Sztuka niestandardowo połączona

Warszawska Galeria Zachęta była świadkiem niezwykłego wydarzenia. Salę wystawową zajęli równocześnie wybitni polscy artyści malarze i muzycy, aby wspólnie stworzyć niepowtarzalne dzieło. Celem imprezy z cyklu Hennessy Artistry było pokazanie, jak twórcze jest łączenie różnych, często przeciwstawnych nurtów oraz form wyrazu, w myśl idei „The Art of Blending”, przyświecającej marce Hennessy.

W czasie wydarzenia sztuka łączenia zaistniała na kilku płaszczyznach, między innymi w  sposobie prezentacji dzieł wybitnych polskich artystów. Prace wybrano w taki sposób, aby ich wspólnym elementem był synkretyzm zarówno tematyczny, jak i stylistyczny oddający filozofię „The Art of Blending”. Przeważało łączenie realizmu z ekspresjonizmem, hiperrealizmem oraz elementami pop artu. Nie stroniono również od abstrakcjonizmu. W przypadku malarstwa postawiono na zderzenie tradycyjnej formy prezentacji z nowoczesnością. Płótna i ramy zastąpił pokaz projekcji cyfrowych. Jest to dowód na to, że współczesne malarstwo nie boi się zawłaszczania nowych środków ekspresji, jednocześnie zachowując to, co zawsze było jego wyznacznikiem – zdolność do odzwierciedlania ducha czasu. Digitalizacja pokazu prac była również okazją do spojrzenia na sztukę z nowej perspektywy, bardziej podatnej na elementy dźwiękowe i świetle, które ją uzupełniały.

Także muzyka stanowiła nieodzowny element tego wieczoru. Główną siłą na scenie był kolektyw Icy Hot. Wchodzący w jego skład Agnieszka Rassalska, wokalistka i aktorka, oraz Sebastian Nawrocki, perkusjonalista, są mocno związani z trójmiejską sceną muzyczną, znaną ze swojej nietuzinkowości. Ich znakiem rozpoznawczym jest doskonałe łączenie muzyki klubowej granej przez DJ’a z naturalnym brzmieniem żywych instrumentów. Bogaty dorobek aktorski wokalistki sprawił, że występ kolektywu nabrał charakteru teatralnego performance’u, angażującego publiczność dzięki umiejętnemu stopniowaniu emocji. W połączeniu z pokazem audiowizualnym Icy Hot stworzył spektakl, który na długo zapadnie w pamięć.
Kulminacyjnym punktem wieczoru było losowanie wśród gości obrazu namalowanego specjalnie na tę okazję przez Annę Halarewicz. Młoda malarka międzynarodowe uznanie zyskała, od lat przygotowując prace dla koncernu Louis Vuitton Moet Hennessy inspirowane jego najciekawszymi projektami.

Wydarzenia zorganizowała marka Hennessy, która od lat prowadzi międzynarodowy cykl imprez Hennessy Artistry. Oddają one filozofię „The Art of Blending”, czyli sztuki łączenia w bardzo wielu wymiarach. W każdym z krajów do projektu włączają się twórcy odważni, znani z chęci eksperymentowania oraz szukania niepowtarzalnego stylu. Źródeł idei Hennessy Artisrty należy doszukiwać się w samym sposobie produkcji oraz podawania koniaku. Łączenie różnych eaux-de-vie­, czyli destylatów z wina zostało przez Mistrzów Kompozycji wyniesione do rangi sztuki. Jak mieliśmy okazję się przekonać, Hennessy również w koktajlach łączony z innymi składnikami smakuje doskonale.

Scroll to Top
Scroll to Top