Fot Bartek Barczyk Sinfonia Varsovia Sinfonia Varsovia w Japonii La Folle Journ e Szalone Dni Muzyki 2019

Sinfonia Varsovia w Japonii. La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki 2019

Sinfonia Varsovia w Japonii

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki 2019

3–5 maja 2019, Tokio

 

Sinfonia Varsovia po raz kolejny odwiedzi Japonię, gdzie w pierwszy majowy weekend odbędzie się najbardziej szalony festiwal muzyki klasycznej na świecie – La Folle Journée (Szalone Dni Muzyki). Japońskie Szalone Dni Muzyki w tym roku świętują swoje 15. urodziny. Festiwal znany jest z różnorodnego programu, przystępnej formuły koncertów, znakomitych wykonawców i atrakcyjnych cen biletów, dzięki czemu od lat przyciąga tłumy słuchaczy. Tegorocznym tematem przewodnim są „Kartki z podróży”. Warszawska orkiestra zagra w sumie dziewięć koncertów.

Wszystkie tegoroczne wydarzenia japońskiej edycji odbędą się w stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni. Ogromny budynek Tokyo International Center na trzy dni (35.05) zamieni się centrum muzyki klasycznej. Programy ponad 120 koncertów ułożone są w sposób, który usatysfakcjonuje wszystkich słuchaczy – zarówno zaczynających swoje doświadczenia z muzyką klasyczną, jaki i wymagających melomanów.

W repertuarze znajdą się utwory nawiązujące do tematu „Kartki z podróży”. „W tym roku odkrywamy największych podróżników wśród kompozytorów i pokazujemy, że bardzo często dalekie podróże były źródłem inspiracji dla ich muzyki.” – mówi René Martin, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.

Sinfonia Varsovia wykona najbardziej znane i lubiane utwory z kanonu muzyki klasycznej. Dźwiękowe kartki z podróży zaprezentują wykonawcy i dyrygenci, z którymi wystąpią muzycy orkiestry. Zespół poprowadzi rosyjski dyrygent Mihhail Gerts i pochodzący z Azerbejdżanu Fuad Ibrahimov.

W programie znajdą się między innymi: Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur „Turecki” Mozarta, IV Symfonia „Włoska” Mendelssohna, inspirowany pięknem hiszpańskich ogrodów królewskich Concierto de Aranjuez Rodrigo czy też „muzyczny kalejdoskop Ameryki” – Błękitna rapsodia Gershwina. W repertuarze znajdą się także utwory francuskich impresjonistów Debussy’ego i Ravela. La Folle Journée będą także wypełnione muzyką polską – w repertuarze znajdą się mazurki, polonezy, etiudy, nokturny, ballady i oba koncerty fortepianowe Chopina.

Polska edycja festiwalu organizowana przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia odbędzie się 27–29 września w Warszawie. Wydarzenia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej poprzedzi „Preludium na Grochowskiej”, które odbędzie się dzień przed rozpoczęciem głównego programu (26.09) w siedzibie orkiestry na Grochowskiej 272 w Warszawie.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org.

Sinfonia Varsovia w Japonii

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link