bejsbolówki

Rewolucja w ewolucji bejsbolówki

Bejsbolówka – kto wie, czy nie najpopularniejsze obecnie na świecie nakrycie głowy chroniące przed słońcem – to wymysł ubiegłego wieku. Oczywiście na przestrzeni lat zdarzyło się, że czapki z daszkiem przybierały formę podobną do znanej nam współcześnie, ale o stylu wyznaczonym przez charakterystycznie wygięty ku dołowi daszek i ciasne okrycie głowy możemy mówić dopiero od poprzedniego stulecia.

My zawsze woleliśmy rogatywki (niestety nie będące naszym wynalazkiem, ich charakterystyczny kształt i wygląd są pochodzenia dalekowschodniego). Ale nie każdy mógł je nosić, w tym sensie nie były demokratyczne. By pokazać się w takiej na głowie, trzeba było pójść do wojska lub przynajmniej studiować (każdy uniwersytet, a nawet wydział miał i ma wciąż swoje i tylko swoje kolory i kształt). Można było jeszcze wstąpić do harcerstwa, w każdym razie cywilom pozostawały kaszkiet i beret, a to nie to samo.

Bejsbolówki przyjęły się i stały popularne na całym świecie dzięki filmom i telewizji, które skutecznie pomogły zachłysnąć się wszystkim, co amerykańskie. Najróżniejsze loga, napisy, rysunki i wzory nad daszkiem były zaprzeczeniem jednostajnej szarzyzny późnych lat siedemdziesiątych w Polsce. Ich nazwa przywodząca na myśl konkretny sport nie jest przypadkowa: rzeczywiście w latach pięćdziesiątych ich podstawowy, znany do dzisiaj wzór upowszechnił się dzięki grającym w baseball.

Podstawową funkcją jest tu ochrona przed słońcem. Ale nie tylko! Oczywiście przed deszczem czy śniegiem też nas osłonią, ale dzięki czapkom bejsbolowym można również ochronić swoją prywatność. Przez to, że niektóre modele zmieniają nieco kształt głowy a szeroki daszek rzuca cień na twarz, używał ich m.in. Michael Jackson, który z dodatkową charakteryzacją (wąsy, bokobrody) nierozpoznany mieszał się z tłumem zwiedzającym berlińskie zoo w latach osiemdziesiątych.

Rewolucja w ewolucji ich kształtu jest zauważalnie obecna w najnowszej kolekcji Unhuman. Widać wyraźnie, że na odmienność wyglądu bejsbolówek i ich kolorów ma wpływ Hip Hop i wciąż dyktująca warunki w modzie popkultura amerykańska. To właśnie za jej sprawą popularne czapki rozpowszechnione przez modę i oderwane od znaczeń sportowych teraz niosą ze sobą takie wartości, jak moda, luksus, wolność, niezależność.

pol_pl_Cayler-Sons-Get-Money-Snapback-Black-Red-Snake-24752_2

Podziel się wiadomością:

Polecamy również