Dieta1 Jak schudn skutecznie i zdrowo

Jak schudnąć skutecznie i zdrowo?

Coraz większymi krokami zbliża się sezon urlopów i wakacyjnego wylegiwania się na plaży. Większość z nas z pewnością chciałaby zrzucić do tego momentu parę zbędnych kilo. Jak zrobić to wydajnie, a jednocześnie nie narażając na uszczerbek naszego samopoczucia? Poniżej kilka prostych trików, o których zapewne nie miałaś pojęcia!

Efekt jojo i mordercza głodówka

Bardzo wiele osób w celu szybszego odchudzania wykorzystuje ścisłą, drakońską dietę, która nieraz przypomina wręcz głodówkę. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że nie jest to zdrowe dla organizmu, zaś osiągnięte w ten sposób efekty nie utrzymają się przez długi czas. Zazwyczaj, w ramach tak zwanego “efektu jojo” po krótkim okresie satysfakcji z osiągnięcia celu, przybieramy na wadze więcej, niż przed rozpoczętą kuracją. Ubocznym skutkami tego typu zbijania masy ciała jest również stan osłabienia organizmu, który narażony jest w większym stopniu na działanie czynników chorobotwórczych. Dodatkowo pojawiają się kłopoty ze snem, rozdrażnienie, a także nieustające przemęczenie. Co zrobić, aby udało się osiągnąć upragnioną wagę, bez forsownych treningów lub drastycznego rezygnowania z posiłków? Otóż wystarczy…

Zmienić tryb żywienia

W większości poradników, w tym miejscu pojawiłyby się kiełki wszelkiej maści, a także wymyślne wegańskie sałatki, którymi powinnaś zastąpić swoje dotychczasowe dania. Rady te bynajmniej nie są złe, ale my postanowiliśmy pójść inną drogą: chcemy pokazać Ci, jak możesz jeść to, co lubisz, a zarazem tracić na wadze. Warto tu zwrócić uwagę na sformułowanie “jeść”, nie zaś “objadać się”, ponieważ właśnie jego dotyczy pierwsza wskazówka.

Zawsze staraj się spożywać posiłki tak, by wstawać od stołu z poczuciem lekkiego niedosytu. Wiele razy, gdy jesteśmy głodni zapełniamy nasz żołądek w taki sposób, że pojawia się uczucie ociężałości. Jest to kardynalny błąd – spowalniamy w ten sposób nasz proces trawienia, stopniowo rozciągamy żołądek i pracujemy powoli na “oponkę”. Regularne stosowanie się do tego zalecenia sprawi, że nasz proces przemiany materii będzie szybszy, a z czasem – granica wspomnianego niedosytu będzie przesuwać się na naszą korzyść. Pamiętajmy – nasz organizm uczy się naszych nawyków i do nich dostosowuje!

Kolejną radą, którą warto tu udzielić jest “magiczny mariaż” – ograniczenie przyjmowanego do organizmu cukru i regularne picie kawy. Metoda ta działa dwojako – poprzez ograniczenie cukru, będącego jednym z podstawowych “paliw” dla organizmu, zmuszamy go, by zaczął korzystać z innych rezerw energetycznych, takich jak choćby składowane w naszym organizmie pokłady tłuszczu. Warto zapamiętać schemat, według którego nasz organizm jest zaopatrzany w siły do funkcjonowania; kolejność wykorzystywania składników przebiega w sposób następujący:

cukry —> tłuszcze —> białka

Co jednak oznacza to dla nas w praktyce? Ni mniej, nie więcej, że poprzez zmniejszenie wykorzystania pierwszego ogniwa, skłaniamy organizm do samoczynnego uzupełniania braków z następnego stojącego w kolejce.

Tutaj pojawia się również kompatybilne dla tej metody działanie kawy – poprzez ograniczenie cukrów, nasz organizm staje się w konsekwencji bardziej ospały, jako iż są one najprostszym motorem napędowym. Właśnie dlatego często wiele osób miewa wrażenie, że po zjedzeniu czegoś słodkiego czuje się lepiej – w pewnym sensie tak właśnie jest; dostają one po prostu szybki zastrzyk energii zawarty w węglowodanach. Kawa z kolei, dzięki swojemu powszechnie znanemu działaniu pobudzającemu, pozwoli nam zahamować senność związaną z redukcją cukru. Dodatkowo, posiada ona również dodatkowy efekt, przyspieszający działanie naszego metabolizmu, a w tym – spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli pragniesz go wydłużyć, proponujemy Ci dosypywanie do kawy niewielkiej ilości cynamonu, który spełnia w tym przypadku rolę katalizatora.

UWAGA: Należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku – zastosowanie tej metody powinno być odpowiednio zbalansowane, jako iż nadmierne spożycie kawy prowadzi do wypłukiwania ważnych dla naszego organizmu substancji. Mowa tu zwłaszcza o wapniu oraz magnezie, odpowiadającym między innymi za prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

W punkcie tym warto również nadmienić, że spożywanie posiłków zawierających ostre składniki, bądź przyprawy, także korzystnie wpływa na “podkręcenie” pracy Twojego metabolizmu. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kawy, tak i z pikantnymi dodatkami nie należy przesadzać, bowiem w nadmiernej ilości wywierają one niekorzystny wpływ na nasze ciało, na przykład cerę.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Happy woman celebrating weight loss
Happy woman celebrating weight loss

Wszystko ma swój czas…

I nie inaczej jest z jedzeniem. Często spotykana porada, dotycząca odpowiedniego spożywania małych, licznych posiłków w ciągu dnia jest jedną z najlepszych, które powinny trafić do Twojego przekonania. Jej uzasadnienie jest proste – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kawy, tak i tutaj – skłaniasz swój metabolizm do bardziej wydajnego spalania. Dzięki dołączeniu do niej wcześniej wspomnianej zasady wstawania od posiłków z uczuciem niedosytu – zintensyfikujesz otrzymany w ten sposób efekt.

Zajadanie się wieczorem powinno zostać wykluczone z Twojego planu dnia. Jest to jeden z podstawowych błędów, które popełnia wiele osób. W godzinach wieczornych nasz organizm automatycznie zaczyna spowalniać swoją pracę, przygotowując się do zbliżającego spoczynku. Dostarczanie dla niego w tej porze posiłku skutkuje wolniejszym jego trawieniem, a także – większym odkładaniem się niewykorzystywanych substancji, które nie mogą zostać spożytkowane w trakcie snu.

Słowem podsumowania

Powyższe proste metody mogą skutecznie pomóc Ci zredukować wagę, bez wyrzekania się tego, co lubisz jeść. Należy pamiętać, że porady udzielone w artykule były skierowane do osób nie cierpiących na żadne dolegliwości, bądź zaburzenia pracy organizmu. Ważnym jest, by uświadomić sobie, że efekty możliwe do osiągnięcia za ich pomocą nie będą natychmiastowe i należy stosować się do nich przez pewien okres czasu, by odniosły one oczekiwany skutek.

Tekst powstał przy współpracy merytorycznej ze stroną Nowa Farmacja

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Zobacz wideo:

Czytaj również:

Copy link