Moda

Spragnieni Piękna i zjawiskowy projekt WEAVE

Pola Negri, Jadwiga Smosarska czy Hanka Ordonówna… Prawdziwe gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, diwy ekranu i sceny. Kobiety intrygujące, czasami tajemnicze i wycofane, czasami ekscentryczne i porywające za swym spojrzeniem tłumy. Muzy artystów, bohaterki skandali i najpiękniejsze damy warszawskich bali. Kolektyw projektancki WEAVE pokusił się o swoją interpretację tego okresu w modzie i sztuce.

O takich kobietach pisano wiersze, portretowano je na obrazach, tworzono dla nich role filmowe. Do tego szalonego i dynamicznego okresu odwołuje się aktualna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie. “Spragnieni Piękna” to wyjątkowy zbiór dzieł, który ma przypomnieć entuzjazm, radość, przemiany i potrzebę piękna tego okresu w polskiej historii.

Wystawa jest jednym z elementów całego projektu organizowanego przez Muzeum Narodowe i Stowarzyszenie “Przyjaciele MNW”. To koło pasjonatów, z okazji 100-lecia istnienia samego stowarzyszenia, wpadło na pomysł, aby wrócić do tradycji wspaniałych bali karnawałowych dla warszawskiej society i połączyli to z modą. Bo cóż innego jak moda pasuje jak ulał do wystawnego balu. Towarzyszenie zaprosiło 10 projektantów, wielkie nazwiska polskiej mody i markę WEAVE do stworzenia wyjątkowych sukien, inspirowanych właśnie sztuką (i modą) lat 20. i 30. Pokaz kreacji odbył się w zeszły czwartek, w Łazienkach Królewskich, w restauracji Belvedere. Po pokazie podczas bankietu zaproszone Panie licytowały zaprezentowane sukienki – dochód z ich sprzedaży zasili Muzeum Narodowe.

Inspiracji do projektu sukni WEAVE dostarczyła atmosfera tamtych lat i cykl linorytów Stefana Szmaja, zatytułowany “Topole”. Linia sylwetki jest strzelista, niemalże graficzna, tak jak tytułowe topole w dziełach Szmaja. Nagie ręce i plecy, obniżona talia to kwintesencja lat 20. Skontrastowane tkaniny wykorzystane do stworzenia tego modelu mają za zadanie podkreślić autorską interpretację tematu. Ciężki, tłoczony żakard, zdobiony dodatkowo ręcznie naszywanymi szklanymi koralikami, w połączeniu z trójwymiarowym dołem z piór jest skontrastowany ze zwiewną, transparentną, plisowaną tkaniną.

Kulminacją projektu “Spragnieni Piękna” będzie bal w Muzeum Narodowym, który odbędzie się 27 lutego 2017 roku. Jedną z sukien na muzealnym parkiecie wśród innych tańczących dam będzie suknia WEAVE i jej szczęśliwa właścicielka.

Kolekcje WEAVE są dostępne w butiku na ul. Śniadeckich 17, a także na stronie internetowej www.madebyweave.com

Share