Porady

Rodzaje zabrudzeń i sposoby ich usuwania w pralniach

Wyroby włókiennicze, oddawane do pralni, zawierają przeciętnie 13-14 g brudu na 1 kg. Brud stanowi najczęściej mieszanina różnorodnych substancji, różniących się składem chemicznym, konsystencją, kształtem oraz wielkością cząsteczek.

Pod względem właściwości usuwania, zabrudzenia możemy podzielić na:

  • rozpuszczalne w rozpuszczalnikach – ale nie rozpuszczalne w wodzie: oleje, tłuszcz skórny, żywice, woski, tłuste środki spożywcze, smary, produkty spalania paliw silnikowych, niektóre apretury włókiennicze i barwniki,
  • rozpuszczalne w wodzie – ale nie rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych: składniki potu (sól kuchenna, mocznik, kwasy aminowe), cukier, soki owocowe, mocz i substancje białkowe,
  • nie rozpuszczalne – ani w wodzie ani w rozpuszczalnikach, tzw. brud pigmentowy – sadza, kurz uliczny, pyłki kwiatowe, miał metalowy i tlenków metali, łuski skórne itp.

Skład brudu na wyrobach kształtuje się następująco:

  • zabrudzenia pigmentowe – około 60 %,
  • zabrudzenia rozpuszczalne w rozpuszczalnikach – około 10 %,
  • zabrudzenia rozpuszczalne w wodzie – około 30 %.

Mechanizm usuwania zabrudzeń w czyszczeniu chemicznym:

  • Usuwanie brudu rozpuszczalnego w rozpuszczalnikach

Usuwanie tego typu zabrudzeń nie stanowi większego problemu, praktycznie większość zabrudzeń tłustych jest usuwana przez rozpuszczalniki organiczne. Szybkość ich usuwania będzie tym większa, im większa jest różnica stężeń tych zabrudzeń na czyszczonych wyrobach i w rozpuszczalniku.

  • Usuwanie brudu rozpuszczalnego w wodzie

Zabrudzenia tego typu usuwane są poprzez solubilizację. Proces ten następuje wówczas, gdy do rozpuszczalnika dodamy wodę. Woda jednak nie może być bezpośrednio dodana do rozpuszczalnika, musi być związana micelarnie z rozpuszczalnikiem, co uzyskujemy przy pomocy wspomagaczy lub zapieraczy.

Usuwając zabrudzenia pęczniejące w wodzie, dodatkowo niezbędna jest energia mechaniczna. Energię ta osiągamy poprzez detasz wstępny, obroty bębna, wzajemne tarcie wyrobów i ich opadanie w bębnie. Twarde zabrudzenia pęczniejące w wodzie wymagają wstępnego detaszu na stole detaszerskim, nie są możliwe do usunięcia w samym procesie czyszczenia.

  • Usuwanie zabrudzeń stałych

Kąpiel z rozpuszczalnikiem wymywa z powierzchni tkaniny pigmenty i poprzez mechanikę, rozdrabnia je. Brud pigmentowy często osadza się ponownie na tkaninach (redepozycja brudu). Siła wiązania wtórnie osadzonego brudu jest wyższa niż osadzonego pierwotnie w czasie użytkowania, dlatego bardzo ważne jest użycie wspomagacza w kąpieli piorącej. Filtracja w agregacie również sprzyja usunięciu z kąpieli brudu pigmentowego. Im szybciej przebiega wymiana kąpieli przez filtr w procesie czyszczenia chemicznego, tym szybciej brud z kąpieli zostaje odtransportowany i mniej czasu ma na ponowne osadzanie na tkaninach.

Sposoby usuwania zabrudzeń w praniu wodnym:

  • Usuwanie brudu rozpuszczalnego w rozpuszczalnikach

Brud ten jest usuwalny łatwo w rozpuszczalnikach organicznych w procesie czyszczenia chemicznego, w procesie prania wodnego natomiast niezbędne jest użycie detergentów – na drodze zmydlania, w wyniku reakcji wolnych kwasów tłuszczowych z alkaliami i tworzenia soli (mydeł) rozpuszczalnych w wodzie

  • Usuwanie brudu rozpuszczalnego w wodzie

Jego usunięcie polega na cząsteczkowym rozpuszczaniu tych substancji w wodzie, nie sprawia to większych trudności w procesie prania.

  • Usunięcie brudu stałego (sadza, pył uliczny, tlenki nieorganiczne, węglany, krzemiany).

W procesie prania usuwanie tych zabrudzeń z tkaniny polega na zdyspergowaniu cząstek brudu za pomocą związków powierzchniowo czynnych, wchodzących w skład środków piorących, przy jednoczesnym działaniu mechanicznym. W procesie czyszczenia chemicznego brud ten na ogół występuje w otoczce substancji tłuszczowej.

Zazwyczaj na wyrobach spotykamy plamy zawierające mieszaninę różnych składowych, które muszą zostać usunięte specjalistycznymi odplamiaczami. Nieumiejętne potraktowanie plamy np. zbyt mocnym odplamiaczem, może spowodować utrwalenie plamy. Warto więc, zanim zaczniemy usuwać plamę domowymi sposobami, zastanowić się czy nie lepiej oddać naszą garderobę w ręce specjalistów.

Share