Categories: Styl życia

Lepiej oddać niż wyrzucić. Dziś Światowy Dzień Recyklingu!

Dziś, 18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Jest to niezwykle ważny temat, bo co roku śmieci na Ziemi przybywa. Tylko w 2019 roku statystyczny Polak wyprodukował 332 kg śmieci. Jedną z odpowiedzi jest recykling, który coraz śmielej wkracza do handlu.

Problem nagromadzenia odpadów jest coraz większy. Według raportu Banku Światowego „What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050”, co roku na Ziemi wytwarza się ok. 2 mld ton odpadów stałych, a za 30 lat ta liczba może wzrosnąć do 3,4 mld ton rocznie. Nasza planeta tonie w śmieciach, a skutki tego mogą być tragiczne. Pogłębiający się kryzys klimatyczny powoduje coraz większe straty, czemu przeciwdziała m.in. recykling.

Pamiętaj o recyklingu

Walka z odpadami trwa. Unia Europejska chce, aby do 2035 roku 65 proc. odpadów komunalnych produkowanych w krajach Wspólnoty poddawanych było recyklingowi. Dzięki temu procesowi produkty raz użyte, dostają drugie życie i są wykorzystywane na nowo. Pomocne jest także wdrożenie sharing economy na szeroką skalę. Ważne, by kierować się zasadami: kup, zrób sam, kup używane, wymień się, pożycz, odsprzedaj, użyj tego, co już masz. Tego typu działania są coraz popularniejsze, a z pomocą przychodzą sklepy charytatywne.

Oddaj i pomóż potrzebującym

Tradycja sklepów charytatywnych sięga lat 50. ubiegłego wieku. W Polsce najwięcej takich miejsc prowadzi Fundacja Sue Ryder, pierwszy sklep powstał w 1992 roku. Obecnie jest ich już sześć, a najnowszy – w Szczecinie – otwiera się właśnie dziś, w Światowy Dzień Recyklingu. Idea sklepu charytatywnego Sue Ryder nie zmieniła się od 70 lat, ale zyskała nowe znaczenia. – W pewnym sensie recykling działał w naszych sklepach zawsze. Jednak w dobie kryzysu klimatycznego nabrało to nowego sensu i widzimy, że staje się kolejnym impulsem zakupowym. Warto o tym pamiętać: nie tylko pomagamy swoim podopiecznym, ale dbamy także o środowisko – mówi Filip Suprowicz, dyrektor Fundacji Sue Ryder.

Kupujesz, pomagasz i chronisz środowisko

Sklepy charytatywne opierają się na darowiznach od osób, które nie potrzebują już swoich rzeczy – często fantastycznej jakości i w doskonałym stanie. Wybór asortymentu jest ogromny. Rocznie do fundacji trafia ok. 50 ton rzeczy – to waga porównywalna do 4 ciężarówek albo 10 słoni! Najczęściej do sklepów Fundacji Sue Ryder oddawane są ubrania (ok. 40 proc.), meble (22 proc.), książki (ok. 12 proc.) czy sprzęt AGD (ok. 12 proc.). Wszystkie rzeczy są starannie sortowane – do sprzedaży trafiają tylko takie, które bez wątpienia mogą jeszcze komuś posłużyć. Zysk ze sprzedaży przekazywany jest na pomoc potrzebującym, czyli dokładnie tak, jak planowała fundatorka. Ma to znaczenie także dla darczyńców, dla których charytatywne opróżnienie szafy jest często jak „oczyszczający łyk świeżego powietrza”. Osoby, które kupują, mają natomiast dostęp do wysokogatunkowego asortymentu w przystępnych cenach. Nie zapominajmy także o środowisku, bo ponowne korzystanie z rzeczy oznacza ograniczanie produkcji nowych i mniej śmieci. To circular economy – czyli gospodarka o obiegu zamkniętym – w czystej postaci.

Ziemia potrzebuje pomocy

Recykling to jedna z odpowiedzi na pogarszający się stan naszej planety. Co istotne, to rozwiązanie dostępne dla każdej i każdego z nas, nie wymaga globalnych zmian politycznych, ekonomicznych czy technologicznych.
Wystarczy kierować się trzema zasadami.
  • Zastanów się dwa razy, zanim kupisz nowe. Zamiast tego kup używane, w obiegu wtórnym jest mnóstwo rzeczy, z którym można jeszcze skorzystać.
  • Przekaż sklepom charytatywnym rzeczy, których już nie używasz, a są jeszcze w dobrym stanie. W przypadku ubrań upewnij się, że są czyste i szczelnie zapakowane. Brudne i wilgotne ubrania częściej trafiają na wysypisko.
  • Wspieraj ruchy kontrolujące sklepy i marki modowe. Wiele inicjatyw wytwarza nacisk na branżę odzieżową, by była bardziej odpowiedzialna społecznie i ekologicznie. Szukaj informacji, kto, jak i gdzie zrobił twoje ubrania. Presja ma sens.
Powodzenia!
Share