rozwój dziecka

Rysujemy z dzieckiem – jak zabawy takie wpływają na rozwój dziecka?

Troszcząc się o swoje dziecko, starasz się zapewnić mu jak najlepsze warunki rozwoju. Dokładasz starań, aby jak najlepiej wspierać je w zdobywaniu nowych umiejętności, dbasz o to, aby wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone.

Starasz się nie pominąć żadnego aspektu wychowania malucha po to, żeby mógł wyrosnąć na szczęśliwego i spełnionego człowieka, świadomego swojej wartości. Ale czy wiesz, jak ważną rolę w jego rozwoju odgrywa zabawa i sztuka? Jeśli nie, postaramy się Ci się nieco przybliżyć ten temat, a dokładniej wyjaśnić, jak ważne w prawidłowym rozwoju maluchów jest rysowanie i jak do takiej zabawy zachęcić dziecko.

Rozwój poprzez rysowanie

Choć wydawać by się mogło, że dziecięce rysowanie to wyłącznie sposób na beztroską zabawę, tak naprawdę podobnie jak inne czynności plastyczne (malowanie, kolorowanie), odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dzieci. Jest ono dla maluchów formą przekazywania siebie, tego, jak odbierają otaczającą rzeczywistość. To sposób na pokazanie swoich emocji oraz posiadanych zdolności poznawczych. Właśnie dzięki rysunkom każdy rodzic może zaobserwować, co jego dziecko widzi, czuje i rozumie oraz na jakim etapie rozwoju aktualnie się znajduje. Rysowanie bowiem bardzo mocno wpływa na wszystkie strefy rozwoju dziecka.

Poprzez identyfikowanie się z rysowanymi obrazkami i pobudzanie w ten sposób swoich emocji, stymulowany jest rozwój emocjonalny dziecka. Każdy namalowany element świadczy o wiedzy, jaką posiada maluch. Obrazek jest czytelnym dowodem na to, co dziecko już zna i rozumie. Im częściej dziecko rysuje i im więcej przedmiotów pojawia się na jego obrazkach, tym więcej zdolności umysłowych posiada – rysownie doskonale stymuluje rozwój intelektualny. Rysowanie to także rozwój percepcji – aby jakiś obrazek w ogóle powstał, najpierw dziecko musi zaobserwować to, co znajduje się wokół niego, musi wykształcić w sobie spostrzegawczość, zdolność do rozróżniania kształtów, kolorów i przestrzeni.

Kolejny aspekt rozwoju pobudzany poprzez rysowanie to rozwój fizyczny. Tworzenie obrazków wymaga od dziecka ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowej, zręczności, a także kontrolowania własnych ruchów. To także świetny sposób na rozwijanie zdolności manualnych, które na późniejszych etapach rozwoju będą potrzebne do wykonywania wielu innych czynności, między innymi pisania.

Rysowanie wpływa na rozwój społeczny, pozwala dziecku wyrazić emocje w stosunku do innych osób, przeżycia z nimi związane i poziom identyfikowania się z nimi (dziecko często rysuje różne sytuacje z życia codziennego dotyczące kontaktów z innymi). Poprzez rysowanie u dzieci rozwija się estetyka oraz twórczość własna, wyrażana poprzez próby eksperymentowania, odkrywania nowych rzeczy i oczywiście zdolności plastyczne.

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Ze względu na tak istotną rolę, jaką rysowanie odgrywa w rozwoju dziecka, powinnaś starać się jak najczęściej zachęcać je do tej zabawy. Zazwyczaj dzieci zaczynają tworzyć swoje pierwsze obrazki około 1,5 roku życia. Na początku mają one postać różnych linii, kresek i zupełnie bezkształtnych zawijasów. Z czasem, około 2.-3. roku życia obrazki zaczynają przedstawiać różne przedmioty znajdujące się w otoczeniu dziecka, zwierzęta oraz ludzi, choć najczęściej realną postać przybierają wyłącznie w wyobraźni dziecka, a dla dorosłych są jeszcze trudne do odczytania.

Dzieci w tym czasie zazwyczaj chętnie rysują. Lubią tworzyć obrazki, często zmieniając swoje zdanie w trakcie tworzenia i dorysowując na nich różne rzeczy. Jednak niektórym maluchom rysowanie nie sprawia dużej radości i raczej niechętnie podejmują swoje pierwsze twórcze próby. W takim przypadku zadbaj o to, aby kartka papieru i kilka kredek zawsze znajdowało się w pobliżu dziecka. Ty zaś ze swojej strony, podczas rozmów z dzieckiem, zachęcaj je do narysowania jakiegoś zwierzątka, tego, co mu się śniło czy jakieś bajkowej postaci.

Warto oswoić dziecko z rysowaniem bardzo wcześnie. Kiedy tylko nauczy się samodzielnie siedzieć, można mu już wręczyć do rączki kredkę i narysować kilka obrazków, żeby pokazać, jak to się robi i przyzwyczaić je w ten sposób do takiej aktywności. Nawet, jeśli pierwsze artystyczne próby Twojego Szkraba są średnio udane, nie poprawiaj go. Pozwól dziecku na spontaniczność, niech rysuje to, na co ma ochotę i w sposób, w jaki tylko chce. To doskonały sposób na wsparcie jego otwartości i kreatywności. Nie wszystko musi być zaplanowane i zgodne z Twoimi wyobrażeniami. Rysowanie ma być dla dziecka przede wszystkim powodem do radości i dobrą zabawą, która dodatkowo stymuluje jego rozwój.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Enfamil.pl

Scroll to Top
Scroll to Top