Słodki i pożyteczny granat

Granat to nazwa mająca przynajmniej w polszczyźnie wielkie powodzenie. Bo oznacza broń ręcznie miotaną, minerał o fioletowo-czerwonej barwie, jedną z gwiazd w konstelacji Cefeusza a także bardzo ciemny kolor z grupy niebieskich. Nazwisko Granat zdarza się dość często, także nazwy miejscowości i grani lub żlebów w polskich górach. Granat to także egzotyczny owoc, od kilkunastu lat obecny na naszym rynku. Choć tak pożyteczny i smaczny, nie jemy go na surowo, bowiem jest to trochę kłopotliwe.

Granatowiec właściwy (Punica granatum L.) to drzewo, czasem ciernisty krzew z rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Wymaga klimatu suchego i gorącego. Rośnie na Bliskim Wschodzie, w Indiach, na wybrzeżach Morza Śródziemnego i na Kaukazie. Za najlepsze granaty uważa się te z Maroka, gdzie klimat jest dla nich wyjątkowo korzystny. Uznawany za jedną z najstarszych wschodnich roślin hodowlanych. Owoc uznawany był w starożytności za symbol płodności, a kwiat za symbol miłości. Do dzisiaj w Grecji życzy się młodej parze szczęścia, dobrobytu i płodności rzucając na podłogę owoc granatu i rozgniatając go. A owoc to wyjątkowo dorodna jagoda, wielkości naszych jabłek. Pokryty jest jednak nie skórką, lecz twardą łupiną kryjącą od 400do 700 soczystych nasion, czerwonych, różowych i żółtawych. To one są jadalną częścią rośliny, ale łupina była wykorzystywana jako utrwalacz barwnika podczas farbowania wełen przez ludy pasterskie. Dziś granat znajduje się w farbach do włosów, odżywkach, maskach i szamponach wykonując te same zadania. Ale to nie wszystko, bo kora i drewno granatowca zawierają garbniki, od zawsze wykorzystywane do garbowania cienkich, szlachetnych skór, jak safian. A kwiaty służą nadal do otrzymywania jaskrawoczerwonego barwnika do barwienia tkanin, np. jedwabiu.

Owoc granatu uznaje się za niezwykle skuteczny w zapobieganiu starzeniu się. Zawiera m.in. polifenole, a te chronią nas przed chorobami układu sercowo-naczyniowego, nowotworami oraz łagodzą stany zapalne, co wiedziano już w starożytności, uznając granat za owoc młodości. Nie tylko zatrzymuje młodość, ale i dodaje wigoru, wzmacniając potencję. Przy tym wszystkim jest po prostu bardzo smaczny i świetnie gasi pragnienie. Sok z granatu powinny pić osoby z kłopotami układu krążenia, artretyzmem, z nadciśnieniem tętniczym krwi, prostatą. Nie wierzmy jednak zbytnio w lecznicze wartości soków w kartonikach kupowanych w marketach. Tam sok z grantu jest tylko wysoko przetworzonym dodatkiem smakowym i może …marketingowym. Lepiej samemu wycisnąć sok z kilku owoców albo cierpliwie zjeść je na surowo. Należy tylko przeciąć owoc w poprzek bardzo ostrym nożem i wytrząsnąć do naczynia wszystkie smakowite pestki. Trzeba tylko uważać, sok jest bardzo trudny do usunięcia z serwety lub odzieży. W niektórych aptekach można nabyć eliksir z granatu, przefermentowany i skoncentrowany sok. Zażywa się go w niewielkich ilościach, niemal, jak lekarstwo. Nie jest tani, ale czegóż nie zrobimy dla własnego zdrowia a zwłaszcza młodości?

mwmedia

Scroll to Top
Scroll to Top