Swing Club

Swing Club, Filip Wojciechowski Trio & Marcin Kajper

Cykl spotkań muzyczno – towarzyskich Swing Club realizowany w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki od stycznia 2013 roku, kontynuowany w 2014 roku w drugi i ostatni czwartek miesiąca, o godz. 19.00.
Przedsięwzięcie jest subwencjonowane przez ZAW STOART. Stanowi kontynuację spotkań odbywających się z inicjatywy środowiska muzyków od 2001 r.
Spotkania organizowane z inicjatywy środowiska profesjonalnych muzyków rozrywkowych, grupują muzyków w przedziale wieku od 20 do ponad 80 lat. Równolegle z promocją młodych talentów, prezentowany jest dorobek mistrzów.
Frekwencja na spotkaniach jest wysoka. Gromadzą one zarówno entuzjastów muzyki, jak i samych muzyków, którzy ze swymi rodzinami stanowią co najmniej połowę gości.

W trakcie spotkań wykonywana jest wartościowa muzyka rozrywkowa od lat trzydziestych XX w. Repertuar nie jest ograniczony do swingu lecz przewiduje każdy historycznie sprawdzony gatunek muzyki rozrywkowej, muzyki etniczne, jak również muzykę kameralną. W tym zakresie Swing Club chroni i utrwala dziedzictwo kulturowe bogatego dorobku polskiej i światowej muzyki rozrywkowej.
Socjologicznie rzecz ujmując, Swing Club przyczynia się do integracji środowiska profesjonalnych muzyków rozrywkowych. Zaobserwowana powiększająca się ilość, szczególnie młodych słuchaczy, nie związanych ani profesjonalnie z muzyką ani towarzysko z muzykami, świadczy o kulturotwórczym zakresie tego działania dla mieszkańców Warszawy i nie tylko.

Spotkania powyższe mają na celu propagowanie wysokiej kultury muzycznej przez wybitnych polskich muzyków i integrację ich środowiska. W dotychczasowych koncertach brali udział tacy wybitni muzycy jak m. in. : Filip Wojciechowski, Wojciech Karolak, Bogdan Hołownia, Maciej Strzelczyk, Gary Guthman, Paweł Pańta , Cezary Konrad, Andrzej Jagodziński, Beatrice Blanco, Marek Walawender, Anatol Wojdyna, Jerzy Tatarak, Janusz Strobel, Zbigniew Jaremko i zespoły np. „Old Timers”, „Blues Fellows”, „Dixie Warsaw Jazzman”, „Warszawa-Kyijew Express”, etc., etc.

Mottem działania Swing Clubu jest maksyma Jana Tinctoriusa (XV w):
„Cechy prawdziwej muzyki:
– umysły przyziemne podnosić,
– smutek rozweselać,
– złą wolę odpierać,
– miłość podsycać,
– ludzi cieszyć.”

Inicjatorem i prowadzącym spotkania Swing Club’u od 2008 r. jest Adam Ferch – zasłużony propagator jazzu, który w 1954r. uczestniczył w zakładaniu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, a także z inicjatywy Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego i Romana Waschko, a przede wszystkim Bohdana Wodiczko, od 1958 r. do1968 r. prowadził stałe koncerty jazzowe na estradach: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Śląskiej w Katowicach i innych, a ponadto inicjował i realizował wiele imprez propagujących wartościową muzykę jazzową.
Program koncertów Swing Clubu jest merytorycznie konsultowany z profesjonalnymi muzykami, członkami stowarzyszeń: STOMUR i STOART.

27 marca, godz. 19.00
Swing Club, FILIP WOJCIECHOWSKI TRIO & MARCIN KAJPER
Scena Elektoralna
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12
Bilety: 12 zł, dostępne w siedzibie MCKiS (pn.- pt. w godz. 11.00-19.00). Informacje: 22 586 42 59, 783 708 380

Wykonawcy:

FILIP WOJCIECHOWSKI TRIO
Grzegorz Grzyb (dr)
Krzysztof Pacan (b)
Filip Wojciechowski (p)

MARCIN KAJPER (sax)

Adam FERCH – prowadzenie koncertu, autor koncepcji artystycznej

Marcin_Kajperweb

Podziel się wiadomością:

Polecamy również