Sewing Together na Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej

Sewing Together – to program edukacyjny, którego celem jest nauczenie kobiet umiejętności w zakresie mody i projektowania, tworzenia wykrojów, szycia, ale także marketingu, fotografii i biznesu, aby dać im szansę na niezależność w życiu i przyszłośc bez narażania się na handel ludźmi lub innym zagrożeniom.

​Założony w 2018 roku przez Maję Kotala, Sewing Together miał swoja pierwszą edycję w Ugandzie razem z Kimuli Fashionability, gdzie przeszkolono 4 młodych ludzi / liderów i dodatkowo 2 kobiety niepełnosprawne. W 2019 roku Sewing Together we współpracy z Armią Zbawienia przeszkoliło 20 kobiet w duchu wzmocnienia pozycji kobiet w Nairobi, Kenii. W 2020 roku Maja Kotala otworzyła szkolny projekt w Bamburi Mombasa i rozpoczęła współpracę z Haart Kenya.

​Oprócz szkolenia modowego, Sewing Together aktywnie walczy z ubóstwem menstruacyjnym w Kenii, dostarczając bezpłatne podpaski wielokrotnego użytku dla kobiet w Mombasie, Voi, Thika i wśród plemion Masajskich.

Ubóstwo Menstruacyjne

Ubóstwo menstruacyjne to globalny problem, który dotyka kobiety na całym świecie. W Kenii ma ono dwa wymiary. Po pierwsze – wiele kobiet nie stać na zakup podpasek, po drugie – podpasek po prostu nie ma. Paczka podpasek kosztuje około 1 $. Jednak około 36% Kenijczyków żyje za mniej niż 1,90 $ dziennie.

W Kenii, na obszarach wiejskich, wiele dziewcząt stosuje niehigieniczne formy ochrony, takie jak piasek, pióra i liście trawy, które powodują infekcje i bolesne rany. Brak odpowiedniej edukacji na temat menstruacji sprawia, że niektóre dziewczęta wymieniają się brudnymi podpaskami.

Ubóstwo menstruacyjne jest w Kenii tak powszechne, że 10% 15-letnich dziewczynek uprawiało seks, aby zapłacić za produkty menstruacyjne.

Przeciętna podpaska może rozkładać się do 500-700 lat, gdyż składa się z 90% z tworzywa sztucznego. W Kenii młode dziewczęta zakopują brudne podpaski, ponieważ nie ma możliwości ich prawidłowego wyrzucenia.

Nasza Walka

Od dwóch lat Maja wspólnie z swoimi studentkami szyje podpaski wielorazowego użytku by następnie rozdawać je kobietom w Kenii, które często przestają chodzić do szkoły z powodu braku odpowiedniego zabezpieczenia. By zminimalizować koszt produkcji Maja poprosiła o pomoc polskie marki. Do akcji zaangażowało się już 10 marek m. in. NAGO, LUKASZ JEMIOL, LOCAL HEROS, THE ODDER SIDE, które podzieliły się resztkami materiałów po produkcji swoich kolekcji. To z nich powstało już ponad 400 zestawów podpasek: dwie na dzień i jedna na noc, które starczają nawet na rok użytkowania.

28.05.2022 Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej

Sewing Together zorganizowało wernisaż w Residence No 4 na Nowogrodzkiej, którego celem miało być przełamywanie taboo związane z menstruacja. Marzeniem Mai jest zrewolucjonizować podpaskę tak by była jak akcesoria dla każdej kobiety. Nie każdy ze względów zdrowotnych lub religijnych może używać tamponów czy kubeczka menstruacyjnego. Jedyna alternatywa jest podpaska koloru białego stworzona z większości z plastyku. Podpaski Mai są kolorowe i dopasowane do stroju, który kobieta chce założyć. to właśnie było zaprezentowane podczas wernisażu na przykładzie kolekcji stworzonej wspólnie ze studentkami Sewing Together.

Podczas spotkania goście mogli rozmawiać o tym co jeszcze możemy zrobić wspólnie dla kobiet na całym świecie i jak być najlepszą wersja samej siebie.

Odbyła się również prezentacja perfum zaprojektowanych na ta okazje przez markę LOVISH o nazwie Together. Perfum ma zapach kontynentu afrykańskiego a jego dochód ze sprzedazy przeznaczony jest właśnie na walkę z ubóstwem menstruacyjnym.

Maja dowodzi ze marki nie musza ze sobą konkurować, a wspierać się wzajemnie i rozwijać. W jej działaniach pomocowych biorą również udział MAKE ME BIO, CHIARA WEAR (wspólnie zaprojektowane Kimono) oraz MANY MORNINGS, dzięki którym udało się odświeżyć pomieszczenia szkolne.

African Chic

To kolekcja ubrań z którego zysk z sprzedaży przeznaczony jest na utrzymanie otwartych drzwi darmowej szkoły Sewing Together w Mombasie. To właśnie tam Maja Kotala z swoimi studentkami szyje podpaski. Kolekcja ubrań zainspirowana czasem, kiedy Maja mieszkała w Paryżu z Afrykańskim twistem dostępna jest na stronie www.mkotala.com. Została ona uszyta przez studentki podczas 3 miesięcznego kursu, z kenijskich materiałów Kitenge oraz upcykling prześcieradeł które były następnie ręcznie malowane. Sama sesja zdjęciowa również pokazuje podróż Mai, gdyż polowa została sfotografowana w Kenii a polowa Paryżu, gdzie Maja miała przypadkowy stop over podczas podroży z powrotem do domu. Maja jednak twierdzi ze w życiu nie ma przypadków i dzięki temu i dobroci modelki agencji COVER, kolekcja mogła zostać uchwycona w miejscu, z którego  Maja brała inspiracje.

Wiecej o nas : https://www.mkotala.com/jakpomoc

Walka z ubóstwem :  https://www.mkotala.com/reusable-pads

Nasza Kolekcja : https://www.mkotala.com/charityshop

 

 

 

 

Scroll to Top
Scroll to Top