G wne 20200310214509 download Tabletka dzie po 8211 czym jest i jak dzia a

Tabletka dzień po – czym jest i jak działa?

 Tzw. tabletka dzień po jest rodzajem produktu leczniczego stosowanego w celu zapobiegnięcia zajściu w ciążę. Czym dokładnie jest wspomniana tabletka? W jaki sposób działa? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  1. Czym jest tabletka dzień po?

  2. Jak działa tabletka awaryjna?

  3. Tabletka dzień po na receptę

Czym jest tabletka dzień po?

Jak już wspomniano wcześniej, tabletka po stosunku jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej, stosowaną jednak nie przed stosunkiem, ale po współżyciu. W zależności od rodzaju wyrobu, powinna być przyjęta do maksymalnie 120 godzin po stosunku. Można ją zażyć w przypadku współżycia bez zabezpieczenia, a także niewłaściwego użycia czy też widocznej nieskuteczności (np. pęknięcia prezerwatywy) innych form antykoncepcji. Jest też wskazana w przypadku przemocy seksualnej. Wbrew wielu opiniom przeciwników jej stosowania, w przypadku kobiet w ciąży, jej spożycie wcale nie powoduje przerwania ciąży.

Obraz 1 Tabletka dzie po 8211 czym jest i jak dzia a

Jak działa tabletka awaryjna?

[obraz_1] Do najpopularniejszych, najczęściej stosowanych tabletek dzień po należą Escapelle oraz ellaOne. Ich działanie jest podobne. Leki te zawierają substancje, które działają jako swego rodzaju przeciwieństwo progesteronu, hamując albo opóźniając owulację. Wstrzymują wyrzut hormonu luteinizującego, co zapobiega uwolnieniu się komórki jajowej. Według badań, tabletka awaryjna zastosowana bezpośrednio przed spodziewaną owulacją, aż w 78% przypadków może opóźnić pękanie pęcherzyka o minimum 5 dni.

Lek ten nie powoduje więc przerwania ciąży, a jedynie zapobiega owulacji, a tym samym możliwości zagnieżdżenia się zarodka w komórce jajowej.

Obraz 2 Tabletka dzie po 8211 czym jest i jak dzia a

Tabletka dzień po na receptę

[obraz_2] Aktualnie tabletkę dzień po można otrzymać wyłącznie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza specjalistę. Aby ją uzyskać, należy więc w przypadku zaistnienia „zdarzenia awaryjnego” jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa po receptę. Można to zrobić osobiście lub też skorzystać z tzw. e-recepty wystawianej przez internet. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku dobrze jest zdecydować się na zaufanego ginekologa, co do którego można mieć pewność, że bezproblemowo wystawi taką receptę. W przypadku obaw czy wątpliwości co do wystawienia recepty przez lekarza stacjonarnego, można się zdecydować na przychodnię internetową. Przykładowo, zdalna przychodnia prowadzona przez lekarza oferuje możliwość konsultacji oraz wystawienia recepty online. Na czym dokładnie polega ta usługa? Otóż po wykupieniu konsultacji, klient otrzymuje mailowo link do formularza z wywiadem zdrowotnym. Należy go wypełnić jak najszybciej i odesłać pod wskazany adres. W przypadku braku przeciwwskazań, w czasie ok. godziny lekarz prześle na maila do klienta e-receptę. Należy wiedzieć, że e-recepta jest nowym rodzajem recept w Polsce, którą ma obowiązek zrealizować każda apteka. Aby z niej skorzystać i wykupić lekarstwo, wystarczy podać farmaceucie pesel oraz 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie.

Wybierając ten sposób konsultacji, można mieć gwarancję, że w przypadku braku przeciwwskazań, otrzyma się receptę na tabletkę dzień po. Nie zawsze bowiem można mieć taką gwarancję w przypadku wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarskim. Wielu specjalistów podpisało bowiem tzw. klauzulę sumienia, czego rezultatem jest m.in. możliwość odmowy pacjentce możliwości wypisania recepty na tabletkę dzień po. Zamiast więc tracić czas oraz spore pieniądze na bezowocne wizyty w gabinetach ginekologów, lepiej jest od razu skierować się do specjalisty, co do którego można mieć pewność, że w razie potrzeby może taką tabletkę przepisać.

Artykuł Partnera

Tabletka dzien po recepta online Tabletka dzie po 8211 czym jest i jak dzia a

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link