Smak gorczycy

Gorczyca znana jest od bardzo dawna. Wzmianki o tej aromatycznej przyprawie znajdują się nawet w Biblii. Nasion tej rośliny używali Grecy, Rzymianie a cesarz Niemiec Karol Wielki kazał ogromne jej ilości sadzić w przyklasztornych ogrodach. Mnisi polecali gorczycę na wiele dolegliwości m.in. Jako lek na udary, wrzody, czyraki i reumatyzm.

Hoduje się dwa rodzaje gorczycy, białą i czarną. Obydwa pochodzą z obszarów Morza Śródziemnego jednak czarną uprawia się niemal w całej Europie, Azji i Afryce. Głównym zastosowaniem gorczycy jest produkcja musztardy. Z czarnej powstaje ostra, a z białej dużo łagodniejsza w smaku. Jednak nie tylko. Nasiona tej znakomitej rośliny poza śluzem posiadają olejek gorczyczny oraz glikozyty. Olej ten ma właściwości lecznicze. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, ułatwia trawienie, działa wykrztuśnie, antybakteryjnie a poza tym obniża ciśnienie krwi i zmniejsza jej krzepliwość. Okłady z gorczycy rozgrzewają łagodząc przeziębienia i bole stawów.
Bez gorczycy nie byłoby musztardy, która wśród smakoszy jest bardzo cenionym dodatkiem wielu potraw. Dodaje się ją do marynat, pikli grzybków, kwaszonych i marynowanych ogórków. Jest doskonałym uzupełnieniem kiełbas, potraw z grilla, gotowanych ryb i mięs.

MW

Scroll to Top
Scroll to Top