We Francji rozpoczyna się tegoroczny cykl międzynarodowego Festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki, który w kolejnych miesiącach zawita do Hiszpanii, Japonii i na końcu – już po raz 3 – do Polski! Stałym punktem Szalonych Dni Muzyki na całym świecie są występy Orkiestry Sinfonia Varsovia.
Francuska edycja festiwalu, organizowana już po raz 18, odbywa się w dniach od 27 stycznia do 5 lutego. Sinfonia Varsovia wystąpi z 5 koncertami w miastach regionu Kraj Loary (takich jak Cholet, Saumur i Laval) i z kolejnymi 10 w Nantes. Orkiestrę poprowadzą dwaj uznani dyrygenci: Jerzy Semkow i Jean-Jacques Kantorow.
Wśród solistów, którym będzie towarzyszyć Sinfonia Varsovia, są skrzypkowie: Laurent Korcia i Patricia Kopatchinskaja oraz pianiści: Boris Berezovsky, Kun-Woo Paik, David Kadouch i Abdel Rahman El Bacha. W programie m.in. V Symfonia e-moll op.64 i VI Symfonia h-moll op.74 oraz Koncert skrzypcowy D-dur op.35 Piotra Czajkowskiego, a także II Koncert fortepianowy c-moll op.18 i Rapsodia na temat Paganiniego op.43 Siergieja Rachmaninowa. Nie zabraknie też brawurowej uwertury do opery „Rusłan i Ludmiła” Michaiła Glinki.
Jak łatwo zauważyć, cechą wspólną tych kompozytorów jest ich rosyjskie pochodzenie. Tegoroczne Szalone Dni Muzyki zatytułowane „Le Sacre Russe” pozwolą słuchaczom prześledzić ewolucję muzyki rosyjskiej od czasów Glinki do dnia dzisiejszego, ze szczególnym podkreśleniem twórczości Rimskiego-Korsakowa, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Strawińskiego, Prokofiewa i Szostakowicza.
Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkanie z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku. I choć na warszawskie La Folle Journée musimy poczekać do jesieni, Orkiestra Sinfonia Varsovia już zaprasza wszystkich do zarezerwowania w kalendarzu 4 ostatnich dni września, by móc w pełni oddać się tytułowemu szaleństwu festiwalu.
[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]
La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki
La Folle Journée Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A.). Festiwal La Folle Journée Szalone Dni Muzyki od wielu lat jest z powodzeniem realizowany od Francji, przez Hiszpanię i Japonię, po Brazylię. Ma tam już uznaną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością.
W Warszawie festiwal odbędzie się już po raz trzeci. Dwie poprzednie edycje: Chopin Open (2010) i Les Titans (2011) spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków. Ostatnia warszawska edycja poświęcona muzyce Karola Szymanowskiego, Johannesa Brahmsa, Gustava Mahlera, Ferenca Liszta i Ryszarda Straussa, zgromadziła 26 383 słuchaczy. W ciągu czterech dni Festiwalu i podczas 85 koncertów wystąpiło 860 artystów, w tym 34 solistów, 13 dyrygentów, 12 orkiestr i 20 zespołów z 13 krajów: Francji, Węgier, Japonii, Rosji, Izraela, Bułgarii, Korei Południowej, Uzbekistanu, Hiszpanii, Czech, Niemiec, Gruzji i Polski.
Organizatorami Szalonych Dni Muzyki w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia i Fundacja Ogrody Muzyczne.
Więcej o Festiwalu La Folle Journée: www.follejournee.fr
Więcej o zeszłorocznej edycji Festiwalu w Polsce: www.szalonednimuzyki.pl
Więcej o Orkiestrze Sinfonia Varsovia: www.sinfoniavarsovia.org[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]