprawiamy nasze zdolności komunikacyjne. Poznajemy siebie co wpływa na poprawienie naszej samooceny, co za tym idzie wzrasta nasza pewność siebie. Zajęcia taneczne nie tylko prowadzone w szkołach tańca ale również na dedykowanych wieczorkach, imprezach tanecznych są idealną formą poznania nowych osób dlatego szczególnie polecany jest osobom samotnym i singlom, daje możliwość nawiązania nowych znajomości z osobami, które łączy ta sama pasja. U dzieci taniec ponad to uczy samodyscypliny, sumienności i odwagi. To rozbudzanie apetytu na realizację marzeń i dążenia do osiągania celów.

Taniec to nie tylko plusy związane z naszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem, to wspaniała przygoda i pozytywny bagaż doświadczeń, z których można korzystać w przyszłości i wspomnień, do których się chętnie wraca, to doskonała forma zabawy i spędzania czasu wolnego. Jedyna trudność polega na tym by odważyć się, przełamać swoje wewnętrzne blokady i zacząć tańczyć.

Monika Grzelak

Tancerka i choreograf. Założycielka Akademii Tańca Dance Avenue w Gdańsku.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również